شهر حریره کیش

شهر حریره کیش / کشور ایران

حریره نام شهری است که در جزیره کیش در استان هرمزگان واقع شده است. شهر حریره کیش شهری باستانی است و از آثار ملی به حساب می آید. در شمال جزیره کیش مجموعه ورزشی المپیک قرار دارد که در کنار آن آثاری از ویرانه هایی می بینید که باقیمانده ای از این شهر باستانی است. در ادامه شما را با این شهر و دیدنی های آن آشنا خواهیم کرد.

نگاهی به شهر حریره کیش

اگر به طرف شمال جزیره کیش حرکت کنید مجموعه ای ورزشی را مشاهده خواهید کرد در کنار این مجموعه ورزشی بخشی باستانی وجود دارد که بسیاری از باستان شناسان را نیز به خود جذب کرده است. حریره کیش همین نقطه از این جزیره است که جزو آثار ملی است و یک جاذبه تاریخی به شمار می رود.

برای علاقمندان به سفرهای تاریخی این بخش یک فرصت مناسب است. شما در این شهر کوچک بقایایی از عمارت اعیانی، مسجد و حمام خواهید دید. این شهر هشتصد سال قدمت تاریخی دارد و در حدود صد و بیست هکتار از زمین در اختیار این شهر است. حریره کیش زمانی شهری بزرگ و آباد بوده است اما امروزه به جز یک معماری شهری و منظره ای تاریخی چیز سالمی بر جای نمانده است.

پوشش ها و اتاق هایی نصفه و نیمه باقی مانده اند که نشان می دهند روزگاری در این منطقه شهری آباد وجود داشته است. این شهر باستانی مجموعه ای از بناهای سنگی است و این بناها که به شکل ویرانه ای تاریخی خودنمایی می کنند از ملات ساروج ساخته شده است.

شهر حریره

نحوه شکل گیری بندر حریره

در سده چهارم بندر سیراف که بندری تجاری و اقتصادی بود فرو ریخت. حریره کیش بعد از منهدم شدن این بندر به وجود آمد. در واقع بازرگانان سیرافی برای اینکه موقعیت خود را در جزیره کیش محکم کنند باعث به وجود آمدن این شهر شدند. این شهر در کنار صخره هایی که ده متر ارتفاع دارند بنا شده است.

دارای سه خلیج و دماغه است که بندرگاهی طبیعی را به وجود آورده اند. ساحل شمالی جزیره کیش شهری را در بر گرفته است که روزگاری مامنی امن برای بازرگانان سیرافی بوده است. این قسمت از ساحل جزیره آرام ترین قسمت دریاست و از این رو حریره کیش در یک موقعیت جغرافیایی خوبی قرار گرفته است.

این شهر در اثر عملیات باستان شناسانه ای که انجام گرفته است مورد تقسیم بندی قرار گرفته است اکنون شهر حریره سه بخش مجزا دارد. در اکتشافات باستان شناسی اشیای تاریخی ارزشمندی نیز یافت شده است همین امر نشان می دهد که این شهر از نظر تاریخی دارای اهمیت زیادی است.

بخش ها و جاذبه های دیدنی شهر باستانی حریره

حریره کیش دارای قسمت های مختلفی است که در این مطلب شما را با این بخش ها آشنا خواهیم کرد. ساختمان اعیان یکی از این بخش هاست. حمام حریره و مجموعه صنعتی از دیگر بخش هایی است که در این اثر باستانی می توان مشاهده کرد. در کنار این بخش ها تعدادی چاه و پلکان و از این قبیل دیده می شود که خاتمه آن به دریا می رسد. عمق این چاه ها به دریا می رسد و دهانه آن ها به اندازه دو متر قطر دارد. به نظر می رسد این ناحیه برای امور تجاری و دریایی استفاده می شده است.

حریره کیش را می توان یک شهر پیشرفته در نظر گرفت چرا که وجود دالان ها که در کنار صخره و در داخل اتاق ها و گوشه کنار بخش صنعتی نیز مشاهده می شود دلیل بر فعالیتی تجاری دارد و حتی این فرضیه هم وجود دارد که ممکن است این دالان ها راهی برای خروج اضطراری ساکنان باشد.

چرخی در خانه اعیانی شهر حریره

اگر اطلاعاتی در مورد خانه های خانواری قدیمی داشته باشید با دیدن خانه اعیان حریره کیش یاد این گونه از خانه ها خواهید افتاد که بنای آن در فلات ایران مرسوم بوده است همچنین در شهرهایی چون یزد و کاشان نیز چنین خانه هایی دیده شده است. با نشانه هایی که در ساخت و معماری آن دیده می شود این احتمال می رود که این خانه توسط یکی از ثروتمندان کیش احداث شده است.

نام خانه اعیانی این فرضیه را نشان می دهد. خانه اعیان در شهر حریره کیش دارای وسعت زیادی است که فضاهای مختلفی دارد و کاشی های ستاره شکلی که در معماری آن به کار رفته است حکایت از این دارد که این کاشی ها بومی نیستند و از جای دیگری آن ها را وارد کرده اند. این کاشی ها شبیه نمونه ای از کاشی های بناهای مهمی چون تخت سلیمان و گنبد سلطانیه است و می توان گفت در دوره ایلخانی مانند آن ها را مورد استفاده قرار می داده اند از این رو صاحب خانه اعیانی را تاجری ثروتمند می دانند.

شهر حریره کیش

شهر حریره و حمام های دیدنی اش

حمام های شهر حریره کیش از قدیمی ترین حمام ها به شمار می رود و این گونه به نظر می رسد که در دو دوره متمایز ساخت و بازسازی شده است. دیواری بزرگ و سراسری که آن را از بخش بیرونی جدا کرده است از حمام  تا خانه اعیان گسترش یافته است می تواند دلیلی بر اختصاصی بودن این حمام باشد چون ظرفیت این حمام نیز محدود است.

حمام حریره دارای صحن های متعددی است و دو خزینه در قسمت جنوب گرمخانه دارد. مساحت آن حدود پانصد متر مربع است. گرمخانه حمام به همراه سربینه در قسمت جنوبی این بخش از محوطه  قرار دارند و راهرویی سرپوشیده آن ها را از قسمت مجموعه حمام جدا می کند.

بخش صنعتی شهر حریره

یکی از بخش های شهر حریره کیش که دارای فضایی ناشناخته است بخش صنعتی حریره می باشد. در این بخش اتاق هایی وجود دارد که دارای شیارهایی در کف آن است و یکی از فرض هایی که در این باره مطرح می شود فرضیه تولید شیره خرما در این اتاق هاست. به این صورت که خرماها را روی هم انباشته می کرده اند و آن ها را تحت فشار قرار می داده اند. شیره این خرما ها از طریق همین شیارها به طرف خمره های بزرگ هدایت می شده اند که این خمره ها هم در انتهای آب راهه ها قرار می گرفته اند.

مردم محلی جزیره این فرضیه تا حدی تایید می شود که انبارهایی در منازل وجود داشته است که کفی جوی مانند داشته و نگهداری خرما و استخراج شیره انجام می شده است. عده ای از متخصصین صید مروارید نیز بیان می کنند که این اتاق ها برای کار صیادی و تجارت تعبیه شده اند که البته مدرکی در این باره در دست نیست.

برگشت به منو