دسته‌بندی نشده

چرا سیمرغ لوگو گردشگری ایران شد؟

برند گردشگری ایران همزمان با روز جهانی جهانگردی رونمایی شد.همچنین «سیمرغ» فیروزه ‌ای به عنوان نشان و شعار گردشگری ایران انتخاب شده است.

چرا سیمرغ لوگو گردشگری ایران شد؟ | رونمایی برند گردشگری ایران پس از دو دهه

برند گردشگری ایران همزمان با روز جهانی جهانگردی رونمایی شد.همچنین «سیمرغ» فیروزه ‌ای و «ایران باشکوه، یک تجربه متفاوت» (Majestic Iran a Different Experience) به عنوان نشان و شعار گردشگری ایران انتخاب شده است.

به گزارش ایسنا، لوگو «سیمرغ» گردشگری ایران نیز اواخر بهمن ‌ماه سال گذشته همزمان با نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران رونمایی شده بود.

علی‌اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره آن گفته بود: «سیمرغ» کامل ترین لوگو برای گردشگری ایران است که هویت دینی و ملی مردم را به تصویر می ‌کشد و تمام ویژگی‌ های مثبت مردم ایران را منتقل می‌کند، منحصر به فرد و متعلق به ایران است و نمونه آن در کشورهای دیگر دیده نمی‌شود.

فرم این پرنده اساطیریِ درحال پرواز، نشانه اوج گرفتن گردشگری ایران است.

سیمرغ گردشگری ایران

تعریف شکل گیری لوگو گردشگری

سیمرغ گردشگری ایران، پرنده‌ای درحال پرواز است که روی بال‌های آن ظرافت مقرنس، از عناصر تزئینی معماری سنتی به تصویر کشیده شده است. دُم سیمرغ متشکل از هفت پر است که مظهر تقدس این عدد در فرهنگ ایران و سایر ادیان و ملل است.

پرنده به رنگ آبی فیروزه‌ای (Persian blue) است که در کنار آن، واژه «ایران» به رنگ «آجری» با گرایش به «خاکی» که تصویرگر رنگ غالب طبیعت و معماری ایران است، قرار گرفته که در کنار عبارت «A Different Experience» شعار گردشگری را ساخته است.

به گفته زاهد شفیعی، مدیر پروژه برند گردشگری، انتخاب این نشان و شعار بیشتر از دو سال زمان برده است.مطالعات برند گردشگری ایران رسما از دو دهه قبل آغاز شده و هر بار یک لوگو انتخاب شده، از «گل نیلوفر» گرفته تا «گل زعفران».

ایران با شعارهایی مثل «ایران را ببینید» گاهی در محافل بین‌المللی حاضر شده است، با این وجود هیچ یک از آن‌ها تا امروز پایدار نمانده ‌اند.

سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری سال ۱۳۹۲ کمیته طراحی شعار، لوگو و برند گردشگری ایران را تشکیل داد که اعضای آن تجربه‌ای در گردشگری نداشتند و همگی از کارشناسان میراث فرهنگی بودند که دست آخر هم به نتیجه‌ ای نرسیدند.

برای برند گردشگری ایران، همایش‌ها و نشست ‌های زیادی در سطح داخلی و بین ‌المللی برگزار شد که هیچ یک تاکنون خروجی نداشته است.

لوگو گردشگری ایران

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اینک معتقد است مطالعات و بررسی‌ های میدانی صورت‌ گرفته، برند جدید گردشگری ایران را قابل دفاع کرده است. این وزارتخانه گفته برای طراحی نشان، شعار و رنگ گردشگری ایران نظر حدود ۱۷۰۰ کارشناس را دریافت کرده است.

همیشه سفر به عنوان مجری تخصصی تورهای داخلی با بهترین نرخ و کیفیت سعی دارد در جهت توسعه صنعت گردشگری ایران بکوشد تا شعار «ایران باشکوه، یک تجربه متفاوت» را برای مسافران داخلی و خارجی خود محقق سازد.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به منو