َشهر نیشابور / کشور ایران

شهر نیشابور دومین شهر بزرگ استان خراسان رضوی است که دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد.  نیشابور در قسمت شمال شرقی کشور ایران واقع شده است و علاوه بر جاهای دیدنی بسیار، دارای فرهنگی بسیار غنی می باشد. این شهر دارای آب و هوایی عالی است و همچنین دارای موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی است و به همین دلیل هر ساله گردشگران بسیاری از این شهر زیبا دیدن می نمایند.

این شهر علاوه بر جاهای دیدنی و بسیار زیبا دارای غذاهای بسیار لذیذ و خوشمزه ای نیز می باشد که در سفر به این شهر بهتر است حتما آنها را امتحان کنید. در کنار همه این جذابیت ها، سوغاتی های بسیار زیبای این شهر می تواند هدیه ای ماندگار برای دوستان و عزیزان شما باشد. بنابراین اگر شما نیز تا به حال به این شهر سفری نداشته اید بهتر است از این شهر زیبا دیدن کرده و با فرهنگ مردم این شهر آشنا شوید و سفری خاطره انگیز را برای خود و عزیزان خود رقم بزنید. این شهر آنقدر زیبا و دیدنی است که در طول سفر به شما بسیار خوش خواهد گذشت.

جاذبه های دیدنی نیشابور

آرامگاه خیام

یکی از دیدنی های بسیار زیبای شهر نیشابور، آرامگاه خیام است که در بازدید از شهر نباید دیدن آن را از دست بدهید. خیام یکی از بزرگترین و مهمترین ستاره شناسان ایران بوده است که آرامگاه او امروزه در شهر نیشابور واقع شده است و یکی از پربازدیدکننده ترین مکان های نیشابور به حساب می آید. آرامگاه خیام در باغی واقع شده است که در زمان حیات در آن زندگی می کرده است.

محوطه باغ بسیار زیبا و چشم نواز است و پس از وارد شدن به باغ می توانید درخت های بسیار زیبا و سر به فلک کشیده را ببینید و سپس وارد قسمت مقبره خیام می شوید. در قسمت مقبره می توانید اشعاری از خیام را نیز مشاهده کنید. ساخت مقبره خیام توسط استاد سیحون انجام شده است و این طراحی به گونه ای است که در فصل بهار، شکوفه های زیبای درختان بر روی مقبره می ریزد و نمایی زیبا را به وجود می آورد.  همچنین تندیسی زیبا از خیام در محوطه دیده می شود که بسیار زیباست.

آرامگاه خیام در شهر نیشابور

قدمگاه

باغ قدمگاه یکی از زیباترین و متفاوت ترین باغ های شهر نیشابور است که در 24 کیلومتری نیشابور واقع شده است و حتما در سفر به نیشابور باید از آن دیدن نمایید. این باغ زیبا در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است و امروزه به یکی از مناطق دیدنی و سیاحتی شهر نیشابور تبدیل شده است.

علت نامگذاری این باغ به نام قدمگاه این است که در این باغ سنگی سیاه وجود دارد که دو رد پا بر روی آن قرار دارد که آن را به امام رضا نسبت می دهند. بسیاری از زوار امام رضا پس از زیارت امام رضا از این مکان مقدس نیز دیدن کرده و ساعاتی را در باغ قدمگاه می گذرانند. این باغ در طی سالیان مختلف دچار تغییراتی شده است که امروزه به شکل زیبایی که آن را می بینید درآمده است.

آبشار گرینه

آبشار زیبا و دیدنی گرینه در 40 کیلومتری نیشابور واقع شده است. این آبشار بدون شک یکی از زیباترین آبشارهای استان خراسان رضوی است و هر ساله گردشگران بسیاری از آن دیدن می نمایند. این آبشار در روستای گرینه واقع شده است و خود روستای گرینه نیز دارای طبیعتی بسیار زیبا و دیدنی است.

در قسمت شمالی روستا زمانی که به دره رودخانه بروید در قسمتی که رودخانه به دو قسمت شرقی و شمالی تقسیم شده است که می توانید این آبشار زیبا و دیدنی را مشاهده نمایید. زیبایی این آبشار بسیار سحرانگیز و دیدنی است به گونه ای که در نگاه اول چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید. در سفر به شهر نیشابور دیدن از این آبشار را از دست ندهید.

آبشار گرینه شهر نیشابور

غذاهای محلی شهر نیشابور

شهر نیشابور علاوه بر جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی که دارد، دارای غذاهایی محلی و بسیار خوشمزه است که در سفر به شهر دیدنی نیشابور پیشنهاد می شود حتما این غذاها را امتحان کرده و از طعم آنها لذت ببرید.آش اماج یکی از معروف ترین غذاهای محلی نیشابور است که بسیار لذیذ و خوشمزه است. این آش خوشمزه از نخود، بادمجان، باقالی، عدس، لوبیا، سبزی آش و رب و پیاز درست می شود که بسیار پر خاصیت نیز می باشد.

آش حلبه و زیره نیشابور نیز از معروف ترین غذاهای نیشابور است. در این آش از برنج حلبه، زیره سیاه و نمک و زردچوبه استفاده می شود و در برخی از موارد نیز آلو بخارا هم به آش اضافه می شود.

آش بلغور و گندم نیشابور نیز بسیار معروف و خوشمزه است. این آش یکی از غذاهای سنتی نیشابور است و در مراسم سوگواری و دورهمی ها بسیار پخته شده و بسیار خوشمزه است. این آش خوشمزه از نخود، باقالی، لوبیا قرمز، بلغور گندم، بادمجان، پیاز، سبزی هایی مانند شوید، گشنیز، جعفری و تره درست می شود و بسیار پرطرفدار است.

یتیمچه یکی از غذاهای بسیار خوشمزه نیشابوری است که طرفداران بسیاری نیز دارد. در تهیه یتیمچه از نخود، لوبیا ، بادمجان، عدس، گوجه و نعنا داغ استفاده می شود. همچنین در یتیمچه از کشک نیز استفاده می شود که باعث خوشمزه تر شدن آن می شود.

سوغاتی های شهر نیشابور

نیشابور شهری است که با نام فیروزه شناخته می شود و به همین دلیل یکی از سوغاتی های اصلی این شهر زیبا فیروزه است. نیشابور پر از معادن سنگ فیروزه است و به همین دلیل شما می توانید انواع سنگ های فیروزه را در این شهر پیدا کنید. فیروزه های زیبایی که در نیشابور تراش داده می شوند به نام فیروزه خراسانی مشهور هستند و بسیار زیبا و عالی هستند.

حدیث سلسله الذهب  که از مشهورترین مکتوبات حضرت رضا می باشد و در ورود به شهر نیشابور آن را قرائت نمود است، یکی از معروفترین سوغاتی های نیشابور است. همچنین قلمدان هایی که برای نگارش این حدیث استفاده می شده اند نیز از سوغاتی های نیشابور محسوب می شود.

ریواس یکی از گیاهان بسیار خوشمزه  نیشابور است که در دامنه کوه بینالود وجود دارد و به عنوان یکی از سوغاتی های نیشابور شناخته می شود.شما می توانید از بازارچه سنتی نیشابور دیدن کرده و انواع سوغاتی های بسیار زیبای نیشابور را از آنجا تهیه کنید.

برگشت به منو