اخبار

انفجار بیروت و تاثیر آن بر گردشگری این شهر

انفجار بیروت در روز 14 مرداد سال 99 به علت منفجر شدن یک کشتی حامل محموله نیترات آمونیوم در بندر شهر بیروت اتفاق افتاد. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید

کشور لبنان توانسته به یکی از بهترین کشور های گردشگری منطقه و حتی جهان تبدیل شود و دلیل این همه جلب توجه گردشگران را می توان وجود جاذبه های متعدد تاریخی و تفریحی در آن دانست. به همین دلیل می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای گشت و گذار و تفریح باشد. در روز 16 مرداد سال 99 متاسفانه انفجار مهیبی در مهمترین شهر این کشور یعنی بیروت به وقوع پیوست که این انفجار بخش اعظمی از جاذبه های دیدنی و مهمترین مرکز توریستی این کشور را با خاک یکسان کرد. در ادامه توضیحات کامل تری از انفجار بیروت ارائه نموده ایم.

مروری بر سرگذشت لبنان

کشور لبنان ابتدا زیستگاه مردمانی آرام و با فرهنگ بود که این دوران به حدود 4000 سال پیش می رسد. بعد ها امپراطوری رم بر این منطقه سلطه یافت و لبنان به عنوان یکی از مراکز اصلی مسیحیت شناخته می شد. سپس اعراب این کشور را فتح کرده و دین اسلام را در آن ترویج دادند.

سپس به دست عثمانی ها فتح شده و تا زمان جنگ جهانی اول عثمانی ها بر آن حکومت می کردند. در سال 1920 میلادی بود که کشور فرانسه این منطقه را به 6 بخش تقسیم نمود و لبنان یکی از مناطق تقسیم شده از یک سرزمین پهناور بود. در سال 1943 بود که لبنان استقلال خود را اعلام نمود. این کشور اغلب از طریق گردشگری شهرت یافت و بسیاری از گردشگران از جای جای نقاط جهان آن را به عنوان هدف انتخاب می کردند. در سال 1975 بود که جنگ داخلی لبنان آغاز شد و این جنگ به مدت 15 سال به طول انجامید.

در سال 1982 بود که رژیم صهیونیستی به لبنان حمله کرده و آن را به ویرانه تبدیل کرد. انفجار بیروت به عنوان بدترین اتفاق این کشور طب تاریخ دور و درازش بدل گشته و به راحتی می توان گفت که گذشته این کشور را با خود به نابودی کشانده است.

انفجار بیروت

انفجار مهیب بیروت

اگر بخواهیم بگوییم که بیروت قبل انفجار و بعد انفجار دو دنیای متفاوت هستند حرف نادرستی نزده ایم! انفجاری که در شهر بیروت اتفاق افتاده فراتر از تصورات هر فردی خواهد بود و یک فرد معمولی نمی تواند عمق این فاجعه را درک کند. مردم این شهر و رسانه های خبری اعلام کرده اند که بندر بیروت طی 2 انفجار پی در پی با فاصله کمتر از 2 ثانیه با خاک یکسان گشته و کلیه جاذبه های دیدنی این منطقه را نابود ساخته است.

بندر بیروت مهمترین بخش تفریحی این شهر به شمار می رود که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران آن را به عنوان هدف انتخاب می کردند و هم اکنون حتی نمی توان یکی از دیدنی های آن را مشاهده کرد. لبنان یکی از کشور های تاریخی جهان می باشد و قدمت این کشور به بیش از 5000 سال پیش می رسد.

انفجار بیروت

دلیل انفجار بیروت

در روز 14 مرداد سال 99 یک کشتی حامل محموله نیترات آمونیوم در بندر شهر بیروت منفجر گشت. این انفجار مهیب به گونه ای بوده است که کلیه مردم لبنان و حتی کشور های همسایه آن را حس کرده اند. خرابی که این انفجار در پی داشته را برابر با خرابی 15 سال جنگ لبنان می دانند و بسیاری از جاذبه های دیدنی و ساختمان های قدیمی را با خود به نابودی کشانده است. این انفجار حدود 150 نفر کشته داشته و بیش از 5 هزار نفر بر اثر آن زخمی شده اند. بسیاری از خانه های بیروت نیز از بین رفته و بیش از 300 هزار نفر را بی خانمان کرده است.

تاثیرات انفجار بیروت

انفجار بیروت طبیعتا تاثیرات منفی بسیاری برای این کشور به دنبال خواهد داشت و اصلی ترین تاثیر منفی آن را می توان پایین آمدن ارزش گردشگری کشور لبنان دانست. با اینکه شهر بیروت اولین و مهمترین شهر از نظر زیبایی و مد در خاورمیانه شناخته می شد اما هم اکنون دیگر آثاری از این جاذبه های دیدنی در آن باقی نمانده و هر مسافری را به بهت وادار خواهد ساخت. لبنان به عنوان عروس خاورمیانه شهرت پیدا کرده بود و این امر نشان از زیبایی های طبیعی و تاریخی این کشور دارد که البته بعد از این انفجار نمی توان این لقب را لایق آن دانست.

تاثیرات انفجار بیروت

تاثیر انفجار بر اهمیت توریستی بیروت

می توان گفت که تقریبا تمامی جاذبه های بیروت از انفجار این شهر آسیب دیده اند. در اطراف بندر بیروت مراکز تفریحی بسیاری احداث شده بودند که توجه بسیاری از گردشگران به این مناطق جلب میشد اما هم اکنون تمامی این دیدنی ها از بین رفته و با خاک یکسان شده اند.

از جمله جاذبه هایی که در نزدیکی این انفجار قرار داشتند می توان به: میدان شهدای تاریخی، کلیسا ها، موزه ها، رستوران ها، کافه ها، محله های هنری زیبا، کاخ ریاست جمهوری بعبدا( کاخ بعبدا) و… اشاره کرد. این انفجار به دلیل اینکه همزمان با بیماری کرونا بوده این کشور را به سمت نابودی کشانده و به عبارتی گردشگران دیگر تمایلی به انتخاب این کشور ندارند. اما حتما مسئولان این کشور فکری به حال بازسازی جاذبه ها و یا جایگزینی آنها خواهند کرد و اجازه تنزل این شهر را نخواهند داد.

آیا با وجود انفجار بیروت، تور بیروت برگزار می شود؟

برای سفر به بیروت با اینکه می توان از راه های مختلفی اقدام نمود اما تور های مسافرتی بهترین و پر تقاضا ترین روش به شمار می روند و در اغلب فصول شاهد برگزاری تور های متعددی به سمت کشور لبنان و بخصوص شهر بیروت هستیم. بسیاری این سوال را دارند که آیا بازهم تور بیروت برگزار خواهد شد؟

امروزه که بیماری کرونا باعث کاهش و حتی حذف تور های مسافرتی شده است و می توان گفت که هیچ توری به خارج از کشور برای سفر برگزار نمی شود. انفجار بیروت قطعا اثر سوء بر میزان گردشگران این منطقه خواهد گذاشت اما پس از اتمام بیماری کرونا و همچنین بازسازی جزئی یا کلی بیروت شاهد برگزاری تور های متعدد به سمت کشور لبنان خواهیم بود.

قطعا این انفجار نخواهد توانست نقطه پایان گردشگری بیروت باشد و این زیباشهر خاورمیانه خواهد توانست دوباره خود را در میان بهترین ها به رخ بکشد که این روند نیازمند یک همت ملی خواهد بود که طبیعتا رخ خواهد داد. کسانی که تمایل به سفر بیروت دارند باید دست به دعا باشیم و با تلاش های خود از دست این بیماری خلاص شویم تا دوباره لذت زندگی آسان را تجربه کنیم.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو