دسته‌بندی نشده

اسرار دریای سیاه

دریای سیاه که به دریای اکسین نیز معروف است،یکی از آبهای بزرگ و دریای داخلی معروف جهان است.این دریای حاشیه ای اقیانوس اطلس،که بین اروپای شرقی و آسیای غربی واقع شده است برای مدت طولانی افسانه ای شده است.

دریای سیاه نه تنها به دلیل نامی که نشان دهنده طبیعت نسبتا غیر مهربان است،بلکه به دلیل تعدادی از ویژگی های غیر معمول آن نیز محبوب بوده است.

برای مدت طولانی ،آن را دریایی مهمان نواز نامیده اند و عدم مهمان نوازی این آب به دلیل دشواری در ناوبری نسبت داده شده است.

دریانوردان باستان دریای سیاه را به عنوان یک آب دشوار برای پیمایش می دانستند زیرا در سواحل آن قبایل وحشی ساکن بودند.علاوه بر این،طبیعت بی آب دریای سیاه،که به دلیل آن روند تجزیه در لایه های زیرین آب کند است،همچنین باعث ایجاد چندین شایعه ترسناک شده است که دریا را بدنام کرده است.

دریای سیاه به عنوان مجموعه ای غنی و زیبا از گیاهان و جانوران و بیش از ده جزیره کوچک،اکنون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری محبوب جهان مطرح شده است. در ادامه مقاله به معرفی حقایق و اسرار دریای سیاه می پردازیم.

هشت حقیقت درباره دریای سیاه

بسیار حقایق جالب وجود دارد که دریای سیاه را به یک جاذبه برای علاقه مندان به دریا تبدیل می کند.در اینجا هشت حقیقت در مورد دریای سیاه وجود دارد که برای شما جذاب خواهد بود.

همراه با تور بالی از ساحل سانور، قلعه الوواتا، ساحل قارچ، شالیزارهای پلیکانی تگالالنگ، جنگل اوبود مانکی و دیگر جاذبه های تفریحی و گردشگری بازدید نمایید.

1-جغرافیا و مکان :دریای سیاه در کجا واقع شده است؟

دریای سیاه به مساحت 436،400 کیلومتر مربع،در اوراسیا واقع شده است و توسط اروپا،قفقاز و آناتولی احاطه شده است. کشورهایی که با دریای سیاه مرز مشترک دارند عبارتند از رومانی،ترکیه،بلغارستان،اوکراین،روسیه و گرجستان.

این توده آب را کوهای پونتیک،قفقاز و کریمه به ترتیب در جنوب،شرق و شمال احاطه کرده اند.همچنین توسط کوههای strandzha  در جنوب غربی و فلات debrogea  در شمال غربی محدود شده است.

این دریای داخلی با حداکثر عمق 2212 متر،محل تلاقی تعدادی از رودخانه ها مانند دانوب،بگ جنوبی،دنیپر،ریونی و دنیستر است.

دریای سیاه از طریق تنگه بسفر به دریای مدیترانه و سپس از طریق دریای مرمره متصل می شود.دریای سیاه همچنین قبل از ملاقات با مدیترانه با دریای اژه و دریای کرت ارتباط دارد.

اسرار دریای سیاه

2.علت نامگذاری دریای سیاه

یکی از بهترین و کمی شناخته شده ترین حقایق دریای سیاه،ریشه نام ان است که هنوز نا مشخص است.نظریه های مختلفی در مورد چگونگی نامیدن این دریا با این نام خاص وجود دارد.

نظریه ها نشان می دهد که قبل از اینکه دریای سیاه نامیده شود،بیشتر به دلیل وجود قبایل وحشی در سواحل آن ((دریای غیر مهمان نواز )) نامیده می شد.هنگامی که یونانیان خط ساحلی آن را تصرف کردندنام آن به ((مهمان نواز)) تغییر کرد.منابعی نیز وجود دارد که می گویند دریا به مدت طولانی ((دریا)) نامیده می شد.

با این حال، این دریا در طول قرن ها توسط افراد مختلف نامگذاری شده است،اما این نام خاص معروفترین نامی است که تصور می شود ترک ها در قرون وسطی آن را داده اند.

اسناد تاریخی نشان می دهد که در دوران امپراطوری عثمانی،دریا سیاه نام هایی مانند بحر سیاه یا کارا دنیز،که در ترکی عثمانی به معنی ((دریای سیاه)) است نامیده می شده است.

فرضیه های بیشتری وجود دارد که دلایل متعددی را در پس منشا نام دریای سیاه نشان می دهد.براساس یکی از استدلال ها،طوفان در طول زمستان باعث می شود آب دریای سیاه ،سیاه به نظر میرسد که باعث می شود ملوانان آن را دریای سیاه بنامند.

نظریه دیگری نشان داد که اجسامی که در ان غرق می شوند پس از مدتی با لجن سیاه پوشانده می شوند.کشف چنین اقلامی در دریا ممکن است دلیلی بر نام ان باشد.

اگر قصد اخذ ویزای بلاروس را دارید با کارشناسان ما در همیشه سفر در ارتباط باشید و به راحتی ویزای خود را اخذ نمایید.

3-آب بی حس کننده:آیا در دریای سیاه زندگی وجود دارد،

یکی از جالبترین حقایق در مورد دریای سیاه،آب بی آب آن است.به طور دقیق ،اکسیژن در آب وجود ندارد.

در یای سیاه بزرگترین آبزی است که دارای حوضچه مرمتیک است،به این معنی که حرکت آب بین لایه های زیرین و بالای دریا یک پدیده نادر است که در هر نقطه از جهان یافت می شود.

این امر باعث اختلاف دمای قابل ملاحظه بین این لایحه ها می شود و لایحه های پایینی را عاری از اکسیژن و در نتیجه غیر فعال می کند.

در همان زمان دریای سیاه آب شیرین را از رودخانه ها و بارش باران دریافت می کند.با این حال دریای سیاه در نزدیکی سطح حوضه اتفاق می افتد.

از آنجا که مخلوط بسیار کم بین دو لایه آب در دریای سیاه وجود دارد،زندگی دریایی نمی تواند در منطقه  بی هوایی دریای سیاه زنده بماند.تنها آبهای سطحی غنی از اکسیژن دریای سیاه از زندگی دریایی پشتبانی می کنند.

4-تاریخ دریانوردی :نقطه فرود کشتی نوح؟

به گفته تعدادی از زمین شناسان دریایی،دریای سیاه حدود 700 سال پیش دریاچه ای با آب شیرین بوده است قبل از اینکه افزایش آب در دریای مدیترانه باعث ورود آب شور به این دریاچه شود.

در راستای این نظریه،بسیاری استدلال می کنند که سیل موسوم به سیل فاجعه بار است که در داستان کشتی نوح در کتاب مقدس ذکر شده است.

داستان ها ادعا می کنند که کشتی نوح پس از پایان سیل در دامنه های کوه آرارات در ترکیه متوقف شد.هر از گاهی،باستان شناسان دریایی در حمایت و مخال این ادعاها استدلال می کنند.

با این حال به دلیل فقدان شواهد علمی معتبر این تاریخ خاص دریای سیاه هنوز محل بحث است.

5-سطح ثابت آب:شنا در دریای مرده چه حسی دارد؟

سطح آب دریای سیاه به دلیل عدم وجود جزر و مد بالا یا پایین همیشه ثابت است.این به دریا هیچ گونه نوسان در سطح آب نمی دهد و آن را به عنوان دریایی آرام،آرام و بی سر و صدا در سطح نگه می دارد.

جالب اینجاست که با توجه به همه این ویژگی های کمیاب آب دریای سیاه،بسیاری را متعجب می کنند که آیا امکان شنا  در دریا وجود دارد یا خیر. شنا در دریای سیاه با سطح تمیز آب شیرین امکان پذیر است.اگرچه تجربه متفاوتی را نسبت به سایر آبها ارائه می دهد.

با ویژگی های عجیب آن، از جمله سطح بالای مواد معدنی و نمک ،معمولا اجسام تمایل به شناور شدن روی آب دارند.

جهت آشنایی با بهترین هتل های لویو و رزرو آنلاین آن ها وارد صفحه “رزرو هتل لویو” شوید.

6-جزایر عجیب و غریب کوچکتر:جزایر مار وحشتناک

دریای سیاه خانه بسیاری از جزایره حدود ده عدد هستند و ذخیره شگفت انگیزی از جانوران و گیاهانی هستند که این دریا را بی نظیرتر می کند.

این جزایر-که بیشتر متعلق به کشورهایی مانند بلغارستان،اوکراین،ترکیه و رومانی است شامل جزیره مار که در نزدیکی دلتای دانوب واقع شده است.جزیره سنت توماس در بلغارستان نیز به دلیل وجود مارهای آبی خاکستری ماهی خوار در آبهای اطراف جزیره بدنام است.

سایر جزایر قابل توجه در دریای سیاه عبارتند از سنت آناستازیا (بلغارستان)، برزان و گیرسون(ترکیه)، سنت سیریکوس (بلغارستان) و ژاریلگاچ (اوکراین و غیره….

مهمتر از همه،این جزایر در دریای سیاه به جاذبه های اصلی گردشگری تبدیل شده اند و نقش مهمی در اقتصاد این کشورها ایفا می کنند.

جزایر مار وحشتناک

7-شایعات وحشتناک:مرده ای در زیر آب قرارد دارد

واقعیتی جالب و تقریبا ترسناک به نظر می رسد که اعتقاد بر این است که مردگان در آبهای دریای سیاه باقی می مانند.صدها سال پس از ورود آنها  به آبهای دریای سیاه،بقایای کشتی ها و انسانها و سایر مواد تجزیه پذیر مانند طناب،چوب و غیره هنوز در بستر دریا یافت می شود. هرچند این واقعیت هیجان انگیز به نظر می رسد،اما توضیح علمی آن این است که به دلیل ماهیت بی هوشی لایه های زیرین آب این دریا روند تجزیه به طرز غافلگیری شده ای کند است،از این رو تداوم بقایای مردگان در داخل آب دریا.

متأسفانه این پدیده منجر به ایجاد شایعات متعددی در مورد دریای سیاه شده است.

8. جاذبه گردشگری: مقصد مورد علاقه برای سفرهای دریایی؟

علیرغم همه اسرار مربوط به دریای سیاه، این واقعیت باقی می ماند که این آب داخلی در تمام طول سال یک مقصد اصلی تعطیلات است. با کوه های مرتفع و سواحل زیبا، کشورهای حاشیه دریای سیاه محل زندگی مشتاقان دریایی و مسافرتی می شوند. علاوه بر زیبایی، اهمیت تاریخی و باستان شناسی دریای سیاه نیز هر ساله از تعداد زیادی کشتی تفریحی به این منطقه استقبال کرده است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو