دسته‌بندی نشده

قدیمی ترین انیمیشن جهان


برای ما که این روزها چشم مان به دیدن بهترین و با کیفیت ترین انیمیشن های جهان عادت کرده، قطعا جالب است بدانیم قدیمی ترین انیمیشن جهان در کشور ما ساخته شده است، آن هم حدود 5 هزار سال پیش و به دست مردمانی که حتی در تخیلاتشان هم نمی توانستند امکانات مدرن دنیای امروز برای ساخت تصاویر متحرک را ببینید.

نخستین انیمیشن جهان

واقعیت این است که قدیمی ترین پویا نمایی جهان، جامی سفالی است که از کاوش (شهر سوخته) ۹ استان به دست ما رسیده و این روزها در موزه ایران باستان نگهداری می شود.جامی که روی آن 5 تصویر از یک بز و یک درخت نقش بسته که این تصاویر یکسان نیستند ، بز در تصویر اول، جلوی درخت ایستاده و در تصویر دوم آماده پرش است، در تصویر سوم به سمت درخت پریده و در تصاویر چهارم و پنجم روی شاخه قرار گرفته و در حال خوردن برگ درخت است مه با چرخاندن جام می توان نظاره گر نخستین انیمیشن دنیا بود.

قدیمی ترین انیمیشن

شکل قدیمی ترین انیمیشن جهان ؟

در واقع جام سفالین با نقش بز مثل بیشتر سفال های کشف شده از شهر سوخته، از گورهای پنچ هزار ساله بیرون آمده و مزین به نقوشی با رنگ خاکستری یا سرخ از طبیعت یا باورهای آن دوران است. اینطور که باستان شناسان می گوید،نقاشی های روی این ظرف نخستین اثر در دوره های پیش از تاریخ است که در آنها حرکت دیده می شود.

پیش از کشف این ظرف سفالی، هیچ یک از مردم دنیا تصور نمی کردند که صنعت انیمیشن سازی قدمتی پنج هزار ساله داشته باشد.اما بعد از اینکه این جام در کاوش های شهر سوخته کشف شد،باستان شناسان با دریافت پیام سازنده آن که سعی در ثبت تصاویر متحرک داشت،نقش های روی آن را روی کاغذ پیاده کرده و توانستند فیلمی 20 ثانیه ای از آن تهیه کنند. فیلمی که امروز از آن با عنوان کهن ترین انیمیشن جهان یاد می شود.

ویژگی منحصر به فرد قدیمی ترین انیمیشن جهان

طرح روی جام سفالی شهر سوخته جدا از اینکه نخستین پویا نمایی جهان به حساب می آید، یک ویژگی منحصر به فرد هم دارد و آن اشاره به داستان افسانه ای درخت (آسوریک) است.ظاهرا در ایران باستان شعری 800 واژه ای وجود داشته که به مناظره یک بز و درخت نخلی به نام آسوریک یا آسوری می پرداخته. آسورستان در زمان حکومت مادها،کشوری جدا بود که وس از فرمانروایی کوروش ، به بخشی از ایران تبدیل شد و تا پایان حکومت ساسانیان بخشی از ایران ماند.

اما اکنون بخشی از عراق مرکزی را تشکیل می دهد. خلاصه که داستان مناظره بز و درخت آسوریک داستانی بوده که در ایران باستان به شکل شعر و به زبان پارتی نقل می شده و بعدها در عهد ساسانی با خط پهلوی نگارش شده است.داستان این سروده پارسی به این شکل است که درخت خرما از فواید خودش می گوید ودر ادامه بز نیز به قابلیت های خودش اشاره می کند. اما همانطور که در تصاویر روی جام هم می بینید، این مناظره با پیروزی بز به پایان می رسد.

جهت آشنایی با هتل های خارکوف و رزرو آنلاین آن ها وارد صفحه “رزرو هتل خارکوف” شوید.

ویژگی های قدیمی ترین انیمیشن جهان

داستان اولین انیمیشن جهان چی بود؟

برخی محققان و پژوهشگران معتقدند در این داستان بز نماد زندگی دامداری و به طور کلی شهر نشینی است و نخل،زندگی متکی بر کشاورزی را نشان می دهد.عده ای نیز بر این باورند که این داستان در واقع مناظره دو جامعه دینی مختلف در آن دوران است.به این ترتیب که بز نماینده آیین زردشتی است و نخل نماینده دین کفرآمیز و چند گونه پرستی آسور است که درآن پرستش درخت نیز مرسوم بوده است.

بازدید از تالاب لیپار، کوه های مینیاتوری، کوه گل فشان، بندر گواتر و دیگر جاذبه های دیدنی و گردشگری در تور چابهار. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در همیشه سفر در ارتباط باشید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو