شهر برن

شهر برن / کشور سوئیس

شهر قدیمی و زیبای برن پایتخت کشور سوئیس بسیار عجیب و دیدنی است. این شهر با فرهنگی غنی و تاریخی پر از نشیب و فراز بسیار، مورد توجه و علاقه گردشگران است. شهر برن با معماری قرون وسطایی و ساختمان های از جنس آهک و کلیسایی با پشت بام بسیار زیبا برای همه افراد جذاب است. این شهر با داشتن آثار تاریخی بسیار، از آثار جهانی یونسکو قرار دارد.

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی همیشه سفر در زمینه ی فروش بلیط چارتری داخلی و خارجی ، اخذ ویزا  ،رزرو هتل(رزرو هتل کیف) و فروش تور داخلی و خارجی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. برای اطلاعات بیشتر لینک های زیرا را دنبال کنید.

آشنایی با شهر برن

وقتی صحبت از تعطیلات می شود همه ما دوست داریم یک تعطیلات به یادماندنی را تجربه کنیم و به محلی مسافرت کنیم که تا به حال نرفته ایم. و غذاهایی را بخوریم که تابه حال نخورده ایم. شهر برن در کشور سوئیس می تواند یکی از فوق العاده ترین مقاصد گردشگری باشد که به شما در تجربه ناشناخته ها کمک می نماید.

آب و هوای برن

آب و هوا در این شهر سرد و بارانی است. در خشک ترین فصل سال هم ممکن است باران ببارد و شما را خیس کند برای همین یکی از کارهای ضروری برای گردش در برن حتما همراه داشتن چتر است. هزینه زندگی در شهر برن بسیار گران است. اما شما می توانید با استفاده از بعضی ترفندها برای کم کردن این هزینه ها کمک بگیرید.

جغرافیای شهر برن

مساحت شهر برن از سال 2013، 51.62 کیلومتر مربع (19.93 مایل مربع) است، برن در فلات سوئیس در کانتون برن، کمی در غرب مرکز سوئیس و 20 کیلومتری (12 مایلی) شمال آلپ برن قرار دارد. حومه اطراف برن توسط یخچال های طبیعی در عصر یخبندان اخیر شکل گرفته است. دو کوه نزدیک به برن، گورتن با ارتفاع 864 متر (2835 فوت) و بانتیگر با ارتفاع 947 متر (3107 فوت) هستند. محل رصدخانه قدیمی در برن نقطه مبدا سیستم مختصات CH1903 در 46°57’08.66″ شمالی 7°26’22.50″ شرقی است.

این شهر در ابتدا بر روی یک شبه جزیره تپه ای که توسط رودخانه Aare احاطه شده بود ساخته شد، اما در قرن نوزدهم از مرزهای طبیعی فراتر رفت. تعدادی پل ساخته شده است تا به شهر اجازه دهد تا فراتر از Aare گسترش یابد. برن در زمینی بسیار ناهموار ساخته شده است. اختلاف ارتفاع تا 60 متر بین مناطق داخلی شهر در Aare (Matte، Marzili) و مناطق بالاتر (Kirchenfeld، Länggasse) وجود دارد.

از منطقه توسعه یافته برن، 3.1٪ شامل ساختمان های صنعتی، 22.3٪ مسکن و سایر ساختمان ها، و 12.9٪ به زیرساخت های حمل و نقل اختصاص دارد. زیرساخت های برق و آب و همچنین سایر مناطق توسعه یافته خاص 1.2 درصد از شهر را تشکیل می دهند، در حالی که 6.5 درصد دیگر شامل پارک ها، کمربندهای سبز و زمین های ورزشی است.

از کل مساحت برن، 32.8 درصد به شدت جنگلی است. از زمین های کشاورزی 13.3 درصد برای کشت محصولات زراعی و 4.4 درصد به عنوان مرتع استفاده می شود. رودخانه ها و نهرهای محلی تمام آب شهرداری را تامین می کنند.

جمعیت شهر برن

برن پایتخت واقعی سوئیس است که به عنوان “شهر فدرال” شناخته می شود. برن در سال 1848 به شهر فدرال تبدیل شد و جمعیت آن از حدود 5000 نفر در قرن پانزدهم، از مرز 100000 نفر در دهه 1920 عبور کرد و با جمعیتی در حدود 144000 نفر در سال 2020، چهارمین شهر پرجمعیت سوئیس است. تراکم برن، که شامل 36 شهرداری و دارای 406900 نفر جمعیت در سال 2014 ، در حالی در سال 2000 تقریبا حدود 660000 نفر جمعیت داشت، برن همچنین مرکز کانتون برن، دومین کانتون پرجمعیت سوئیس است.

زبان رسمی شهر برن

زبان رسمی شهر برن آلمانی است، اما زبان اصلی گفتاری مردم محلی آن، نوعی گویش آلمانی سوئیسی برنی است. در سال 1983، شهر قدیمی تاریخی (به آلمانی: Altstadt) در مرکز برن به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. به ویژه توسط Aare، رودخانه بزرگ فلات سوئیس احاطه شده است.

اگرچه شهرک‌های مستحکمی از دوران باستان ایجاد شده بود،

تاریخچه شهر برن

هیچ مدرک باستان شناسی که حاکی از سکونتگاهی در مرکز شهر امروزی قبل از قرن دوازدهم باشد، تاکنون یافت نشده است. در عهد باستان، یک اپیدوم سلتی در انگهالبینسل (شبه‌جزیره) در شمال برن قرار داشت که از قرن دوم پیش از میلاد (اواخر دوره La Tène) مستحکم شده بود و گمان می‌رفت یکی از 12 اپیدای هلوتی‌هایی باشد که سزار به آنها اشاره کرده است. در دوران روم، یک ویکوس گالو-رومی در همان مکان وجود داشت. نام قرص روی برن برنودور (“مسکن برنو”) است. در اوایل قرون وسطی، سکونتگاهی در بومپلیز، که اکنون ناحیه شهری برن است، حدود 4 کیلومتر (2 مایل) از شهر قرون وسطایی فاصله داشت.

این شهر قرون وسطایی پایه و اساس خاندان حاکم زهرینگر است که در قرن دوازدهم در بورگوندی علیا به قدرت رسیدند. بر اساس تاریخ نگاری قرن چهاردهم (Cronica de Berno، 1309)، برن در سال 1191 توسط برتولد پنجم، دوک زاهرینگن تأسیس شد.در سال 1218، پس از مرگ برتولد بدون وارث، برن توسط جشن دست طلایی امپراتور روم مقدس فردریک دوم به شهر آزاد امپراتوری تبدیل شد.

این شهر قرون وسطایی توسط خاندان حاکم Zähringer، احتمالاً در سال 1191 توسط برتولد پنجم، دوک Zähringen، تأسیس شد. برن در سال 1218 به یک شهر امپراتوری آزاد تبدیل شد و در سال 1353 به کنفدراسیون سوئیس پیوست و به یکی از هشت کانتون اولیه آن تبدیل شد. از آن زمان، برن با دنبال کردن سیاست گسترش سرزمینی مستقل، به یک دولت شهر بزرگ و بازیگر برجسته تاریخ سوئیس تبدیل شد. از قرن پانزدهم، این شهر به تدریج بازسازی شد و ویژگی های فعلی خود را به دست آورد.

از آثار تاریخی و گردشگری که در این شهر قرار دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد: برج ساعت، برج زندان، باغ گل رز، تپه گورتن، مجسمه رودولف، کلیسای فرانسوی، پارک خرس، خانه انیشتین، کلیسای جامع برن، پل کله و باغ گیاه شناسی اشاره کرد. اگر چه این آثار بسیار زیاد و دیدنی است اما در این قسمت ما شما را هر چند اندک با چند مورد از این آثار فرهنگی تاریخی آشنا می کنیم.

شهر برن

جاذبه های شهر برن

این شهر چیزی بیشتر از یک شهر و یا یک محله تاریخی است. قسمت قدیمی شهر بر روی یک تپه بنا شده است که از سه طرف در محاصره آب است. خیابان ها با سنگفرش های زیبا و ساختمان هایی که با طاق به یکدیگر متصل هستند بر زیبایی شهر افزوده است. طبقه زیرین ساختمان ها را مغازه ها و رستوران ها همراه با کتابفروشی و کافه هایی پر کرده است که برای دیدن آن باید ساعت ها زمان گذاشت و خسته هم نشد، البته در طبقه بالا بیشتر واحدهای مسکونی هستند.

در این قسمت از شهر می توانید از برج ساعت برن، پل بر روی رودخانه آر، تندیس های مشاهیر و فواره ها دیدن  و با گردش در محله های قرون وسطایی به هزار توی تاریخ سفر کنید.

 کلیسای جامع برن یا کلیسای جامع سنت وینسنت

این کلیسا که از قرن پانزدهم ساخت آن شروع و به مرور به آن بخش های مختلفی اضافه شده است خود یکی از ارکان توسعه شهر برن است. تعداد بسیار زیادی از هنرمندان معروف در ساخت و تزیین این کلیسا همکاری و مساعدت کرده اند تا این بنا هر چه زیباتر و جاودانه بماند. از برج بلند این کلیسا می توانید چشم انداز جادویی شهر را که در پس زمینه آن کوهستان آلپ خودنمایی می کند را نظاره کنید.

برج ساعت نماد شهر برن

قدمت این برج به قرن شانزدهم می رسد که با یک ساعت بزرگ و نجومی تزیین شده است. این برج به ارتفاع بیش از 20 متر از مناطق حفاظتی شهر به شمار می رفته است که طی سال های طولانی فرو ریخته است. در هنگام بازدید از برج ساعت به دقیقه ها توجه کنید زیرا کمتر از 5 دقیقه مانده به هر ساعت موجودات فلزی و کوچکی از محوطه داخلی ساعت بیرون آمده و کمی حرکات نمایشی اجرا می کنند که در نوع خود بسیار دیدنی است. این برج با حدود 130 پله سنگی در داخل آن بسیار مورد توجه گردشگران است.

برج ساعت شهر برن

شهر چشمه ها

در تمامی مکان های شهر برن مخصوصا محله قدیمی آن تعداد زیادی چشمه وجود دارد که بر روی آنها فواره هایی برای مصرف عموم ایجاد شده است. این  فواره ها قدمت چندین قرن دارند. بر بالای هر فواره مجسمه ای از یک شخصیت مذهبی و یا مشهور نصب شده است. که البته تعداد کمی از این مجسمه ها هنوز به شکل اولیه باقی مانده و بیشتر آنها از بین رفته است. ولی می توانیم به شما این مژده را بدهیم که آب این چشمه ها نوشیدنی است. و می تواند مقدار زیادی از هزینه سفر شما را که صرف خرید آب می شود را کاهش دهد.

باغ گیاه شناسی شهر برن

دیدن این باغ زیبا را به تمام افرادی که به سوئیس و شهر برن سفر می کنند توصیه می کنیم. زیرا  این باغ با ویژگی های منحصر به فرد توجه همه افراد حتی کسانی که از گل و گیاه لذت نمی برند هم به خود جلب می کند. این باغ زیبا شامل چندین بخش است مانند بخش کوهستانی، بخش اروپایی، بخش آسیایی، آمریکای شمالی و کشور سوئیس دیگر بخش آن و همینطور بخش های بیابانی، استوایی، نیمه گرمسیری از چند بخش تشکیل دهنده آن است. به شما توصیه می کنیم حتما از بخش گیاهان استوایی دیدن کنید و تولید موز و قهوه و نارگیل را تجربه کنید.

پارک خرس ها و نماد شهر برن

خرس ها همیشه نمایانگر قدرت و صلابت بودند. خرس نماد شهر برن است. در این شهر منطقه وسیعی به نگهداری و حفاظت از این موجود زیبا اختصاص داده شده است. شما در بازدید از شهر خرس ها در برن می توانید در مسیرهای پیاده روی که برای این منظور ساخته شده است و به رودخانه می رسد قدم بزنید و خرس ها را از نزدیک ببینید و لمس کنید.

پارک خرس شهر برن

کوهپیمایی در تابستان یا اسکی در زمستان

در جنوب مرکز شهر برن کوه زیبای کورتن وجود دارد. این کوه با ارتفاع کمتر از 1000 متر یکی از مکان های عالی برای کسانی است که به کوهنوردی علاقه دارند. برای بالا رفتن از این کوه مسیرهای ویژه پیاده روی وجود دارد و از این بابت زیاد دچار دردسر نمی شوید. همچنان که این کوه در تابستان مقصدی عالی با چشم اندازی زیبا بر شهر برن است. در زمستان نیز مکانی مهیج برای سورتمه سواری و اسکی برای گردشگران است. هر ساله در این کوه فستیوال بزرگ موسیقی در ماه جولای برگزار می شود که مخاطبین خودش را دارد.

برخی دیگر از جاذبه های دیدنی شهر برن

  • ساختمان پارلمان
  • کلیسای فرانسوی
  • موزه آلپاین
  • موزه ارتباطات
  • موزه تاریخ طبیعی
  • باغ رز
  • منطقه اینترلاکن
  • مرکز پاول کله                       

اگر به شهر زیبای برن در کشور سوئیس سفر کردید حتما از تمام مراکز و مناطق دیدنی این شهر بازدید کنید اما این نکته را فراموش نکنید که فرهنگ هر کشور با هنر آشپزی آن کشور عجین شده است. پس در کنار دیدار و گردش از چشیدن طعم ناب غذاهای سوئیسی غافل نشوید.

برگشت به منو