شهر کاریز

همه چیز درباره شهر زیرزمینی کاریز / کشور ایران / جزیره کیش

شهر زیرزمینی کاریز از شگفت انگیزترین جاذبه های جزیره کیش است. کاریز شهری در زیرزمین که در واقع مسیر آب است و ایرانیان در گذشته این سازه را برای هدایت آب طراحی نموده و ساخته اند. این سازه در جهان هم مشهور است این شهر با معماری زیبا و شگفت انگیز ایرانی و طبیعت زیبای جزیره کیش دست به دست هم داده و گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

این شهر ، شهری با قدمتی بیش از 2500 سال و عمقی بیش از 16 متر است. شهر زیرزمینی کاریز برای گردشگران کشور خودمان و کشور های خارجی و محققان از بعد تاریخی مورد توجه می باشد. شهر زیرزمینی یا قنات کاریز یکی از مقاصد گردشگری تاریخی مهم است که به خوبی نمایش دهنده تبحر و هنر معماران ایرانی از گذشته می باشد. در حال حاضر کاریز تبدیل به یکی از زیباترین و مهمترین مقاصد دیدنی و تفریحی مهم کیش شده است. ساختار این شهر زیر زمینی توجه محققین زیادی را به خود جلب نموده است.

شهر زیرزمینی کاریز

دیدنی های اطراف این شهر زیر زمینی 

یکی از تاریخی ترین مناطق گردشگری کیش قنات یا شهر زیرزمینی کاریز است که این شهر زیر زمینی را هم می توان سازه ی ساخته شده دست معماران متبحر و هم یک پدیده طبیعی مملو از مرجان و صدف دانست. بستری از مرجان های مختلف بر سقف این سازه تشکیل شده است که سن آن را بیش از چند هزار سال تخمین زده اند. وسعتی حدود 10000 متر مربع دارد و بیش از 3 دهه است که در کنار آن بازاری تاسیس شده و جذابیت این منطقه را برای گردشگران بیشتر نموده است.

در این بازار بزرگ اجناس مختلفی از جمله صنایع دستی و دستاوردهای سنتی از اکثر نقاط ایران عرضه می شود. شهر زیر زمینی کاریز تنها سازه ای است که سقف آن مملو از صدف ها و مرجان های طبیعی می باشد، همچنین مسجدی در این شهر زیر زمینی وجود دارد که به عنوان تنها مسجد جهان با سقفی از فسیل و سنگواره شناخته شده است.

Kariz underground city

دیدنی های شهر زیر زمینی کاریز

این مجموعه شگرف دیدنی دارای عکاسخانه، بازار، نگارخانه و سنگواره مختلف است و در این شهر شما می توانید فسیل هایی را با قدمت بیش از چند میلیون سال قبل ببینید و از پایاب و لاکپشت ها و چاه های کاریز به همراه موزه خلیج فارس دیدن نمایید. آب کاریز از دو سمت جزیره به منطقه باغ و چشمه و صفین عبور می کند و پس از مسیری به مجموعه ی فرهنگی و سیاحتی شهر زیر زمینی می رسد.

همچنین چاه هایی به عمق 7 متر در شهر زیرزمینی کاریز وجود دارد که آب در این چشمه به شهر قدیمی حریره منتهی می شود و در مسیر این چشمه، چشمه های متعدد دیگری وجود دارد که تعداد آنها به 74 چاه می رسد، فرم برخی از این چاهها مخروطی شکل است.

شگفتی های شهر زیرزمینی کاریز

آب موجود در کاریز و چشمه هایش از یک قنات قدیمی و باران های فصلی تامین می شود. یکی از شگفتی های این شهر مرجان های متعددش است که همین مرجان ها باعث تصفیه آب می شوند.  آب و گل و لای موجود در این شهر جنبه درمانی دارد و اصلاحا از خاک آن برای گل درمانی استفاده می کنند. قسمت های مختلف شهر طی چندین سال اخیر بازسازی شده و طی این بازسازی ها برای رفاه بیشتر گردشگران به آن بخش رستوران و چایخانه اضافه شده است.

همچنین بخش جدیدی به عنوان تونل شاهنامه بازسازی شده که امکان قایق سواری و عبور از این تونل برای گردشگران فراهم شده است. همانطور که اشاره شد گل شهر کاریز خاصیت درمانی دارد و بخشی از این گل را برای درمان انواع آمال استفاده می کنند همین خاصیت درمانی و بی نظیر گل شهر زیرزمینی کاریز از شگفتی های آن محسوب می شود، فسیل هایی که بر سقف آن به چشم می خود بیش از میلیون ها سال قدمت دارد.

شهر زیرزمینی کاریز

بازدید از شهر زیرزمینی کاریز در کیش

شهر زیرزمینی کاریز را می توان مهمترین جاذبه دیدنی کیش دانست نه تنها قدمت و زیباییش بلکه به دلیل این که این سازه زیر زمینی تاریخی، شبکه ی زیرزمینی آب است که مملو از (گل) مواد معدنیست. ایرانیان در زمان های گذشته برای هدایت آب از این مسیر استفاده می کردند که در طول سالیان این سازه که برای هدایت آب مورد استفاده قرار می گرفته پوشیده از مرجان و فسیل شده است و روایتگر هنر ایرانیان در معماری بوده است.

هوای این زیر زمین بسیار خنک و معتدل است این مجموعه در طی سالیان به فراموشی سپرده شده بود اما با بازسازی های انجام شده تبدیل به سازه ای بینظیر شده که بازدید از آن نه تنها خاطره انگیز و جذاب می باشد بلکه شما را با هنر ایرانیان (که به اولین حفار قنات مشهورند ) آشنا می سازد.

Kariz underground city

بهترین زمان سفر به کیش

در تمام فصول سال کیش میزبان گروهای مختلف گردشگران است و این موضوع به آب و هوای این منطقه ارتباط زیادی ندارد. این جزیره زیبا و توریستی آب و هوای گرمی دارد. اما در زمستان و اوایل بهار آب و هوای معتدل و خنکی را در آن شاهدیم. بهترین زمان سفر به این جزیره زیبا اواسط زمستان تا اواسط بهار است.

کیش یک مقصد گردشگری مهم برای مردم کشورمان و کشورهای اطراف است و با همین سازه خارق العاده و شگفت انگیز قابلیت جهانی شدن دارد. با کمی تلاش می توانند این شهر زیرزمینی زیبا را به ثبت جهانی یونسکو برسانند زیرا در زمره اولین قنات های طراحی شده و حفر شده توسط ایرانیان است.

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی همیشه سفر در زمینه ی فروش بلیط چارتری داخلی و خارجی ، اخذ ویزا  ،رزرو هتل و فروش تور داخلی و خارجی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

دیگر جاذبه های دیدنی در کیش :

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو