بنر مجسمه مادر ایروان

مجسمه مادر ایروان / کشور ارمنستان / شهر ایروان

دسته‌ها: جاذبه های ارمنستان

مجسمه مادر ایروان یکی از سازه های تاریخی شهر ایروان شناخته می شود. چنانچه به همراه تور ایروان سفر کرده باشید قطعا مجسمه مادر یکی از دیدنی های مهم این شهر خواهد بود و تور لیدر تایمی را برای بازدید از این سازه اختصاص خواهد داد. این سازه در بخش بالایی بنای یادبود هزار پله واقع شده و زیبایی چشم نوازی دارد.

توجه داشته باشید که این مجسمه در سال ۱۹۵۰ مجسمه استالین بود اما در سال ۱۹۶۲ آن را با مجسمه مادر جابجا کردند. این مجسمه کاملا بدون برنامه ریزی و اطلاع رسانی قبلی جابجا شده بود و طی این عمل که به صورت شبانه انجام شده بود یک سرباز کشته و چند تن نیز زخمی شدند. استالین در دوران خود مردی کشنده و ظالم بود و مردم به دلیل مرگ آن سرباز به این باور رسیدند که استالین حتی بعد از مرگش نیز دست از ظلم بر نمی دارد.

مجسمه مادر یکی از بهترین جاذبه های ایروان

ایروان به عنوان پایتخت و مهمترین شهر کشور ارمنستان شناخته می شود که در آن جاذبه های بسیاری وجود داشته و می توانید بیشترین لذت را از گشت و گذار در آن ببرید. هر جای این شهر را که بگردید قطعا مواردی هستند که توجه شما را به خود جلب خواهند کرد و در حالت کلی جاذبه های ایروان به دو نوع طبیعی و تاریخی دسته بندی می شوند.

مجسمه مادر ایروان به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایروان شناخته می شود که بسیاری به منظور بازدید از این مجسمه ارزشمند شهر ایروان را به عنوان هدف انتخاب می کنند. این مجسمه علاوه بر اینکه سازه ای عظیم و شکیل است به عنوان نمادی از پیروزی و شادی شناخته می شود و برای مردم کشور ارمنستان از اهمیت خاصی برخوردار است. به دلیل بلندی این سازه از هر نقطه شهر می توانید مجسمه زیبای مادر را مشاهده کنید. در ادامه توضیحات کامل تری در رابطه با این سازه و اثر تاریخی ارائه کرده ایم.

نگاهی به تاریخچه مجسمه مادر

مجسمه مادر ایروان که یکی از سازه های تاریخی این شهر شناخته می شود. چنانچه به همراه تور به شهر ایروان سفر کرده باشید قطعا مجسمه مادر یکی از دیدنی های مهم این شهر خواهد بود و تور لیدر تایمی را برای بازدید از این سازه اختصاص خواهد داد. این سازه در بخش بالایی بنای یادبود هزار پله واقع شده و زیبایی چشم نوازی دارد.

توجه داشته باشید که این مجسمه در سال ۱۹۵۰ مجسمه استالین بود اما در سال ۱۹۶۲ آن را با مجسمه مادر جابجا کردند. این مجسمه کاملا بدون برنامه ریزی و اطلاع رسانی قبلی جابجا شده بود و طی این عمل که به صورت شبانه انجام شده بود یک سرباز کشته و چند تن نیز زخمی شدند. استالین در دوران خود مردی کشنده و ظالم بود و مردم به دلیل مرگ آن سرباز به این باور رسیدند که استالین حتی بعد از مرگش نیز دست از ظلم بر نمی دارد.

مجسمه مادر ایروان

همانطور که می دانید کشور ارمنستان به مدت ۷۰ سال از جمله مستعمره های شوروی سابق بوده است و کلیه آداب رسوم و اعتقادات این کشور بر پایه قانون شوروی بوده و احترام و عشق جایگاه متفاوت تری داشته اند. استالین که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد به عنوان یک نماد خاص برای مردم شوروی شناخته می شد و به همین دلیل مجسمه آن را در مکان فعلی مجسمه مادر قرار داده بودند.

استالین از ۶ می ۱۹۴۱ تا ۵ مارس ۱۹۵۰ به عنوان رهبر اتحاد جماهیر شوروی بوده و توانست در جنگ جهانی دوم به پیروزی برس و همین امر باعث ساخت مجسمه وی به عنوان نماد پیروزی شد. پس از اینکه استالین مرد بعد از ۳ سال محکومیت وی محرز شد و به همین دلیل دستور داده شد که تمامی مجسمه های وی از تمامی نقاط کشور جمع آوری شوند. همین امر باعث شد که شبانه مجسمه استالین با مجسمه مادر تعویض شود.

مجسمه مادر بلندترین مجسمه در ایروان

مجسمه مادر ایروان که به شکل یک زن شمشیر به دست ساخته شده ۲۲ متر ارتفاع دارد. این مجسمه به عنوان یکی از بزرگترین و بلندترین مجسمه های شهر ایروان شناخته می شود و ستون و همچنین پله های این بخش باعث بلندتر شدن آن شده و ارتفاع آن به ۵۱ متر می رسد. توجه داشته باشید که مجسمه و پایه کاملا از مواد متفاوت ساخته شده اند و این امر به زیبایی هرچه تمام تر آن افزوده است. مس چکشی که به عنوان یکی از مقاوم ترین ها شناخته می شود برای ساخت مجسمه بکار گرفته شده و پایه آن از بازالت که یک نوع سنگ آتشفشانی قوی است ساخته شده است.

مجسمه مادر بلندترین

سمبل و مفهوم مجسمه مادر ایروان

مجسمه مادر به دست مجسمه ساز حرفه ای به نام آریا ساخته شده و به دلیل اینکه بر بالای یک تپه بلند ساخته شده از جای جای این شهر قابل مشاهده خواهد بود. در زمان ساخت، مسئولین این منطقه را برای مجسمه انتخاب کرده اند تا به عنوان سمبلی از محافظت پایتخت ارمنستان باشد.شمشیری که در دست مادر قرار گرفته است به عنوان نماد صلح شناخته می شود.

این مجسمه تمامی مردم ارمنستان را به یاد زن شجاعی به نام سوسه مایریک می اندازد و دلیل این اهمیت، حس مادرانه و نگرانی های وی برای جوانان ارمنی است. سوسه مایریک بدون هیچ ترسی اسلحه به دست گرفته و همپای همسر خود با نیروهای چریک به جنگ پرداخت. در این منطقه می توانید قبر سرباز گمنامی را نیز مشاهده کنید که سمبلی از قربانیان جنگ به شمار می رود.

برگزاری مراسمات ویژه در کنار مجسمه مادر

هرساله در تاریخ ۹ می مردم ارمنستان به دور این مجسمه جمع می شوند و دلیل این امر پیروزی ارمنستان در جنگ جهانی دوم است. در ۹ می جمهوری شوروی توانست نیروهای آلمان را شکست دهد و البته این جشن در سراسر نقاط شوروی برگزار می شود.

این جشن تنها برای مردم عادی نیست و نمایندگان جمهوری ارمنستان نیز در آن شرکت کرده و حلقه گلی را به رسم یادبود بر روی قبر سرباز گمنام قرار می دهند. البته روز ۹ می علاوه بر پیروزی جنگ جهانی دوم معانی دیگری نیز برای مردم ارمنستان دارد که یکی از مهمترین آنها آزادی شوشی که شهری در قره باغ است می باشد.

جاذبه های ایروان

نحوه دسترسی به مجسمه مادر ایروان

یکی از مواردی که سبب محبوبیت مجسمه مادر ایروان در میان گردشگران شده دسترسی آسان به منطقه است. همانطور که در بخش های قبل نیز به آن اشاره شد مجسمه در بخش بالایی هزار پله ساخته شده و برای دسترسی به آن می توانید از آسانسوری که برای گردشگران تعبیه شده است استفاده کنید.

پس از پیاده شدن از آسانسور به یک سکو بزرگ که از بتن ساخته شده خواهید رسید. از بالای سکو پیاده شده و به خیابان اصلی خواهید رسید. پس از گذشتن از زیرگذر به پارک می رسید.توجه داشته باشید که ورود به این موزه کاملا ریاگان است و در صورتی که فردی برای ورود از شما درخواست پول کرد قطعا قصد کلاهبرداری دارد و نباید هیچگونه مبلغی برای ورودی پرداخت کنید. اما برای گرفتن عکس نیاز به پرداخت پول خواهد بود.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو