نکات گردشگری

همه چیز درباره ارز مسافرتی

ارز مسافرتی

ارز مسافرتی چیست، به هر مسافر چقدر ارز مسافرتی تعلق می ‌گیرد و برای دریافت آن باید چه کار کرد؟

اگر قصد سفر به کشوری دیگر را داشته باشید، ارز مسافرتی برایتان اهمیت زیادی پیدا می ‌کند. یارانه ‌ای که سالی یکبار هر ایرانی برای سفر به خارج از کشورمی ‌تواند از آن استفاده کند.ارزی که شرایط دریافت آن و مبلغی که هر سال به مسافران تعلق می‌ گیرد، بستگی به اوضاع و احوال ارز و دلار در ایران دارد و طی سال‌های اخیر زیاد بالا و پایین شده است. همیشه سفر در این متن سعی دارد تا در مورد ارز مسافرتی مطالبی را در خدمت شما قرار دهد. شما می توانید از سایت همیشه سفر بلیط هواپیما خارجی خود را به راحتی و با کمترین هزینه دریافت نمایید.

ارز مسافرتی

ارز مسافرتی چیست؟

ارز مسافرتی در واقع کمک‌هزینه سفر بانک مرکزی به ایرانی‌ هایی است که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند. البته تا مدتی قبل ارز مسافرتی به همه مسافران خارجی تعلق نمی‌گرفت و مثلا اگر کسی قرار بود زمینی به سفر خارجی برود، ارز مسافرتی به او نمی‌دادند. اما طبق آخرین بخشنامه بانک مرکزی اختصاص ارز مسافرتی از این قرار است:

سفر به کشورهایی که ویزا لازم دارند؛ ۲۲۰۰ هزار دلار
سفر به کشورهای بدون ویزا؛ ۳۲۰ دلار

ارز مسافرتی امکان قانونی برای گرفتن ارز خارجی و سفر به کشورهای دیگر است. از آن گذشته قیمت ارز مسافرتی که بانک مرکزی روزانه آن را به صرافی‌های بانک‌های فروشنده اعلام می‌کند، از قیمت آزاد آن پایین‌تر است و برای همین همه مسافرانی که قصد سفر خارجی دارند، ترجیح می‌دهند از سهمیه ارز مسافرتی ۱۴۰۱ استفاده کنند.

براساس مصوبه‌ای که از سوی بانک مرکزی صادر شد، مسافرانی که می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند (البته نه هر کشور خارجی) می‌توانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر دریافت کنند. این کمک هزینه به این شکل است که بانک مرکزی، ارز را با قیمتی کمتر از قیمت بازار می‌دهد. این مبلغ تنها یک بار در سال به افراد تعلق می‌گیرد.

راهنمای مهاجرت به کشور بلاروس، شرایط اخذ اقامت بلاروس و هزینه زندگی در این کشور✔️

ارز مسافرتی چیست؟

برای آنکه بتوانید این ارز را تهیه کنید، باید اول بلیط هواپیمای خود را بخرید و آن را به یکی از صرافی‌های دولتی که ارز مسافرتی ارائه می‌کنند، نشان دهید و حواله ارز مسافرتی خود را دریافت کنید.قبلا ارز مسافرتی برابر با ۱۰۰۰ دلار آمریکا برای هر نفر بود، اما از سال ۹۷ به بعد که قیمت ارز جهش بسیار زیادی پیدا کرد، این مقدار تا مدتی به یک سوم خود کاهش یافت و به ۳۰۰ دلار یا یورو برای هر نفر رسید. پس اگر شما یک خانواده ۴ نفری هستید، در آن زمان به شما ۱۲۰۰ دلار یا یورو ارز مسافری تعلق می‌گرفت. اما بعدها رقم این ارز دوباره افزایش پیدا می‌کرد و در حال حاضر برای سال ۱۴۰۱ مبلغ آن چیزی در حدود ۲۰۰۰ الی ۲۲۰۰ دلار یا یورو است.

به چه کسانی ارز مسافرتی تعلق نمی گیرد؟

طبق بخشنامه بانک مرکزی، ارزمسافرتی به افرادی تعلق می‌گیرد که فقط ویزای توریستی یا مسافرتی داشته باشند و کسانی که در خارج از کشور اقامت داشته باشند، مشمول دریافت ارز مسافرتی نمی‌شوند.
افراد دو تابعیتی نیز نمی‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند و صرافی‌ها نیز از فروش ارز به این افراد منع شده‌اند.در این زمینه، کسی که در خارج از کشور زندگی می‌کند یا اقامت کشوری به غیر از ایران را دارد، از آنجا که این فرد عملا در آن کشور درآمد دارد، به همین دلیل قرار نیست تا با تخصیص ارز مسافرتی به آن‌ها بار هزینه مسافرت او بر ارز دولتی تحمیل شود.

طبق این گزارش، براساس بخشنامه بانک مرکزی، حداکثر میزان فروش ارز توسط شرکت‌های صرافی به هر ایرانی بالای ۱۲ سال و یکبار در سال تا سقف مقرر برای کشورهای با ویزا به صورت هوایی معادل ۲۲۰۰۰ دلار برای کشورهای بدون ویزا به صورت هوایی ۳۲۰ دلار تعلق می گیرد.

تحصیل در اوکراین، تحصیل ارزان با پذیرش آسان در اروپا ✔️

شرایط لارم برای دریافت ارز مسافرتی

برای دریافت ارزمسافرتی حتماً باید سن شما بالای ۱۲ سال باشد. ناگفته نماند که از این مبلغ ارز تنها سالی یکبار به شما تخصیص داده می ‌شود و تنها مسافرانی که از فرودگاه شهرهای اصفهان، شیراز، امام خمینی تهران، تبریز، اهواز و ارومیه قصد خروج از کشور را داشته باشند، می ‌توانند از این ارز استفاده کنند.

شرایط لارم برای دریافت ارز مسافرتی

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی

مهم‌ترین چیزی که باید بدانید و بسیار دقت کنید، مدارکی است که زمان درخواست ارزمسافرتی ۱۴۰۱ باید همراه داشته باشید. من در ادامه فهرست این مدارک را برای شما آماده کرده‌ام.

-اصل و کپی گذرنامه ایرانی شخص:برای دریافت ارز مسافرتی حتما باید گذرنامه شما حداقل به مدت ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

-ارايه اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی:دقت داشته باشید اگربلیط خود را به صورت اینترنتی خریده اید، کد رهگیری، اطلاعات شرکت صادر کننده بلیط و تاریخ و زمان خرید روی ان نوشته شده باشد.

-ارائه اصل و کپی کارت ملی

-ارائه رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور:هر بار می خواهید از کشور خارج شوید، باید مبلغی تحت عنوان عوارض خروج از کشور بپردازید.این مبلغ بستگی به این که چندمین سفر خاجی شماست، متفاوت است.

-ارائه اصل و کپی ویزا: البته در صورتی که قصد سفر به کشورهای نیازمند ویزا را دارید.

-تکمیل فرم درخواست ارز: توجه داشته باشید این فرم را در کمال دقت پر کنید، چون اگر اشتباهی در آن باشد یا ناقص باقی بماند،برایتان مشکل ساز خواهد شد.

-پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی و تحویل رسید ان:امکان دارد صرافی های دولتی علاوه ب مبلغ روز ارز درخواستی، مبلغی هم به عنوان کارمزد فروش آن ارز از شما دریافت کنند.

-شماره موبایل و حساب بانکی معتبر:شماره تماس و حساب بانکی که به صرافی دولتی اعلام می کنید، باید دقیقا به نام خودتان باشد.

در حال حاضر می‌توانید ارز مسافرتی را از صرافی‌های دولتی دریافت کنید.‌برای آنکه به صورت حضوری این ارز را تهیه کنید، لازم است مدارک موردنیاز را جمع‌آوری و به یکی از صرافی‌های دولتی مراجعه کنید. درباره صرافی‌ها در نظر داشته باشید حتما به یک صرافی معتبر مراجعه کنید تا بعدا به مشکل نخورید.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی

چه زمانی برای خرید اقدام کنیم؟

برای تهیه این ارز سعی کنید تا حداقل ۷ روز کاری قبل از تاریخ سفر اقدامات لازم را انجام دهید. شما از ۱ هفته تا ۳ روز قبل از سفر یا حتی روز سفر وقت دارید به صرافی دولتی مراجعه و حواله ارز را دریافت کنید.

بهترین قیمت بلیط بیروت چارتر و سیستمی ✔️ پرواز تهران بیروت رفت و برگشت و یک طرفه با پشتیبانی ۲۴ ساعته ✔️

مزایای ارز مسافرتی چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین مزایای ارز مسافرتی پایین‌تر بودن قیمت آن نسبت به نرخ مصوب بازار است که می‌تواند هزینه‌های خروجی افراد را پوشش دهد. در واقع شما با دریافت ارزمسافرتی از هزینه‌های سفرتان کم کرده و مخارج دیگر خود را کنترل می‌کنید. به همین دلیل همواره به مسافران این گونه ارز را پیشنهاد می‌کنیم.و نکته آخر اینکه که برای گرفتن ارز با ویزا که مبلغ قابل توجهی هم می باشد گرفتن ویزای کشورهای دیگر مثل دبی هم دارای هزینه بالا وصرف زمان می باشد ولی شما می توانید با گرفتن ویزای باکو با هزینه ۲۶ دلار از این فرصت استفاده کرده و ارز مسافرتی ۲۲۰۰ دلار را از صرافی ها تهیه کنید.

کلام آخر

ممکن است شرایط دریافت ارزمسافرتی هر ازگاهی تغییر پیدا کند. لذا همواره توصیه ما این است که قبل از سفر اطلاعات دقیق را از بانک مرکزی دریافت کنید. فراموش نکنید که احراز هویت در زمان دریافت ارز امر مهمی است و باید مدارک شناسایی، حواله و پاسپورت خود را ارائه دهید. به خاطر بسپارید که ارز مسافرتی می‌تواند کمک مالی خوبی برایتان باشد و بخشی از هزینه‌های سفر شما و خانواده‌تان را کاهش دهد.

ارز مسافرتی

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو