شهر باکو

شهر باکو / کشور آذربایجان

شهر باکو پایتخت آذربایجان دوست و همسایه ایران است که جمعیتی نظیر به ۳ میلیون را در خود گنجانده است و از نظر تقسیمات شهری می توان به ۱۲ قسمت تقسیم کرد که مرکز این شهر میدان فواره است که  پاساژ ها و مغازه ها و رستوران ها اطراف آن را احاطه کردند. زبان جمعیت باکو آذری است که به زبان آذری ایران نزدیک تر است ولی در این شهر زبان دومی هم وجود دارد که آن هم زبان روسی است.

در ادامه خواهید خواند.

آشنایی با شهر باکو

مذهب و دین شهر باکو اکثرا مسلمان و شیعه هستند ولی اجبار دینی در این شهر وجود ندارد و مردم آن از نظر اقلیت های دینی آزاد هستند. از جاهای دیدنی این شهر می توان مرکز حیدر علیف، برج میدن، میدان فوره، آتشگاه، موزه فرش و… را نام برد. باکو آب و هوای اقلیمی نیمه خشک و معتدل دارد که در تابستان هوای آن گرم و خشک است و در زمستان هوای آن سرد و مرطوب است البته این شهر نسبت به شهر های مشابه آن تابستان زیاد گرمی ندارد و می توان هوای آن را در تابستان تحمل کرد.

موقعیت شهر باکو

شهر باکو پایتخت آذربایجان دوست و همسایه ایران است که بزرگترین شهر و بزرگترین بندر آذربایجان است. باکو در ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب شوران قرار گرفته است که یکی از مناطق نفت خیز به حساب می آید همچنین باکو پر جمعیت ترین شهر قفقاز نیز به شمار می آید. همان طور که گفتیم باکو همسایه ایران است و می توان از ایران با هواپیما در عرض ۲ ساعت به باکو مسافرت کرد و زمینی هم می توان ۸ ساعته به باکو سفر کرد.

موقعیت شهر باکو

تقسیمات شهری باکو

باکو را می توان از نظر تقسیمات شهری به ۱۲ بخش تقسیم کرد که مرکز این شهر میدان فوره است که اطراف آن را رستوران های با غذای لذیذ و مغازه ها و پاساژها احاطه کرده است که همواره میزبان افراد توریست و مسافرانی هستند که برای گردش به باکو سفر کرده اند و همچنین می توان از خیابان های اصلی این شهر خیابان نظامی را نام برد که یک پیاده رو بزرگ و عریض است که پر از مغازه ها و بوتیک ها است

از دیگر ویژگی های این شهر زیبا و گردشی ارتفاع این شهر است که باکو در ۲۸ متر پایین تر از آب دریا قرار گرفته است که در دنیا کم ارتفاع ترین پایتخت را به خود اختصاص داده است.

دین و زبان مردم

زبان مردم باکو آذری است که به زبان آذری کشور ما یعنی ایران نزدیک است ولی زبان دومی نیز در این شهر وجود دارد که آن هم زبان روسی است که اکثر مردم این شهر زبان روسی را هم می دانند و صحبت می کنند و همچنین افراد کمی نیز در شهر باکو زبان انگلیسی را هم می دانند.

دین مردم باکو اکثرا مسلمان و شیعه هستند ولی در این شهر از لحاظ دینی اجبار وجود ندارد یعنی مردم مجبور نیستند که قوانین دینی را از روی اجبار در شهر رعایت کنند هر کسی می تواند به دلخواه آن را رعایت کند و یا نکند.

آب و هوای شهر باکو

آب و هوای شهر باکو از نظر اقلیمی نیمه خشک و معتدل است یعنی در فصل های تابستان هوا گرم و خشک است و در فصل های زمستانی سرد و مرطوب است ولی فصل های تابستان این شهر نسبت به شهر های مشابه آن زیاد گرم و خشک نمی باشد و می توان آب و هوای این شهر را در تابستان تحمل کرد.

سه ماه بهار و ماه مهر و ماه آبان بهترین ماه ها برای مسافرت به این شهر است چون در سه ماه بهار و مهر هوا زیاد گرم نیست و می توان با سفر کردن به این شهر لذت برد و ماه آبان نیز یکی از ماه های خوب برای سفر کردن به اینجا است ولی باید در نظر گرفت که هوا در ماه آبان بعد از ظهر ها بسیار کاهش پیدا می کند تا جایی که بعضی از روز ها با ۱۵ درجه کاهش هوا روبرو می شویم.

همان طور که گفتیم تابستان های باکو برای مسافرت زیاد توصیه نمی شود چون هوا در آنجا گرم است مگر اینکه به کوه های اطراف آن رفت زیرا هوا در کوه های اطراف باکو سرد تر و بهتر از داخل شهر است و کسانی که به کوه نوردی علاقه دارند می توانند در این فصل هم به تور آذربایجان مسافرت کنند.

مکان های دیدنی شهر باکو

مکان های دیدنی شهر باکو

شهر باکو مکان های دیدنی زیادی دارد که برای مثال می توان مرکز حیدر علیف را گفت که یکی از جاهای دیدنی و زیبا و با شکوه این شهر است که تشکیل شده است از موزه و گالری های که قسمت عمده آن بررسی اطلاعاتی از حیدر علیف، رهبر ملی جمهوری آذربایجان می پردازد و یا می توان برج میدن را گفت که یکی از سازه های تاریخی باکو است که در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده است و امروزه یکی از جاهای دیدنی و پرطرفدار باکو است که حتی این برج در سازمان یونسکو نیز ثبت شده است.

یکی دیگر از جاهای دیدنی آتشگاه است که آتشگاه باکو به شکل یک معبد است که آثار بجا مانده از آن نشان می دهد که در قدیم ایرانیان و هندوان و زرتشتیان در این مکان به عبادت می پرداختند و می توان از جاهای دیدنی دیگر این شهر موزه فرش را گفت چون یکی از سوغاتی های باکو صنایع فرش آن است که برای بسیاری از گردشگران در اولویت است و بسیاری از آن ها را به طرف خود جلب می کند و یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی  بافت تاریخی این شهر است.

امنیت شهر باکو

امنیت شهر باکو و آذربایجان بسیار خوب است و بعد از ایران رتبه دوم را دارد و این شهر یا کشور آذربایجان نسبت به کشور های دیگر مثل روسیه و هند و ترکیه امنیت زیادی دارد و مواردی همچون دزدی و کیف قاپی و قاچاق مواد مخدر بسیار کم می باشد و طبق آمار های بدست آمده از این شهر پیاده روی در این شهر بسیار زیاد است. می توان گفت این شهر یک مکان خوب برای مسافرت و گردش از لحاظ جاهای دیدنی و چه از لحاظ آب و هوا و چه از لحاظ امنیت در داخل شهر و هم در کشور است.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو