غارهای باتو در کوالالامپور / کشور مالزی / شهر کوالالامپور

دسته‌ها: جاذبه های مالزی

یکی از مکان های دیدنی در سفر به کشور مالزی بازدید از غارهای باتو می باشد که در پایتخت کشور مالزی یعنی شهر کوالالامپور واقع است و یکی از مقاصد گردشگری مسافران به این شهر می باشد. غارهای باتو به عنوان معبد، مکانی برای عبادت هندوها تبدیل شده است. در ادامه بیشتر با غارهای باتو مالزی آشنا خواهیم شد.

غارهای باتو معروف به غار میمون ها

اگر تمایل دارید که با جاذبه های گردشگری کشور مالزی آشنا شوید، غارهای باتو یکی از گزینه های بسیار مناسب می باشد. غارهای باتو در کوالالامپور در شمال این شهر و در فاصله 13 کیلومتری از مرکز این شهر که پایتخت کشور مالزی است واقع شده است که می توانید با پلکانی 272 عددی که به این غارها میروند و یا وسایل نقلیه دیگر از آن بازدید کنید.

این غارها دارای قدمتی 400 میلیون ساله دارند از این رو مکانی بسیار ارزشمند از نظر طبیعی و تاریخی و باستان شناسی محسوب می شود. این غارها از سه غار بزرگ و یک غار کوچک تشکیل شدند. این غارها از سنگ آهک بوده و دارای 400 متر ارتفاع و 100 متر عرض دهانه آن ها می باشد.

این مجموعه غارهای باتو را به نام غار میمون ها نیز می شناسند، زیرا در مسیری که به غارها منتهی می شود تعداد زیادی میمون را بر سر راه خود می بینید که می توانید در صورتی که بادام زمینی و موز به همراه داشته باشید، از آن ها پذیرایی کنید.

غار باتو

قدمت عبادتگاه  هندوها

همانطور که گفته شد قدمت غار باتو به حدود 400 میلیون سال برمی گردد. اما این غارها در سال 1881 میلادی توسط یک آمریکایی کشف شد و بعدها در طول تاریخ مورد استفاده بسیاری از افراد و گروه ها قرار گرفت و حتی به عنوان پناهگاه هم مورد استفاده واقع شد. هر چند قبل از آن چینی ها از خاک موجود در کوهپایه این غارها چونت حاصلخیز بود برای مزارع کشاورزی خود استفاده می کردند اما ویلیام هوراندی آمریکایی این کشف را به نام خود کرد.

اما در سال های بعد یک تاجر هندی با نام تامبوس ابی وقتی وارد این غار شد تصمیم گرفت که در این مکان معبد و مکانی برای پرستش خداوند موروگان به سبک هندوها بنا کند و برای همین منظور هم در ورودی این غار مجسمه ای از خداوند موروگان به ارتفاع بیش از 42 متر و طلایی رنگ قرار داده است. بنابراین بعد از تصمیم این تاجر، مجسمه و نقاشی هایی به این غارها اضافه شد و معبد باتو کیو کوالالامپور را به وجود آورد که از آن زمان تا به امروز، مکانی برای عبادت هندوها و مراسم های خاص محسوب می شود.

معرفی غارهای مهم باتو

همانطور که گفته شد، غارهای باتو از سه غار بزرگ و یک غار کوچک تشکیل شده است، اما مهمترین آن ها، غار کتدرال می باشد که مکانی بزرگی است که معابد بسیاری را هم در خود جای داده است و هندوهای بسیاری برای زیارت و عبادت به این مکان می آیند.

علاوه بر این غار که به عنوان معبد مورد استفاده قرار گرفته است، در کوهپایه این کوهستان دو معبد دیگر وجود دارد که یکی از آن ها به عنوان یک گالری هنری و دیگری به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به این دو مکان بروید با انواع مجسمه ها و نقاشی های مذهبی مربوط به آیین هندوها مواجه خواهید شد که بسیار تماشایی و زیبا هستند.

غارهای باتو

چه مراسمی در معابد باتو کیو برگزار می شود؟

هر مکان مذهبی در سراسر دنیا در برهه ای از سال شاهد برگزاری مراسمی مذهبی می باشد که بیان کننده آیین و رسم و رسوم های آن قوم و مذهب می باشد. غارهای باتو که به عنوان معبد برای هندوها بسیار مقدس می باشد نیز شاهد برگزاری مراسم ها مذهبی مختص به خود می باشد.

هر ساله جشنواره ای به نام تایپوسام توسط هندوها در پایان ماه ژانویه در این مکان برگزار می شود که پذیرای تعداد زیادی از افراد چه گردشگر و چه پیروان هندو می باشد. این مراسم به این صورت می باشد که از غروی روز قبل از مراسم افراد در معبد ماریامان در شهر کوالالامپور جمع می شوند و صبح روز بعد، به سمت معبد باتو کیو رفته به افراد دیگری که در این معبد بودند می پیوندند. این مراسم یکی از بزرگترین گردهمایی های سالانه در دنیا محسوب می شود که چیزی بیش از  یک میلیون بازدید کننده را دارد. در واقع می توان گفت این مراسم در روز تولید پسر شیوا برگزار می شود.

زمان بازدید از معابد باتو کیو و غارهای آن

معابد باتو کیو به واسطه اینکه یک مکان مذهبی محسوب می شوند، در طول سال پذیرای گردشگران و عابدان بسیاری از سراسر دنیا می باشد از این رو برای بازدید از این غارها و معابد باتو زمان خاصی در طول سال در نظر گرفته نمی شود، مگر اینکه بازدید کنندگان تمایل داشته باشند در مراسم خاصی مانند مراسم سالانه تایپوسام شرکت داشته باشند و نذوراتی را اهدا کنند.

اما به طور کلی در طول شبانه روز این مکان از ساعت 6 صبح به روی افراد باز می شود و تا ساعت 21 شب می توان از این مکان و معابد و غارهای زیبای آن بازدید کرد و از مناظر اطراف غار و محیط شگفت انگیر داخل غارها و معابد استفاده نمود.

نکات مهم برای سفر به غارهای باتو در کوالالامپور

هر سفری نیازمند رعایت نکاتی می باشد تا آن سفر به خوبی انجام شود. هر سفر مقدماتی دارد که قبل از رسیدن به مقصد باید رعایت شود و در حین سفر هم باید با در نظر گرفتن نکاتی، سفری خاطره انگیز را برای خود ثبت کنیم.

قبل از سفر به مالزی اگر همراه با تور قصد سفر دارید و یا شخصا تمایل به بازدید از غارها را دارید نسبت به اعتبار ویزای خود اطلاع داشته باشید. همواره پول کافی به همراه داشته باشید. شما برای بازدید از غارهای باتو می تواند از تور مالزی و یا تور سنگاپور استفاده کرده و از این مکان دیدن کنید. برای رفتن به غارها و معابد باتو راه های مختلفی وجود دارد.

بعد از رسیدن به کوالالامپور می توانید با استفاده از وسایل نقلیه ای که به این مکان می روند استفاده کنید. برای مثال می توانید از اتوبوس های اینتراکوتا شماره 11D و با سیتی لاینر شماره 69 در جالان پودو استفاده کنید. علاوه بر اتوبوس، شما همچنین می توانید از تاکسی هایی که برای این منظور و خدمت رسانی وجود دارند استفاده کنید.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو