نکات گردشگری

آشنایی با جاذبه های آنکارا

یکی از مهمترین جذابیت های سفر به ترکیه بازدید از جاذبه های آنکارا است.جاذبه های آنکارا برای دوستانی که به آثار تاریخی علاقمند هستند بسیار جالب است.

یکی از مهمترین جذابیت های سفر به ترکیه بازدید از جاذبه های آنکارا است. شهر آنکارا به عنوان یکی از مهمترین شهرهای کشور ترکیه مرکزی برای ارتباط های تجاری این کشور با سایر جهان است. این شهر همچنین یک مرکز تاریخی و فرهنگی مهم نیز برای مردم ترکیه به حساب می آید. همه ساله هزاران نفر برای بازدید از جاذبه های گردشگری آنکارا راهی این شهر می شوند. در این مقاله همراه ما باشید تا مکان های دیدنی آنکارا را به شما معرفی کنیم.

معرفی شهر آنکارا

اگرچه استانبول پایتخت سیاسی کشور ترکیه است اما آنکارا را می توان پایتخت تجاری و فرهنگی  کشور ترکیه دانست. شهر آنکارا یک شهر پیشرفته و زیباست که در مرکز کشور ترکیه قرار گرفته است. از امتیازات آنکارا علاوه بر زیبایی و امکانات فراوان آن، تاریخ این شهر می باشد.

طبق اسناد به جا مانده، ساخت شهر آنکارا به دو هزار سال قبل از تولد حضرت عیسی مسیح (ع) باز می گردد؛ بنابراین تعجبی ندارد که در سفر به آنکارا با مکانهای تاریخی به جا مانده از عصر برنز و تمدن هاتی ها یا روبرو شوید. همچنین آثار تاریخی به جا مانده از دوره عثمانیان و مساجد زیبای این شهر نیز از جاذبه های آنکارا می باشد.

بهترین زمان سفر به شهر آنکارا

برای بازدید از دیدنی های آنکارا  باید بهترین زمان را برای سفر انتخاب کنید. شهر آنکارا تابستان های گرم و خشک دارد و زمستانهای آن بسیار سرد است. میزان بارش های زمستانی در آنکارا بسیار بالاست؛ بنابراین تابستان و اواسط بهار زمان مناسب تری برای سفر به این شهر است. در فاصله نیمه فروردین تا اواسط خرداد و  نیمه شهریور تا اواسط مهر سفر به آنکارا انتخابی مناسب است اما در ماههای گرم سال گردش در این شهر را به عصر محدود کنید. همچنین آب و هوای این شهر به دلیل ساحلی بودن متغیر است بنابراین در هر فصلی یک لباس گرم همراه داشته باشید. در فصل های بهار و پاییز میزان باران افزایش پیدا می کند.

بهترین جاذبه های گردشگری آنکارا

آدیت کابیر از جاذبه های آنکارا

برای مردم ترکیه، پیشرفت این کشور همزمان با اصلاحات آتاتورک آغاز شد. به همین دلیل هم آنیت قابیر یا مقبرۀ آتاتورک در این کشور دارای اهمیت بسیاری است. این بنای زیبا که به یادبود اولین رئیس جمهور ترکیه بنا شده در بخش مرکزی شهر آنکارا قرار دارد و روی بلندی قرار گرفته است. این بنا توسط امین اونات و ارهان آردا معماران بزرگ ترک طراحی شده و در 1953 یعنی پانزده سال پس از مرگ آتاتورک بنا شد. معماری این مقبره ترکیبی از معماری سنتی ترکیه و معماری مدرن است. پس از تکمیل این بنا، پیکر آتاتورک که پانزده سال قبل در موزه مردم نگاری این شهر به طور موقت به خاک سپرده شده بود، به این مکان انتقال یافت. این منطقه از  جاذبه های آنکارا محسوب می شود.

قلعۀ آنکارا

یکی از جاذبه های آنکارا که به جا مانده از قرن هفتم میلادی است، قلعۀ این شهر یا (Ankara Castle) می باشد. این قلعه که  از دوره امپراتوری روم بر جا مانده است و در دوره حکومت عثمانیان نیز به خوبی از آن استفاده شده است. معماری خاص ترکیه را در خود داده است. این بنا مملو از سنگ های تراشیده و زیباست. همه ساله در تابستانها گردشگران زیادی به این قلعه سر می زنند تا هم از زیبایی آن لذت ببرند و هم از جشنواره ها و اجرای زنده موسیقی ترک استفاده کنند.

آنکارا دارای جاذبه های طبیعی بسیاری می باشد که از جاذبه های طبیعی آنکارا میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

دریاچۀ گولباشی

دریاچۀ مورگان که به آن دریاچۀ گولباشی هم می گویند، یک دریاچۀ نه چندان عمیق اما بسیار زیبا است که فاصلۀ آن با شهر آنکارا تنها حدود بیست کیلومتر است. این دریاچه یک مکان تفریحی خوب برای علاقه مندان به ماهیگیری است. همچنین شما می توانید بر روی آبهای آن قایق سواری کنید و از مکان های تفریحی اطراف آن لذت ببرید. همچنین رستورانهایی که در نزدیکی این دریاچه بنا شده به شما امکان امتحان کردن غذاهای خوشمزۀ محلی را می دهد.

آب گرم آنکارا

یکی دیگر از تفریحگاههای حاشیۀ شهر در منطقه Kızılcahamam قرار دارد و از جاذبه های آنکارا برای گردشگران محسوب می شود. این منطقه به دلیل داشتن چشمه های آب گرم شهرت بسیاری دارد. مسئولین ترکیه توانسته اند یک توازن زیبا میان چشمه های آب گرم با گیاهان و حیوانات ساکن در این منطقه با هتل هایی که محل رفت و آمد گردشگران است پدید آورند.

تاریخ غنی آنکارا

همانطور که گفتیم تاریخ شهر آنکارا موجب شده که آثار تاریخی بسیاری در این منطقه وجود داشته باشد از جمله می توان به این موارد اشاره کرد.

شهر تاریخی خاتوشا

یکی از آثار موجود در ترکیه که از جاذبه های آنکارا نیز است خاتوشا می باشد. این شهر قدمتی در حدود سه هزار سال دارد و 1600 سال قبل از میلاد مسیح بنا شده است. این منطقه زمانی پایتخت امپراتوری Hottie بوده است. اگرچه امروزه از این امپراتوری به جز ویرانه هایی باقی نمانده اما برای علاقه مندان به تاریخ و معماری دیدن ستونهای سنگی و حکاکی های آن بسیار دلپذیر است و از محبوبترین جاذبه های آنکارا می باشد.

شهر قونیه، آرامگاه مولانا

شهر قونیه در یک دوره تاریخی پایتخت دولت سلجوقیان بوده است. این شهر روزگاری مرکز بزرگ تجاری و فرهنگی سلجوقیان و محل مقبره مولانا جلال الدین محمد رومی (مولوی) شاعر پر آوازه ایرانی است. به همین دلیل هم در نزد مردم ترکیه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

از دیگر مکانهای تاریخی ترکیه می توان از بورسا آنکارا که اولین پایتخت عثمانیان در این کشور است و منطقه صفران بولو اشاره کرد که همه این آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده اند.

قلعه حصار

از دیگر جاذبه های گردشگری آنکارا قلعه حصار (Hisar) را می توان نام برد. این بنای تاریخی در نزدیکی موزۀ تمدن آناتولی قرار دارد و قدمت آن به بیشتر از سه هزار سال قبل باز می گردد. زیبایی این منطقه به برج هشت ضلعی و ساعت آن، روستاهای سنتی و تکه های به جا مانده از تابوت ها است که در میان ساختمان زیبای آن به چشم می خورد. اطراف این منطقه نیز به خوبی برای گردشگران مجهز شده و انواع رستوران و کافه و هتل و مسجد برای رفاه گردشگران وجود دارد که بازدید از این منطقه را به عنوان یکی از محبوب ترین جاذبه های آنکارا راحت تر می کند.

مسجد قوجاتپه از جاذبه های آنکارا

اگر پیش از این به استانبول سفر کرده باشید می دانید که بزرگترین آثار معماری ترکیه، مساجد زیبای این کشور هستند. در میان جاذبه های آنکارا نیز مساجد زیبایی وجود دارند که مشهورترین آنها مسجد قوجاتپه نام دارد. این مسجد را می توان یکی از پنج مسجد بزرگ جهان دانست که ساخت آن بیشتر از بیست سال به طول انجامیده است. شما در هر کجای شهر آنکارا که باشید می توانید این بنا را به چشم ببینید. طراحی زیبا و عظمت مسجد چشم هر کسی را خیره می کند. جالب است بدانید که در هر نماز بیشتر از 24000 نفر می توانند در این مسجد به عبادت بپردازند.

مرکز فرهنگی ترکی استرگم

از دیگر مکانهای دیدنی آنکارا  که در سفر به شهر آنکارا باید حتما از آن بازدید کنید مرکز فرهنگی ترکی استرگم (Esztergom Turkish Cultural Center)  می باشد. این مرکز در بنای تاریخی استرگم ساخته شده است. در حقیقت دولت ترکیه یک قصر تاریخی را به موزه تبدیل کرده و این مرکز از سال 2005 برای علاقه مندان به هنرهای سنتی ترکیه و معماری اسلامی و هنری این کشور مکانی جالب توجه بوده است. همچنین نمایشگاهها و کارگاههای هنرهای سنتی در این مرکز به طور مرتب برگزار می شود.
اگر مایلید غذاهای ترکی را امتحان کنید یا از سفر خود به آنکارا یادگاری بخرید مکانهای مناسبی در این مرکز برای شما تعبیه شده است.

بدون شک جاذبه های آنکارا بسیار بیشتر از چیزی است که در این مقاله گنجانده شده، خانه های عثمانی بی بازاری، پیست اسکی، موزه فضای باز، موزه تمدن، پارک ها و آکواریوم، موزه مشهور جنگل های راحمی، پارک ها و باغ ها و گردشگاهها و ساختمانهای زیبا و فروشگاههای جذاب از دیگر جاذبه های آنکارا است که در سفر به ترکیه می توانید از آنها لذت ببرید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو