نکات گردشگری

جاذبه های شهر وان

جاذبه های شهر وان بهترین جا برای استراحت و تفریح است. برای همین در این مقاله به بررسی جاذبه های شهر وان پرداختیم تا شما با این منطقه بیشتر آشنا شوید.

شهر وان یکی از شهرهای بزرگ ترکیه در قسمت شرقی است، که در مرکزیت استان وان قرار می گیرد. جاذبه های شهر وان بسیار زیاد هستند به طوری که این شهر را بهترین مکان برای گردشگران کرده است. این شهر یک شهر تاریخی و با قدمت چند صد ساله است، مردم آن به زبان کُردی کرمانجی آشنایی دارند و بیشتر مردمی که در این شهر زندگی می کنند به این زبان سخن می گویند، اما بخاطر این که زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی استانبولی است، در برخی از نواحی شهر وان مردم به زبان ترکی حرف می زنند.

شهر وان از قسمت غربی و شمالی به دریاچه وان، از جنوب به کوه آرتوس و از شرق به کوه های سیاه کوه و ارک می رسد. گربه های پشمالو که به رنگ سفید هستند و چشمانی آبی و زرد رنگ دارند در این شهر زندگی می کنند. این شهر بخاطر این گربه ها بسیار مشهور شده است. در این مقاله به معرفی جاذبه های گردشگری وان می پردازیم.

دریاچه وان

از جاذبه های شهر وان می توانیم به دریاچه وان اشاره کنیم. دریاچه وان یکی از زیباترین دریاچه های ترکیه است. گردشگران بسیاری تنها برای دیدن این دریاچه به وان می روند. این دریاچه از طریق آب باران، برف کوهای اطراف و رودخانه های کوچک پر می شود. سواحل اطراف دریاچه وان شنی هستند و شبکه ای از راه ها به این سَواحل می رسند. آب این دریاچه به خاطر شفاف بودن و نمک دار بودن برای شنا کردن مناسب است.

اگر یک چشم انداز زیبا و رویایی می خواهید، در دریاچه وان می توانید این چشم انداز را پیدا کنید. در اطراف دریاچه وان مکان های تاریخی بسیاری وجود دارد که یکی از این مکان های تاریخی شهر تاریخی الخاط نام دارد، این شهر در شمال غربی این دریاچه واقع شده و قبرهای قدیمی و تاریخی بسیار زیادی را در خود جای داده است. از دیگر مناطق گردشگری اطراف این دریاچه می توانیم به کلیسای صلیب مقدس نیز اشاره کنیم.

موزه وان

یکی دیگر از جاذبه های شهر وان موزه این شهر است. در این موزه اشیاء باستانی بسیار زیادی وجود دارد که برای سال های مختلفی از تاریخ هستند. این موزه به قسمت های مختلفی تقسیم شده است. برای دیدن آثار و ستون هایی با حکاکی های خط میخی به حیات داخلی این موزه سری بزنید. در حیات این موزه از تمدن اورارتو قبرهایی را خواهید دید که کتیبه های قدیمی بر روی آنها حک شده است. برای اطلاع از کشت و کشتارهای منطقه وان می توانید به بخش نسل کشی این موزه بروید.

این موزه دارای وسایل و آثار قدیمی دیگری مانند سکه های دوره های مختلف و کتیبه های قدیمی است که برای گردشگران بسیار جذاب خواهد بود. موزه وان بخاطر زلزله ای که در سال 2011 آمد خسارت زیادی را دید که بخاطر همین موضوع یکی از ساختمان های آن که به ساختمان شیشه ای معروف است در سال 2014 برای عموم بازگشایی شد. در این بازگشایی جدید موزه را به دو بخش قوم شناسی و باستان شناسی تقسیم کرده اند.

قلعه وان

از جاذبه های شهر وان می توانیم به قلعه این شهر نیز اشاره کنیم. این قلعه قِدمتی در حدود 8 قَرن دارد و در قسمتی ساخته شده است که تمام شهر قدیمی اورارتو را می توانید از این قلعه ببینید. جنس دیوارهای این قلعه آجرهای گلی همراه با سنگ های سخت و سیاه (بازالت) است. در فاصله ای نزدیک از قلعه شهر وان برجی به نام ساردور وجود دارد که درون آن پر شده است از کتیبه هایی که در مورد دوران ابتدایی پادشاهی اورارتور هستند.

این کتیبه ها در چندین قرن قبل از میلاد و به زبان های مختلف نوشته شده اند. اما با گذشت زمان باز هم این کتیبه ها سالم مانده اند. این قلعه بر روی کوهی در شرق دریاچه وان بنا شده است. این بنای باشکوه امروزه به مخروبه ای با چندین ستون بزرگ و دیوارهای بسیار بلند تبدیل شده است. اگر از این قلعه به مناظر اطراف دقت کنید منظره زیبایی از دریاچه وان می بینید. در قسمت ورودی قلعه شهر وان محلی برای کرایه دوچرخه فراهم کرده اند، همچنین یک کافی شاپ زیبا نیز در این قلعه ساخته اند تا گردشگران برای استراحت به این کافی شاپ بروند.

جزیره و کلیسای آختامار از جاذبه های شهر وان

نام این جزیره از یک داستان عاشقانه گرفته شده است. یکی از جاذبه های شهر وان که در جزیره آختامار قرار دارد، کلیسای جامع این جزیره است که 9 قرن قدمت دارد. این کلیسا دارای یک معماری بسیار زیبا است و بخش خارجی دیوارهای این کلیسا روایتگر داستان هایی از انجیل است. بنای این کلیسا را با استفاده از سنگ های قرمز ساخته اند که از مناطق اطراف جمع آوری شده اند.

این کلیسا که به کلیسای صلیب مقدس نیز معروف است در قسمت جنوب غربی شهر وان قرار دارد. معماری این کلیسا به سبک ارمنی و به دست مانوئل ساخته شده است. دستور ساخت این کلیسا را پادشاه واسپورکان (گاگیک یکم واسپوراکان) داده است.

خانه گربه های وان

از جاذبه های شهر وان خانه گربه های این شهر از همه جالب تر است. این گربه ها ویژگی هایی دارند که در کمتر گربه ای در نقاط دیگر جهان یافت می شود به طور مثال گربه های وان سفید و با دو چشم با رنگ های متفاوت(رنگ سبز و گاهاً زرد و یک چشم آبی) هستند. این گربه ها در اطراف دریاچه وان زندگی می کنند.

یکی دیگر از ویژگی های جالب این گربه ها این است که با آب مشکلی ندارند و به راحتی شنا می کنند. این نوع گربه ها چند سال پیش در حال انقراض بودند ولی بخاطر نگهداری کردن و تحت محافظت قرار گرفتن توسط مردم شهر وان نه تنها از خطر انقراض نجات پیدا کردند بلکه در حال حاضر این گربه ها یکی از جاذبه های شهر وان به حساب می آیند.

در راستای جلوگیری از انقراض این گربه ها یک مرکز تحقیقاتی مخصوص راه اندازی شده است که بخاطر کمک به حفظ نسل گربه های وان تحقیقات و مطالعات علمی انجام می شود. همچنین برای رفع مشکلات ژنتیکی و سلامتی گربه ها از روش های علمی استفاده می شود. طول عمر این گربه ها کمی بیشتر از سیزده سال است. از خوبی های گربه های وان این است که می توانند با انسان ها همزیستی کنند و به حیوانات اهلی مانند مرغ و خروس آسیبی نمی رسانند. گربه های وان بسیار وفادار و باهوش هستند و دوست دارند که از طرف انسان ها محبت دریافت کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد امکانات و رزرو هتل لویو به همیشه سفر مراجعه و نظرات مشتریان قبلی را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین هتل را جهت اقامت انتخاب نمایید.

قلعه هوساپ

از دیگر جاذبه های شهر وان، قلعه هوساپ را می توان نام برد. قلعه هوساپ یک قلعه قرون وسطایی است که در کنار رودخانه هوساپ ساخته شده است. پادشاهی که دستور ساخت این قلعه را داده بود برای آن که نمونه دیگری از این قلعه ساخته نَشود دستور داد که دستان معماری که قلعه را ساخته است قطع کنند. این قلعه در پنجاه کیلومتری شهر وان ساخته شده است. این قلعه در سال هزار و ششصد و چهل و سه بازسازی شده و بقایایی که در حال حاضر از آن باقی مانده است بخاطر این بازسازی هست.

آبشار مرادیه از جاذبه های شهر وان

آبشار مرادیه یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی شهر وان است. این آبشار در هشتاد کیلومتری وان قرار گرفته و دارای یک محیط زیبا و باشکوه است. در فصل زمستان این آبشار یخ میزند و بخاطر همین دارای دو منظره متفاوت در فصل های زمستان و تابستان است. اطراف این آبشار در تابستان یک فضای سبز ایجاد می شود که مکانی مناسب برای استراحت گردشگران است.

اگر به وان سفر کردید توصیه می کنیم حتماً به این محل بروید و از مناظر زیبای طبیعی این منطقه استفاده کنید. این آبشار در آناتولی شرقی ترکیه و در قسمت شمالی شهر مرادیه قرار دارد. اگر بخواهید از وان به این آبشار بروید مسافتی در حدود هشتاد و هشت کیلومتر را باید طی کنید. برای دسترسی به این آبشار باید از مسیر بازرگان چالدران عبور کنید. در اطراف این آبشار بخاطر وجود گردشگران، رستوران ها و کافی شاپ های زیادی افتتاح شده است.

برای رزرو تور وان و تور ترکیه میتوانید با شماره های 02126703477-09123254550 تماس حاصل نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو