نکات گردشگری

آنچه باید در خصوص تور چرنوبیل دانست

تور چرنوبیل یکی از متفاوت ترین تورهای جهان می باشد. اغلب افراد در تور چرنوبیل به سفر 30 ساله گذشته می روند و زندگی گذشته ی افراد را به صورت طبیعی می بینند.

تور چرنوبیل یکی از متفاوت ترین تورهای جهان است چرا که افراد تحت شرایط خاص می توانند وارد شهر شوند و ورود به شهر چرنوبیل در حقیقت سفر به گذشته و مشاهده ی بزرگترین فاجعه جهان است چرا که افراد تمامی زندگی خود را گذاشته و هرگز به خانه های خود برنگشته اند. اثر مخرب مواد رادیواکتیو سبب نابودی میلیون ها گیاه و عدم رویش مجدد آنها شده است. تور چرنوبیل بسیار به تورهای تحقیقاتی شباهت دارد و البته برخی افراد جهت کنجکاوی و عکس برداری برای روزنامه ها و یا به صورت کاملا گردشگر به این منطقه سفر می کنند و دولت اوکراین همواره پذیرای آنها است.

تور چرنوبیل

معرفی چرنوبیل

چرنوبیل شهری واقع در اوکراین در استان کیف است که در جوار مرز بلاروس قرار دارد. در گذشته در 15 کیلومتری چرنوبیل نیروگاه هسته ای واقع شده بود که در اثر حرارت بالا منفجر شد و از آن پس این شهر به دلیل وجود مواد رادیو اکتیو خالی از سکنه است.

البته در چند سال اخیر در بخش هایی از این شهر افراد کمی زندگی می کنند و امروزه دولت اوکراین در نظر دارد این شهر را به قطب گردشگری اوکراین تبدیل نماید که جهت چنین تصمیمی اقدام به برگزاری تور چرنونیل در این شهر می نماید. از نظر جغرافیایی چرنوبیل دارای آب و هوای معتدل است و افراد در بازدید از این ناحیه نکات ایمنی از جمله لباس مخصوص را رعایت می نمایند.

سفر به چرنوبیل

آیا امکان برگزاری تور چرنوبیل در این منطقه وجود دارد؟

مسلما در شهری که مواد رادیواکتیو وجود دارد و خالی از سکنه است برگزاری تور امکان پذیر نیست. در حقیقت مفهوم تور چرنوبیل با دیگر تورها اندکی تفاوت دارد چرا که برگزار کنندگان تور چرنوبیل مسافران را در شهر های کیف و اوکراین اسکان می دهند و جهت بازدید از منطقه های گوناگون به چرنوبیل می روند. در واقع دولت اوکراین توانسته با بازدید از منطقه بحران زده، ورود گردشگر به کشورش را افزایش دهد.

برخی افراد در قالب تیم جهت بررسی و تحقیق در زمینه مواد رادیواکتیو اقدام به خرید تور چرنوبیل می کنند و توسط تیم فنی و راهنمایی متخصص به منطقه چرنوبیل سفر می کنند. در حقیقت اولین تور چرنوبیل به این علت برگزار شد.

خرید تور چرنوبیل

تاثیر فاجعه در برگزاری تور چرنوبیل

در 26 آوریل 1986 در نیروگاه هسته ای چرنوبیل به دلیل انجام دو آزمایش اشتباه میزان حرارت نیروگاه بسیار بالا رفت و به علت عدم کنترل حرارت، قلب اصلی نیروگاه منفجر شده و به سرعت مواد رادیواکتیو در محیط نیروگاه پخش شد. با گذر زمان تمامی اهالی چرنوبیل به سرعت منطقه را تخلیه کردند و می پنداشتند با گذشت چند روز دوباره به وطن و منزل خود بر می گردند در حالی که نه تنها فردی به خانه ی خود برنگشت بلکه برخی از افراد به دلیل تماس و تنفس با مواد رادیواکتیو آلوده و دچار بیماری شدند. بنابراین امروزه سفر به چرنوبیل و قدم زدن در بخش های مختلف مانند سفر به گذشته های دور است.

نحوه بازدید از شهر چرنوبیل چگونه است؟

منطقه نیروگاه تا مرکز اصلی شهر 15 کیلومتر فاصله دارد و امروزه افرادی که خانه هایشان تا نیروگاه 35 کیلومتر فاصله داشت به منازل خود برگشته اند و زندگی جدیدی را آغاز کرده اند ولیکن با این وجود افراد بسیاری نمی توانند به منازل خود برگردند.

افراد در تور چرنوبیل در واقع وارد شهر ارواح می شوند شهری که 30 سال ساکنان اصلی آن به آن پا نگذاشته اند و گویا سفر شما نوعی سفر به گذشته است گذشته ای که افراد 30 سال قبل شادی، غم و تمام زندگی خود را در آن گذاشته و رفته اند. لازم به ذکر است دولت اوکراین تلاش فراوانی جهت پاکسازی مناطق و بازگشت بومیان به منزل خود کرده است ولیکن هر بار با شکست روبرو شد چرا که خطر و آسیب های جدی افراد را تهدید می کرد.

گاهی در میان افراد تور بومیانی دیده می شود که جهت مشاهده ی گذشته و محل زندگی خود به این منطقه پا گذاشته اند البته به دلیل رعایت نکات ایمنی افراد نمی توانند به هر منطقه ای می خواهند بروند و تنها قادر به مشاهده ی مکان هایی هستند که توسط راهنما، راهنمایی می شوند.

شهر ممنوعه چرنوبیل

اهداف دولت اوکراین برای شهر چرنوبیل

  • بزرگترین هدف دولت اوکراین در خصوص شهر چرنوبیل، پاکسازی منطقه و بازگشت افراد به خانه هایشان است ولیکن با وجود مواد رادیو اکتیو و خطرات آن چنین اقدامی تاکنون میسر نمی باشد ولیکن همواره با برگزاری تور چرنوبیل خواهان مشاهده ی این شهر و تبدیل این ناحیه به قطب گردشگری می باشد.
  • دولت اوکراین از ابتدای وقوع این اتفاق تاکنون، تمامی مخارج ساکنین شهر از جمله درمان و زندگی را برعهده گرفته و همواره در تلاش بهبود وضعیت جسمانی و روانی ساکنان چرنوبیل است ولیکن اثرات مواد رادیواکتیو بسیار قوی است.
  • یکی از اهداف دولت اوکراین از برگزاری تور چرنوبیل آشنایی افراد گوناگون با تاریخ، فرهنگ و درد و رنج مردمان چرنوبیل است. در واقع مردمان تمام زندگی خود را در این شهر گذاشته اند و با قدم زدن در سطح شهر و کوچه های تاریک به راحتی می توانید نحوه زندگی افراد را بررسی نمایید.
  • تیم های محقق با داشتن لوازم ایمنی و راهنمایی خبره می توانند به بخش نیروگاه بروند و در خصوص مواد رادیو اکتیو و علل اتفاق چنین فاجعه ای تحقیق و بررسی نمایند تا نه تنها در اوکراین بلکه تمام نقاط دنیا چنین فاجعه ای رخ ندهد.
  • دولت اوکراین همواره به دنبال روشی جهت رویش گیاه در این منطقه می باشد تا بتواند با استفاده از گیاه تغییر و تحولی در شهر چرنوبیل و وضعیت مواد رادیواکتیو ایجاد نماید.
چرنوبیل، اوکراین

محل اسکان افراد در تور چرنوبیل

نزدیکترین شهر به چرنوبیل، کیف است بدین خاطر تمام افرادی که با عنوان تور چرنوبیل به این کشور سفر می کنند در هتل های این شهر اسکان داده می شوند و در طول سفر به مشاهده مکان های دیدنی و آثار تاریخی این دو شهر می پردازند.

در تور چرنوبیل، هتل های شهر کیف خدماتی چون موارد زیر را به گردشگران ارائه می دهند.

  • ترانسفر رایگان از فرودگاه به هتل و آثار دیدنی
  • رستوران، آسانسور، وجود گاو صندوق در هر اتاق، حضور پزشک به صورت تمام وقت، وجود استخر سرپوشیده، سونا، جکوزی و انواع ماساژ ها
  • قابلیت استفاده از اینترنت رایگان در لابی و اتاق ها
  • مشاهده فیلم هایی مربوط به 30 سال گذشته شهر چرنوبیل

البته فارغ از موارد گفته شده نزدیکی فرودگاه به هتل ها و شهر چرنوبیل خود یکی از عوامل تاثیر گذار جهت انتخاب این دو شهر جهت اسکان می باشد.

سوالات متداول درخصوص تور چرنوبیل

شهر ممنوعه چرنوبیل کجاست؟

چرنوبیل شهری واقع در اوکراین در استان کیف است که در جوار مرز بلاروس قرار دارد. در گذشته در 15 کیلومتری چرنوبیل نیروگاه هسته ای واقع شده بود که در اثر حرارت بالا منفجر شد و از آن پس این شهر به دلیل وجود مواد رادیو اکتیو خالی از سکنه است

حادثه ی چرنوبیل در چه تاریخی و به چه دلیلی رخ داد؟

در 26 آوریل 1986 در نیروگاه هسته ای چرنوبیل به دلیل انجام دو آزمایش اشتباه میزان حرارت نیروگاه بسیار بالا رفت و به علت عدم کنترل حرارت، قلب اصلی نیروگاه منفجر شده و به سرعت مواد رادیواکتیو در محیط نیروگاه پخش شد. با گذر زمان تمامی اهالی چرنوبیل به سرعت منطقه را تخلیه کردند.

محل اسکان افراد در تور چرنوبیل

نزدیکترین شهر به چرنوبیل، کیف است بدین خاطر تمام افرادی که با عنوان تور چرنوبیل به این کشور سفر می کنند در هتل های این شهر اسکان داده می شوند

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو