نمای دور کلیسا سنت گریگوری ایروان

کلیسا سنت گریگوری ایروان / کشور ارمنستان / شهر ایروان

دسته‌ها: جاذبه های ارمنستان

کلیسا سنت گریگوری ایروان با نام لوزلو ریچ نیز شناخته می شود. این کلیسا از جنبه های مختلف برای کشور ارمنستان حائز اهمیت است که مهمترین آن جنبه گردشگری خواهد بود. این کلیسا در سال ۲۰۰۱ ساخته شده و به عنوان کلیسای جامع حواری ارمنی شناخته می شود.

این کلیسا به سبک معماری ارمنی طراحی شده و به همین دلیل از محبوبیت بسیاری در میان مردم خود این کشور برخوردار است. فردی به نام ایسیان کیورکچیان کار طراحی کلیسا را برعهده داشته و توانسته به بهترین شکل ممکن آن را بسازد. شاید برایتان سوال باشد که حواری ارمنی یعنی چه؟ در پاسخ باید گفت که منظور از این کلمه آن است که تنها افرادی اجازه وارد شدن به کلیسا را خواهند داشت که ارمنی متولد شده باشند. البته توجه داشته باشید که گردشگران می توانند از این کلیسای زیبا دیدن کنند.

کلیسا سنت گریگوری ایروان

کلیسا سنت گریگوری محبوب ترین کلیسای ایروان

کشور ارمنستان یکی از کشورهای هم مرز با ایران است که به دلیل ارزان بودن هزینه های سفر مورد توجه بسیاری از گردشگران ایرانی قرار گرفته و اغلب ایرانیان این کشور را برای گشت و گذار و تفریح خود انتخاب می کنند. توجه داشته باشید که هر یک از شهر های ایروان از جنبه ای حائز اهمیت خواهند بود اما ایروان به عنوان مهمترین شهر از نظر جاذبه های گردشگری برای این کشور است.

شهر ایروان جاذبه های متعددی را در دل خود جای داده و این جاذبه ها به دو نوع تفریحی و تاریخی دسته بندی می شوند. مراکز تاریخی ایروان بیشتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته اند و با گشت و گذار در آنها خواهید توانست با تاریخ این کشور بیشتر آشنا شوید.

کلیسا های ایروان به عنوان یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ایروان شناخته می شوند و کلیسای سنت گریگوری به عنوان یکی از محبوب ترین کلیسا های این شهر به شمار می رود. هرساله خیل عظیمی از گردشگران به منظور بازدید از این کلیسای مشهور روانه ایروان می شوند. در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه نموده ایم.

معماری کلیسا سنت گریگوری ایروان

کلیسای سنت گریگوری به مناسبت هزار و هفتصدمین سالگرد دین مسیحیت در ارمنی ها ساخته اند. ارتفاع این کلیسا از سطح زمین تا بالای صلیب ۵۴ متر بوده و فضای داخلی آن نیز به ۳۸۲۲ متر مربع می رسد. ۲۵۰۰ نفر می توانند به صورت همزمان در کلیسای سنت گریگور حضور داشته باشند و به همین دلیل از جمله کلیسا های بزرگ این کشور نیز شناخته می شود. سنگ های دوف که از جمله سنگ های کمیاب به شمار می روند در ساخت کلیسا به کار گرفته شده اند.

لازم به ذکر است که این سنگ ها رنگ نارنجی داشته و از شهر باستانی آنی به شهر ایروان آورده شده اند. نقطه حائز اهمیت اینکه برای ساخت پایه ستون های کلیسا از طلا استفاده شده و این طلا ها سبب تزئین ستون ها شده اند. ناقوس ها در بخش شرفی کلیسا قرار گرفته اند و در طبقه پایین نیز یک مجموعه کامل از یادواره های گریگور لوزاوریج نگهداری می شود.

کلیسا سنت گریگور ایروان

اهمیت کلیسا سنت گریگوری ایروان

کلیسای سنت گریگور ایروان از اهمیت ویژه ای برای مردم کل کشور ارمنستان برخوردار است. این کلیسا به عنوان اصلی ترین و مهمترین کلیسای کشور شناخته شده و وجود آن این امر را ثابت می کند که مردم ارمنی به اعتقاد و ایمان ارمنی خود استوار باقی مانده اند.

این کلیسا اعتقاد راسخ مردم ارمنستان را به خوبی نشان می دهد و در تمامی مواقع حتما تعدادی از مردم ارمنی در داخل کلیسا مشغول به عبادت خواهند بود. توجه داشته باشید که کلیسا ها تنها برای عبادت ساخته نشده اند و در مواقعی حتی بسیاری از مردم کلیسا را به عنوان سرپناه می شناسند تا در آن اقامت کنند.

کلیسا سنت گریگوری ایروان

بهترین زمان بازدید از کلیسا سنت گریگوری ایروان

انتخاب بهترین زمان سفر به ارمنستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این رابطه باید گفت که هر زمان از سال برای سفر به این کشور مناسب خواهد بود و آب و هوای آن مشابه مناطق شمالی کشور ایران است. در صورتی که بخواهیم از نظر آب و هوا بهترین زمان بازدید از این کلیسا را مورد بررسی قرار دهیم، فصول بهار و پاییز بهترین انتخاب خواهند بود البته اواخر بهار و اواسط پاییز بهترین شرایط آب و هوایی در شهر ایروان حاکم است و در این فصول شاهد شلوغ تر شدن هر یک از شهر های کشور ارمنستان هستیم.

تاریخچه ساخت کلیسا سنت گریگوری ایروان

همانطور که از نام این کلیسا پیداست سازنده آن گریگور نام داشت. گریگور شخصی مقدس بود که در بین سالهای ۲۳۹ تا ۲۵۷ میلادی در کاپادوکیا دیده به جهان گشود. خاندان گریگور افرادی ثروتمند و با نفوذ بودند اما توسط بستگان خسرو به قتل رسیدند. گریگور توسط پرستار خود جان سالم به در برده و تنها بازمانده طایفه خود شد. پس از بازگشت، گریگور به عنوان یکی از مقامات در ارمنستان منصوب شد.

در آن زمان بود که وی از بت پرستی امتناع کرده و در مقابل بت پرستان ارمنستان قد علم کرد. سپس مورد شکنجه های متعددی قرار گرفت و ۱۳ سال در حبس زندگی کرد. شاه وقت بیمار شده و شاه دخت اظهار داشت که گریگور می تواند وی را مداوا کند و گریگور تمام سعی خود برای درمان و همچنین تغییر دین پادشاه انجام داد. سپس شاه به دین ارمنی گروید و باعث ساخت کلیسای سنت گریگور شد.

تاریخچه ساخت کلیسا سنت گریگوری ایروان

نحوه دسترسی به کلیسا سنت گریگوری ایروان

کلیسا سنت گریگوری در موقعیت مکانی مناسبی قرار گرفته و در نزدیکی های آن شاهد فعالیت هتل های متعددی هستیم که در صورت اقامت در آنها می توانید به راحتی به کلیسا دسترسی داشته باشید. اما چنانچه دور از کلیسا اقامت دارید می توانید از مترو استفاده کنید.

ایستگاه مترو زورار آندرانیک دقیقا در بخش روبرویی کلیسا واقع شده و می توانید به سهولت خودتان را با خط مترو به این کلیسای دیدنی برسانید. علاوه بر مترو، اتوبوس ها و مینی بوس ها نیز در این مسیر فعالیت می کنند و می توانید از آنها استفاده کنید. تاکسی ها هزینه بالاتری دارند اما برای افراد عجول انتخاب مناسبی خواهند بود. از چهار خیابان: تیگران، خانجیان، هراچیا و متس می توانید خودتان را به کلیسای سنت گریگور ایروان برسانید.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو