تورهای تبریز همیشه سفر

هر آنچه درباره تور تبریز باید بدانید

یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ شمال غرب کشور و قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

آشنایی با شهر تبریز

شهر تبریز بسیار مورد توجه می باشد زیرا این شهر نیز همچون منطقه آزاد کیش ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد.در تبریز نیز می توان با خودروهای خارجی و به روز ارزان تردد کرد ودر مرز جلفا به خرید ارزان دسترسی داشت.همچنین دانشگاه تبریز از اهمیت خوبی در سطح علمی ایران برخوردار است.هوای تبریز نیز به دلیل بارش برف و باران کافی در تابستان بسیار دلپذیر بوده و در زمستان گردشگران زیادی را برای تفریحات زمستانی به سوی خود می کشاند.

بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۹۰ صورت گرفته،شهر تبریز با جمعیتی بالغ بر ۱۴۹۴۹۹۸ نفر چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران،مشهد و اصفهان محسوب می گردد.این شهر به دلیل جای دادن بسیاری از کارخانجات مادر و بزرگ در خود و نیز وجود بیش از ۶۰۰ شرکت قطعه ساز در آن، دومین شهر آلوده و نیز دومین شهر صنعتی کشور پس از تهران به شمار می رود و به دلیل صنعتی بودن،یکی از مهم ترین شهرهای مهاجرپذیر ایران محسوب می شود.

شهر تبریز با قدمتی بیش از ۳۵۰۰ سال،با ۲۱۶۷ کیلومتر مربع مساحت و با حدود 2 میلیون نفر جمعیت،بزرگترین شهر شمال غرب کشور و سومین شهر بزرگ ایران بعد از تهران و مشهد میباشد.تبریز در دوره صفویان پایتخت کشور و بعنوان پنجمین شهر بزرگ جهان شناخته میشدو همچنین بزرگترین،مهمترین و متجددترین شهر ایران در عصر قاجار بود.این شهر پایتخت سیاسی ایران در زمان خوارزمشاهیان،ایلخانان،چوپانیان،جلایریان،اتابکان،تیموریان،صفویان و پایتخت دوم (ولیعهدنشین) قاجاریان محسوب می شد.

در سده های پنجم و سوم پیش از میلاد تبریز یکی از شهرهای پر جمعیت آن دوران به شمار میرفته است.شهر دارای دروازه های متعددی بوده و بیش از ۳۰۰ کاروانسرای در آن جای داشته است.به لحاظ استقرار آن در منطقه جغرافیایی خاص شهر پی در پی دستخوش حوادث طبیعی مانند زلزله گشته است و همچنین به عنوان بزرگترین شهر نزدیک به ارمنستان روم شرقی آن زمان همیشه مورد تاخت و تاز دشمنان شمالی و شمال شرقی قرار گرفته است.

بدین علت با وجود قدمت کهن آن اکثر آثار تاریخی آن از بین رفته است.تبریز یکی از با اهمیت ترین مراکز بازرگانی آن دوران بوده و به عنوان پل ارتباطی بین شرق و غرب اهمیت فراوانی داشته است.مردمان آن از دیرباز به کار بازرگانی اشتغال داشتند و این فرهنگ تاکنون نگهداری شده است.

همیشه سفر مجری تخصصی تورهای داخلی ایران ارائه خدمات تور بلیط، هتل، بیمه مسافرتی و گشت های شهری در تورهای ایرانگردی به صورت تخصصی می باشد.با همیشه سفر تجربه لذبخشی از سفر به تبریز را داشته باشید.کارشناسان ما در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۲۶۷۰۳۴۷۷ آماده پاسخگویی به مسافران محترم می باشند.در ضمن برای تماس در ساعات غیر اداری با شماره ۰۹۰۲۵۵۵۵۱۲۴ تماس حاصل فرمایید.

تبریز شهر اولین ها

 • اولین چاپخانه در سال ۱۲۲۷ توسط شاهزاده عباس میرزا در تبریز تاسیس شد و ۱۲ سال بعد دومین چایخانه در تهران تاسیس گردید.
 • برای اولین بار کتب خارجی در تبریز ترجمع گردید که از آن جمله عبارتند از: پطر کبیر،شارل دوازدهم،اسکندر کبیر
 • اولین رمان ایران به نام (( ستارگان فریب خورده – حکایت یوسف شاه سراج)) توسط میرزا فتحعلی آخونداده در تبریز به رشته تحریر درآمد.
 • اولین دایره المعارف توسط محمد رضا زنوزی تبریزی نوشته شد.
 • اولین کتابخانه عمومی توسط میرزا حسن خان خازن در سال ۱۳۱۲ در تبریز تاسیس شد.
 • اولین سینمای ایران پس از پنج سال از اختراع جهانی آن ( توسط برادران لومیر)،در تبریز با نام سولی (آفتاب) تاسیس گردید.
 • اولین نمایشگاه و تئاتر در تبریز به سال ۱۲۶۱ شکل گرفت.
 • اولین عکاسخانه توسط قاسم میرزا در تبریز راه اندازی شد.
 • در زمینه پزشکی نخستین طبیب محصل فرهنگ نخستین کتابهای پزشکی –نخستین آبله کوبی ـ نخستین دانشکده پرستاری مامانی – نخستین دندانهای مصنوعی – اولین عمل باز- پیوند قلب بر روی سگها و نخستین عمل پیوند کلیه توسط دکتر جواد هیات در سال ۱۳۴۷ در تبریز به انجام رسید.
 • اولین هوانورد ایرانی به نام کلنل محمد تقی خان پسیان از اهالی تبریز بود.
 • اولین کارخانه اسلحه و مهمات در شهر تبریز بنا نهاده شد.
 • اولین کارخانه چینی سازی در شهر تبریز ساخته شد
 • اولین کارخانه تولید برق در این شهر و اولین خیابانی که در آن از چراغهای برقی استفاده شد خیابان چراغ گازی تبریز بود.
 • اولین ضرابخانه ماشینی و انتشار اسکناس از فعالیت های این شهر اولین ها بود.
 • اولین شهر ایران که صاحب تلفن شد.
 • لولین انجمن زنان در تبریز توسط صاحب سلطان خانم تشکیل گردید.
 • اولین بلدیه و نظمیه پلیس مردمی و شهرداری ایران متعلق به تبریز است.
 • اولین مهمانخانه توسط میرزا اسحق خان معززالدوله در تبریز پذیرای مهمان گردید.
 • اولین مدرسه کر و لال ها توسط جبار باغچه بان و اولین مدرسه نابینایان توسط یک میسیون آلمانی و اولین مدارس حرفه ای و بازرگانی توسط محمد علی تربیت و اولین کودکستان توسط کودکستان توسط ابوالقاسم فیوضات در تبریز بنا گذاشته شد.
 • اولین پایگاه لرزه نگاری در تبریز (شهر زلزله خیز) بنا گذاشته شد.

حمل و نقل و ارتباطات در تبریز

برای ورود به تبریز مسیرهای هوائي،ریلی و زمینی موجود است.فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز (واقع در شمال غرب تبریز)که از جمله فرودگاههای بزرگ کشور محسوب میگردد،روزانه چندین پرواز رفت و برگشت به تهران،مشهد،اصفهان،شیراز،بندرعباس،جزیره کیش،جمهوری آذربایجان،ارمنستان،دبی و شهرهای مختلف ترکیه و…. دارد.

راه آهن تبریز (واقع در منتهی ایه غرب شهر)نیز یکی از قدیمی ترین ایستگاه های راه آهن در کشور بوده و با ساختمان بسیار بزرگ و زیبا،روزانه شاهد حرکت چندین قطار رفت و برگشت به مسیرهای تهران، قم، مشهد، جلفا، آنکارا و استانبول می باشد.

حمل و نقل در تبریز

اما در مسیرهای زمینی،سه جاده جهت ورود و خروج به شهر وجود دارد.
مسیر شمال غربی از جنب فرودگاه به طرف شهر های شمالی و شمال غربی استان منتهی میگردد.مانند:جلفا و خوی
مسیر جنوب غربی که بطرف شهرهای جنوبی استان منتهی میگردد.مانند:روستای تاریخی کندوان،ارومیه و شهرهای استان کردستان
اما مهمترین آنها،جاده شرقی است که مسافران مسیر استانهای تهران،البرز،قزوین،زنجان و اردبیل از طریق میدان امام علی (ع) میتوانند وارد شهر شوند.

جاهای دیدنی در تور تبریز

آئل گلی،یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز

جذاب ترین جای تبریز که مطمئنا همه شما با آن آشنا هستید،اصلا مگر می شود کسی تعاریفی از شاه گلی یا همان ائل گلی نشینیده باشد؟یکی از زیباترین و چشم نوازترین جاهای تبریز است که جایگاه ویژه ای در میان گردشگران خارجی و داخلی به خود اختصاص داده است، ائل گلی تبریز در ۷ کیلومتری مرکز شهر و در جنوب شرق تبریز قرار دارد، این گردشگاه دیدنی از زمان آق قویونلو پدیدار شد و در دوره صفویان گسترش چشم گیری یافت ائل گلی این مکان معروف به دلیل قدمتی که دارد یکی از نماد های شهر تبریز شناخته شده است.

آئل گلی،یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز

اینجا مکانی عالی و دنج برای تفریح و استراحت گردشگران محسوب می شود، همانطور که از اسمش پیداست شاه گلی به معنی استخر شاه می باشد چرا که چندین سال قبل استخری بیش نبود و کم کم و به مرور زمان گسترده تر شد در محوطه این دریاچه که ۱۲ متر عمق دارد قایقرانی نیز انجام می شود و همچنین انواع شهربازی ها و مسافر خانه های شیک و متعددی در داخل و محوطه این تفرجگاه ساخته شده است تا گردشگران با آرامش هرچه تمام درآنجا با استفاده از امکانات قابل دسترس به استراحت بپردازند در مرکز این دریاچه هتل زیبا و بسیار مجلل ۵ ستاره و بین المللی شاه گلی احداث شده است که باعث شده است این گردشگاه جنبه جهانی به خود بگیرد.

مسجد کبود،زیبای آبی بازمانده از تاریخ

گنبد زیبای آجری مسجد از یک طرف و کاشی کاری های زیبای آن از طرف دیگر باعث شهرت آن شده است. این مسجد به دلیل داشتن کاشی های فیروزه ای که از قرن نهم هجری به یادگار مانده ((کبود)) نامیده می شود.کاشیکاری ها تنوع و ظرافتی بی نظیر دارد و اوج هنر استادکاران ایرانی را به نمایش می گذارد.این کاشیکاری ها به شکلی زشت مرمت شده اند و مثل یک چینی شکسته بندی شده هر گوشه اش تکه تکه های سفید توی ذوق می زند.مسجد کبود صحن بزرگ و چهار گوشی دارد که در گذشته های نه چندان دور شبستان هایش پتاهگاه مستمندان و محل زندگی طلاب علوم دینی بوده است.این مسجد از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز است.

مسجد کبود،زیبای آبی بازمانده از تاریخ

بازار تبریز،میراثی تاریخی در دل شهر

اگر دوست دارید حال و هوای یک بازار سنتی را تجربه کنید و یکی از زیباترین دیدنی های تبریز را ببینید،بی بروبرگرد پیشنهادمان بازار قدیمی تبریز است.این بازار بزرگترین بازار مسقف جهان است که به قسمت های مختلفی تقسیم شده و در میان آن ها،بازار فرش فروشان بیش ترین جذابیت را دارد.اگر به دیدن بازار بزرگ تبریز می روید،توصیه می کنیم حتما از تیمچه مظفریه با سقف بلند و معماری جالبش دین کنید.

بازار تبریز،میراثی تاریخی در دل شهر

ارگ علیشاه

برای آن هایی که به بنا ها و آثار تاریخی علاقه دارند ارگ علیشاه نیز دیدی است .این بنا که جزو تاریخی ترین جاهای دیدنی تبریز محسوب می شود به یکی از نمادهای شهر تبدیل شده است.متاسفانه این بنا به خوبی حفظ نشده و در حال تخریب می باشد.ارگ علیشاه به قرن ۸ هجری بر میگردد و یادآور شکوه این شهر در گذشته های دور است.

طاق بزرگ این ارگ که از طاق کسری (در معماری باستانی ایران و هم اکنون در کشور عراق ) عریض تر است باعث شده این سازه را اوج هنر معماری به شمار آوریم.معماران ایرانی در گذشته خالق بهترین ها بوده است.

ارگ علیشاه

خانه مشروطه، یادآور انقلاب و قانون

بی شک یکی از مهمترین و زیبا ترین جاهای دیدنی تبریز خانه مشروطه است که متعلق به حاج مهدی کوزه کنانی بوده و به سفارش ایشان برای تجمع سران مشروطه و مردم ساخته شده است.این خانه در دوران حکومت قاجار و به سبک معماری قاجار بنا گردید.در حال حاضر در این ساختمان تندیس بسیاری از سران مشروطه و وسلیل اختصاصی آنان قرارداده شده و به عنوان موزه مشروطه شناخته می شود و از مهمترین اشیاء در این موزه اسلحه کمری ستارخان است.

خانه مشروطه ،یادآور انقلاب و قانون

مقبره الشعرا

آرامستان قدیمی به نام مقبره الشعرا از دیگر جاهای دیدنی تبریز است که قدمت آن به سده هشتم می رسد.متاسفانه به دلیل چندین زمین لرزه که سالیان دور تبریز را لرزاندند حال دیگر مقبره های قدیمی قابل تشخیص نیستند.ازآنجائي که این مقبره ها مورد احترام مردم بودند در سال ۱۳۵۰ بنای یادبود با طرحی از غلامرضا فرزان مهر در آن ساخته شد.مقبره استاد شهریار نیز در آرامستان مقبره الشعرا قرار دارد.

مقبره الشعرای تبریز

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان پس از موزه ملی تهران، به عنوان دومین موزه ی باستان شناسی ایران و یکی از معروفترین جاهای دیدنی تبریز شناخته می شود.این موزه در کنار مسجد کبود قرار گرفته و بنابراین بهتر است اگر به دیدن مسجد کبود می روید،بازدید از این موزه را هم در برنامه تان بگنجانید.

این موزه در ۳ طبقه با بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ قطعه از آثار پیش از تاریخ، پیش از اسلام و پس از اسلام به نمایش درآمده است.مجسمه های غول پیکر، اسناد تاریخی دوران باستان و اشیای قبل از تاریخ از آثار ویژه ی این موزه هستند که شما را شگفت زده می کنند.همین طور در این موزه،مجموعه ای از آثار تجسمی تبریز نگهداری می شود که در نوع خود منحصر به فرد است.

موزه آذربایجان

موزه استاد شهریار

وقتی بحث از بزرگان و شاعران آذربایجان به میان می آید،استاد شهریار اولین نامی ست که به ذهن می آید.موزه استاد شهریار قبلا محل زندگی محمدحسین شهریار بوده است که در محله ی مقصودیه تبریز قرار دارد. این خانه پس از فوت استاد به موزه ای برای بزرگداشتش تبدیل شده و مانند کتاب ها،دست خط ها و یادبودهای مختلفش دیدن کنید.همین طور می توانید با خیال راحت بنشینید و در دفتر یادبود استاد هر چه دل تنگتان می خواهد بنویسید.

موزه استاد شهریار

موزه قاجار-امیر نظام گروسی تبریز (عمارتی کهن با کاربری موزه)

تبریز را می توان شهر موزه ها نامید.چرا که میزبان فراوان و مهمی است که هریک با ارزش بالا و آثار دیدنی،در این شهر جا خوش کرده اند.یکی از این موزه های پرطرفدار و زیبا،موزه قاجار-امیر نظام گروسی است.

موزه قاجار در ابتدا،خانه امیر نظام گروسی بوده که از جمله عمارت های تماشایی و یکی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز به شمار می رفته است.این عمارت در دوران ناصرالدین شا قاجار به دست امیر نظام که از نویسندگان و رجال سیاسی آن دوران بوده است،ساخته شده که بعد از سقوط قاجاریان،پهلوی ها از آن به عنوان ساختمان اداره دارایی و فرهنگ استفاده کردند.پس از آن سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۰، اقدام به خرید و مرمت این خانه تاریخی کرد،آن را موزه قاجار نامید.

موزه قاجار-امیر نظام گروسی تبریز

موزه قاجار یا امیر نظام گروسی،با معماری فوق العاده و ستون های چشم نواز همراه با سرستون های هنرمندانه در دو طبقه بنا است.این عمارت دارای دو حیاط بیرونی و اندرونی با درختکاری و گلکاری های بی نظیر است که زیبایی این موزه افزوده است و چشم هر بیننده ای را به خودش خیره می کند.

در موزه قاجار می توانید از هفت تالار با نام های تالارسکه،بافته،چینی،آبگینه،فلزات،موسیقی و تالار خاتم دیدن کنید.در بخش زیرزمین عمارت نیز شش تالار دیگر با نام تالارهای سنگ ، اسلحه، رجال، فرامین، معماری و شهر سازی، قفل و تالار فانوس وجود دارد که در نوع خود دیدنی و ارزشمندند.اگر به موزه گردی و قدم زدن در راهروهای تاریخ علاقه مند هستید،موزه قاجار-امیر نظام گروسی،یکی از گزینه های جذاب پیش روی شما در شهر تبریز است.

مسجد جامع تبریز

در انتهای بازار تبریز و دقیقا در ضلع جنوبی صحن مدرسه طالبیه،مسجد جامع تبریز یا همان مسجد جمعه این شهر باا دو مناره بزرگ و حیاطی وسیع،خودنمایی می کند.این مسجد دقیقا بین مسجد حجت الاسلام و مسجد میرزا اسماعیل خان اوغلی و همچنین مسجد الچاق قرار گرفته است.متاسفانه به دلیل از بین رفتن اسناد تاریخی،بانب اصلی این مسجد مشخص نیست.اما زمانی که زلزله ای مهیب تبریز را لرزاند و به بسیاری از آثارباستانی،از جمله مسجد جامع تبریز آسیب رساند،فردی به نام حسینقلی خان دنبلی بانی شد تا مسجد را مثل روز اول بازسازی کند.

مسجد جامع تبریز

موزه عصر آهن

موزه عصر آهن در شهر تبریز اولین موزه صحرایی ایران است.این موزه در واقع سایت کاووشگری باستان شناسان بود که در سال ۱۳۷۶ چندین گور و اسکلت انسان مربوط به دوران آهن در ان کشف گردید.در سال ۱۳۸۵ شرایط مناسبی برای نگهداری این سایت باستان شناسی بوجود آمد که نهایتا به عنوان موزه عصر آهن تبریز بازگشایی شد.

موزه عصر آهن

عمارت شهرداری تبریز (اولین شهردای ایران)

یکی از محبوب ترین،زیباترین و جذاب ترین جاهای دیدنی تبریز،عمارت شهرداری است که جزوه اولین شهرداری های ایران به شمار می رفته. این باغ عمارت زیبا و دیدنی،به سبک معماری آلمانی(پیش از جنگ دوم)،در مرکز شهر تبریز و در میدان ساعت،تقاطع خیابان امام خمینی (ره) و ارتش قرار گرفته است.عمارت شهرداری تبریز،ساختمانی تماشایی که بین سال های ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰ ساخته شده است.یکی از درخشان ترین بخش های این عمارت،برج ساعت آن است که با ارتفاع ۳۰ متر بر بالای عمارت قرار گرفته و طنین زنگ ساعت،هر ۱۵ دقیقه یکبار در شهر می پیچد.

عمارت شهرداری تبریز:اولین شهردای ایران

اگر از بالا به این عمارت تاریخی تگاه کنید شبیه عقابی است که بال هایش را باز کرده است.مصالحی که در ساخت عمارت به کار رفته و در نمای بیرونی آن به خوبی دیده می شود،شامل آجر،ملات ماسه و آهک است.این باغ عمارت دارای تالارهای مختلفی نظیر دوربین های قدیمی،تالار دفاع مقدس،چاپ و نشر،فرش،هنرهای معاصر،خط و خوشنویسی،تالار حکمت و چندین تالار دیگر است که انواع اشیای قیمتی،اسناد و دستخط ها،سفرنامه های تبریز،تجهیزات و وسایل قدیمی و… درآن نگهداری می شود و بسیار تماشایی است.
اگر در محوطه عمارت گشتی بزنید،تعدادی از ماشین های عتیقه و بسیار قدیمی و همچنین اولین ماشین آتش نشانی تبریز را می بینید.
بازدید از این باغ عمارت تاریخی،یکی از خاطره انگیزترین لحظات را برایتان رقم خواهد زد.

مسجد استاد شاگرد

مسجد استاد شاگرد تبریز یکی از جاهای دیدنی این شهر محسوب می شود که در خیابان فردوسی واقع شده است.این مسجد زیبا در زمان امیر حسن چوپان،ملقب به علاءالدین بنا شده است.به تدریج این مسجد به نام سلیمان،هلاکوخان مغول شهرت یافت و عده ای آن را مسجد سلیمانیه و برخی دیگر آن را مسجد علاییه می خوانند. اما در نهایت به دلیل اینکه قسمتی از کتیبه مسجد به خط خوش خواجه عبدالله صیرفی و بخش دیگری ازآن به دست شاگردش نوشته شده است،آن را مسجد استاد و شاگرد نامیدند.این بنا از آجر ساخته شده و ظاهری آرامش بخش و دلنشین دارد.

مسجد استاد شاگرد

خانه صرافلار

صرافلار در حقیقت یک نمایشگاه دائمی سفال است.قدمت ساختمانی که این نمایشگاه در آن قرار دارد،به اواخر دوران قاجار و اوایل دوره پهلوی باز می گردد.معماری بسیار زیبا،پنجره های رنگی و گچ بری بسیار هنرمندانه شما راشیفته معماری این خانه می کند.این خانه که تنها یک طبقه دارد،توسط سازمان میراث فرهنگی از یک شخص خریداری شد و در سال ۱۳۷۴،آن را تبدیل به یک نمایشگاه دائمی برای نمایش هنر ساخت سفال در ایران کردند.بازدید از این خانه زیبا شما را به وجد خواهد آورد.

خانه صرافلار

حمام نوبر

می توان گفت که در صنعت گردشگری ایران همواره حمام های سنتی بسیار حائز اهمیت بوده اند.در شهر تبریز با چنین قدمت تاریخی،ده ها حمام سنتی وجود دارد که حمام نوبر یکی از بهترین آنها است.این حمام از دوران قاجار به یادگار مانده و 700 متر مربع وسعت دارد و قدمت آن به حدود 140 سال می رسد. فردی با نام بالاکاظم که اهل قره آغاج بود،این حمام زیبا را طراحی کرد و خودش نیز بر ساخت آن نظارت مستقیم داشت.در روزگار قدیم،این حمام در کنار دروازه قدیمی قرار داشت اما با توسعه شهر و از بین رفتن دروازه قدیمی،این حمام در محله مرکزی شهر تبریز قرار گرفته است.

حمام نوبر تبریز

برج آتش نشان

خیلی جالب است بدانید که برج آتش نشان جزء اولین تاسیسات آتش نشانی در تمام ایران به شمار می آید. از زمانی که اولین بلدیه در تبریز تاسیس شد. اولین آتش نشانی نیز در همین شهر به وجود آمد.این بنا که در اواخر دوره قاجار احداث شده،۲۳ متر ارتفاع دارد.برج آتش نشانی یا همان برج یانقین،در حال حاضر در محوطه ایستگاه آتش نشانی این شهر قرار دارد و در گذشته کاربرد دیده بانی و کشیک کشیدن را داشته تا در صورت آتش سوزی در هر نقطه از شهر،نیروی آتش نشانی به سرعت مطلع شود.

برج آتش نشان

خانه لاله ای

خانه لاله ای یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز به حساب می آید که قدمت ان به دوران پهلوی اول باز می گردد.این خانه که در خیابان ارتش جنوبی واقع شده است،دفتر پژوهش تاریخی مرحوم یحی ذکاء را در خود جای می دهد.برای اطلاعات بیشتر بهتر است بدانید که استاد یحی ذکاء اساسا یکی از بنیانگذاران موزه و صنعت موزه داری در ایران است.این شخص عامل اصلی راه اندازی بسیاری از موزه ها در تهران و ایران است و در ۴۰ سال اخیر،کمک شایان توجهی به این مساله کرده است.

وی یک ایران شناس بسیار زبده بوده که در تبریز،در همین خانه لاله ای که حیاطی پر از لاله های سرخ و زرد دارد،به پژوهش در مورد ایران می پرداخت.از اهمیت این خانه که بگذریم،باید بدانید که خانه لاله ای دارای معماری بی نظیر دوره پهلوی است و حیاتی دلباز و وسیع دارد که در باغچه های آن تماما گل لاله کاشته شده است و در فصل بهار بازدید از این خانه،هوش از سر شما می برد.

خانه لاله ای تبریز

برج خلعت پوشان

تبریز یکی از شهرهای باستانی با فرهنگی دیرینه است که هنوز هم قدمت آن نامعلوم باقی مانده و برخی افراد قدمت این شهر را به دوران اشکانی و یا پیش از آن نسبت می دهند. از این رو صدها بنای تاریخی مختلف در تبریز وجود دارند که بازدید از هر کدام آنها،خالی از لطف نخواهد بود.برج خلعت پوش نام یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز است که در محله کرکج تبریز قرار دارد.این برج در گذشته محل برگزاری مراسم خلعت پوشی بوده و به همین خاطر نام آن را برج خلعت پوشان گذاشته اند.این برج آجری در پنج کیلومتری مرکز شهر تبریز و در نزدیکی رودخانه میدان چاپی قرار دارد و قدمت آن به دوران اوج تبریز ،یعنی دوران صفوی باز می گردد.

برج خلعت پوشان

مقبره دو کمال تبریز

مقبره دو کمال تبریز در حقیقت آرامگاه کمال الدین مسعود خجندی و کمال الدین بهزاد است که هر دو آنها در محله بیلانکوه تبریز زندگی می کردند.شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که این دو کمال چه کسانی بودند که برای آنها مقبره ای بنا شده است؟

جالب است بدانید که کمال الدین بهزاد یک نقاش و مینیاتوریست بسیار خبره ایرانی و نگارگر مکتب هرات بود که در قرن دهم هجری زندگی می کرد.او در مدت حیات خود توانست تا در دربار امیر علیشیر نوایی هرات و سلطان حسین بایقرا تقرب یابد و در نهایت همراه با شاه اسماعیل اول صفوی،به تبریز آمد.او حتی در طول خود پادشاهی شاه تهماسب صفوی را نیز دید و سپس دیده از جهان فرو بست.این مساله که فردی هنرمند در تبریز مقبره دارد، نشان دهنده آن است که مردم تبریز مردمی هنر دوست هستند.

مقبره دو کمال تبریز

خانه علی مسیو (موزه ای از دوران مشروطه)

علی مسیو از شخصیت های مهم و برجسته جنبش مشروطه است که در آن رهبری فکری جریان مشروطه را برعهده داشته است.خانه علی مسیو،در واقع محل زندگی این شخصیت کلیدی مشروطه است که قدمت بنای ان به دوره قاجار باز میگردد.این خانه تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری تبریز خریداری شد و امروزه با نام خانه غیبی یا موزه علی مسیو در معرض دید عموم قرار گرفته است.

در این خانه موزه زیبا می توانید آثار مربوط به دوره مشروطه از جمله اسناد،اسلحه ها و عکس های قدیمی را ببینید و لذت ببیرید.علاوه بر اشیا و اسناد قیمتی،بنای ساختمان نیز دارای اهمیت فراوان است که با مصالحی همچون آجر تزیین شده است.

خانه علی مسیو:موزه ای از دوران مشروطه

خانه بهنام (زیباترین خانه تاریخی تبریز)

بدون شک می توان خانه بهنام را زیباترین خانه تاریخی تبریز دانست که قدمت آن به اواخر دوره زندیان و اوایل سلطنت قاجار باز می گردد.این خانه تاریخی زیبا،با معماری خاص و دلنشین خود،اکنون به عنوان بخش اداری دانشگاه هنر اسلامی تبریز استفاده می شود.

در عهد ناصری ،خانه بهنام مرمت و بازسازی شد و نقاشی های نفیس و ماندگاری در ان نصب شدند.حیاط اندرونی و بیرونی،ساختمان ییلاقی و قشلاقی،پنجره های اروسی با شیشه های رنگارنگ و باغچه های درختکاری شده از جمله زیبایی های این بنا هستند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند.

خانه بهنام : زیباترین خانه تاریخی تبریز

موزه سنجش-خانه سلماسی

یکی دیگر از جاهای دیدنی که طرفداران زیادی نیز دارد، خانه سلماسی است که با نام موزه سنجش شناخته می شود.موزه سنجش در سال ۱۳۸۱ تاسیس شد و محل نمایش انواع وسلیل جذاب و قدیمی سنجش است.ترازوهای زرگری،قپان (ترازویی که یک پله دارد و به جای پله آن سنگی از طرف دیگرش آویزان میکنند)، پیمانه های نفتی و ساعت های بسیار قدیمی از جمله وسایلی هستند که موزه سنجش –خانه سلماسی به نمایش درآمده اند.علاوه بر انواع وسایل عتیقه و دیدنی،بنای خانه سلماسی نیز جذابیت فراوانی دارد و همچون دیگر ساختمان های دوره قاجار از مصالحی مانند سنگ لاشه و ملات ساروج با نمای آجری ساخته شده است.

موزه سنجش-خانه سلماسی

کلیسای سنت ماری تبریز (بزرگترین و قدیمی ترین کلیسای شهر تبریز)

سنت ماری، از دیگر کلیسا های دیدنی و جذاب تبریز است که به عنوان مهم ترین کلیسای ارامنه در تبریز معرفی می شود.این کلیسای زیبا و دیدنی در محله دیک باشی تبریز دارد و قدمت آن به سال ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلادی باز می گردد.معماری این بنا زیبا به شیوه معماری ارمنی و به شکل صلیب است که زیبایی خاصی را به آن بخشیده است.در داخل کلیسای مریم مقدس،عکس های زیبایی از حضرت مریم،حضرت مسیح و حواریون نصب شده است.

در کلیسای سنت ماری،انواع مراسم های ملی – مذهبی ارامنه و همچنین اعیاد بزرگ این اقلیت مذهبی برگزار می شود.در سفر به تبریز تاریخی ،از این بزرگترین و کهن ترین کلیسای شهر دیدن کنید.

کلیسای سنت ماری تبریز:بزرگترین و قدیمی ترین کلیسای شهر تبریز

بقعه صاحب الامر

در ضلع شرقی میدان صاحب آباد، مسجدی با نام بقعه صاحب المر یا همان مسجد شاه طهماسب قرار دارد.این مسجد در گذشته مسجد سلطنتی شاه طهماسب صفوی به حساب می آمد و تا زمان حمله عثمانی به ایران پا برجای باقی مانده بود.متاسفانه در اثر حمله، این بنا تخریب و آسیب زیادی به آن وارد شد.همچنین پس از بازسازی، مجددا در اثر زلزله سال ۱۱۹۳ هجری، این مسجد تخریب شد.خوشبختانه پس از زلزله، این مسجد دوباره بازسازی شد و امروزه موزه قرآن و کتابت در آن برگزار می شود.

بقعه صاحب الامر

فبرستان تاریخی پینه شلوار تبریز (گورستانی عجیب و اسرارآمیز)

قدیمی ترین گورستان شهر تبریز قبرستان تاریخی پینه شلوار است که قدمت آن به دوران پیش از اسلام می رسد.این گورستان در دامنه کوه سهند واقع شده و به دلیل سنگ مزار های عجیب،مورد توجه است.تمام سنگ ها از جنس سنگ خارا هستند که در کوه سهند به وفور یافت می شوند.جنس سخت سنگ خارا را به طوری است که حتی ب گذشت قرن ها،چندان دچار فرسایش نمی شود.

فبرستان تاریخی پینه شلوار تبریز:گورستانی عجیب و اسرارآمیز

صعومه سنت استپانوس تبریز (دومین کلیسای مهم ارامنه ایران)

جلفا،از جمله شهرهای مرزی میان ایران،آذربایجان و ارمنستان است که به دلیل وجود کلیسای متعدد تاریخی و زیبا مشهور است.این کلیسا زیبا،از مهم ترین و صومعه سزاهای ارامنه در ایران به شمار می رودکه از محبوب ترین جاهای دیدنی تبریز است.قدمت صومعه سنت استپانوس به قرن نهم میلادی باز می گردد که پس از سال ها در اثر زلزله ای شدید،بسیاری ازقسمت هایآن تخریب شد.جالب است بدانید کلیسای تخریب شده ،مجددا در دوران صفوی مرمت شد و امروزه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد.

کلیسای سنت استپانوس،در منطقه ای خوش آب و هوا،در میان کوه های جلفا و جمهوری آذربایجان،در کنار رود ارس و بلندی های ماغارد واقع شده که ترکیب طبیعت بی نظیر این منطقه با بنای منحصر به فرد کلیسا،بسیار زیباست.

صعومه سنت استپانوس تبریز:دومین کلیسای مهم ارامنه ایران

معماری بی نظیر و خیره کننده کلیسا با مصالح سنگی و در رنگ های صورتی،سرخ و سفید و سالن بزرگ عبادت چشم هر بیننده ای را خیره می کند.معماری بنا،تلفیقی از معماری اورارتویی،اشکانی و رومی است و درآن هفت برج نگهبانی و پنج استوانه سنگی قرار دارد.ساختمان ناقوس خانه گنبد دار نیز از دیگر دیدنی های تماشایی این کلیسا ی تاریخی است.کلیسا سنت استپانوس،مکانی متفاوت و خیره کننده است که بازدید ازآن برایتان لذت بخش و خاطره انگیز خواهد بود.

خانه ثقه الاسلام شهید تبریز

تبریز پر است از خانه های تاریخی و کهن که هر یک قصه های فراوانی را در دل خود جای داده اند.یکی از این خانه های دیدنی،خانه ثقه الاسلام شهید تبریز است که در خیابان چایکنار تبریز،بین پل قاری و مسجد صاحب الامر قرار گرفته است. این خانه متعلق به میرزا علی آقا تبریزی است که با نام ثقه الاسلام شناخته می شود و از جمله علمای بزرگ آذربایجان بوده است که در عاشورای 1330 هجری قمری،به دار آویخته شد.

خانه ثقه الاسلام شهید تبریز

قدمت این خانه به دوره پهلوی باز می گردد و معماری زیبا و تماشایی آن،چشم هر بیننده ای را به خودش خیره می کند.خانه ثقه الاسلام در سه طبقه بنا شده و قاب بندی زیبای آجری دارد.ایوان ها،راه پله ها،ستون و پنجره و کف خانه چوبی است که زیبایی آن دو برابر می کند.اگر به شهر زیبای تبریز سفر کردید،حتما از این خانه دیدن کنید.

خانه پروین اعتصامی

از دیگر جاهای دیدنی تبریز که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد،خانه پروین اعتصامی است.این خانه زیبا که به دوران پهلوی اول باز می گردد،در محل ششگلان تبریز،از محله های قدیمی شهر قرار دارد.این خانه زیبا محل زندگی پروین اعتصامی ،مشهورترین شاعر توانمند زن ایرانی،تا سن 7 سالگی اوست که به زیبایی در شهر تاریخی تبریز قرار دارد.

ورودی خانه به حیاط ی بزرگ با باغچه های زیبا و حوضی در وسط آن شروع می شود.در کنار پله های منتهی به ساختمان،می توانیدمجسمه ای از پروین اعتصامی را ببینید که با هنرمندی ساخته شده است.این خانه،دوطبقه و یک زیرزمین دارد.درون ساختمان،دو اتاق با یک سالن که دو در ورودی شرقی و غربی دارد،دیده می شود.در دیگر طبقه می توانید بهار خواب،سه اتاق خواب که یکی از آن ها به آب آنبار راه دارد و یک تنور پخت نان را ببینید.در بخش زیرزمین نیز یک حوضخانه با سقف کلیل آذری و پنج اتاق گهواره ای قرار گرفته که زیبایی بی نظیری دارد.

خانه پروین اعتصامی تبریز

مدرسه رشدیه تبریز (نخستین مدرسه ابتدایی ایران به شیوه نوین)

مدرسه رشدیه،یکی از تاریخی ترین بناهای تبریز است که به دست میرزا حسن رشدیه،پدر آموزش نوین و بنیانگذار مدارس به سبک جدید در تبریز ساخته شد.میرزا حسن،در سال ۱۳۰۱ هجری قمری،اقدام به ساخت مدرسه رشدیه به سبک نوین کرد که در ان زمان تحول چشمگیری را در سیستم آموزشی تبریز به وجود آورد.بنای اولیه مدرسه رشدیه در محله ششگلان تبریز ساخته شد اما ۱۰ سال بعد به دلیل تخریب بنا،مدرسه بار دیگر در کوی جبه خانه بنا شد و در سال ۱۳۲۹ هجری قمری به مکان امروزی خود در خیابان ارتش جنوبی انتقال یافت.

مدرسه رشدیه تبریز:نخستین مدرسه ابتدایی ایران به شیوه نوین

دانشکده معماری تبریز-دانشگاه هنر اسلامی

دانشکده معماری تبریز دانشکده هنر اسلامی یکی دیگر از جاهای دیدنیتبریز است که با قدمت طولانی،امروزه به عنوان یکی مرکز علمی –فرهنگی استفاده می شود.مساحت این دانشکده چیزی در حدود ۳۶ هزار متر مربع است و ۸ ساختمان سه طبقه و یک طبقه در آن قرار دارد.پردیس دانشگاهی دانشکده معماری تبریز در سال ۱۳۷۶ مرمت و باز سازی شد و ساختمان قدیمی،جای خودش را به ساخت و ساز جدید داد.

ساختمان های فرسوده دانشکده در جریان مرمت به سالن آمفی تئاتر،ساختمان اداری،سالن ورزشی،سلف سرویس و کتابخانه تغییر کاربری دادند.این دانشگاه قدیمی و زیبا در تبریز در ضلع جنوبیچهار راه حکیم نظامی و در محل سابق کارخانه چرم سازی خسروی قرار گرفته و بسیاری از ساختمان های تاریخی و جذاب را در خودش جای داده است.ساختمان بهنام،گنجه ای و قدکی از جمله این ساختمان های تاریخی و کهن است.

دانشکده معماری تبریز-دانشگاه هنر اسلامی :زیبا و تاریخی

خیابان تربیت تبریز-پیاده راه تربیت (تاریخ را نفس بکشید)

یکی از جذاب ترین و شاید متفاوت ترین جاهای دیدنی تبریز،خیابان تربیت تبریز-پیاده راه تربیت است.شاید برایتان جالب باشد که بدانید،خیابان ها در گسترش شهر ها و پیش از آن در شکل گیری آن ها،همیشه نقش مهم و موثری داشته اند.خیابان تربیت تبریز،یکی از این خیابان های مهم و تاریخی است که حالا با نام پیاده راه تربیت نیز شناخته می شود.خیابان زیبای تربیت در گذشته در حد فاصل دروازه نوبر و دیک باشی گسترده شد و یکی از مهم ترین خیابان هایی تلقی می شد که میدان ساعت را به بازار متصل می کرد.

این خیابان و پیاده راه بی نظیرکه امروز با سنگفرش پوشیده شده،در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و به همین دلیل در طول تاریخ از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است.آنچه در خیابان تربیت می بینید،مجسمه های زیبا،نورپردازی های خیره کننده،مبلمان شهری جذاب،گل کاری و باغچه های سرسبز و مراکز خرید است.این خیابان آنچنان جاذبه ای دارد که کسی را پیدا نمی کنید که به تبریز سفر کرده و خیابان تربیت-پیاده راه تربیت را از نزدیک ندیده باشید.

بسیاری از خانه های تاریخی و بناهای ارزشمند قدیمی مانند خانه (شاهزاده ضیاءالدوله امان الله میرزا)، بازارهایی مانند بازار (شیشه گر خانه) و کوچه های تاریخی مشهوری همچون کوچه (انجمن) و (پناهی) در پیاده راه تربیت قرار دارند.در این خیابان تماشایی که حالا چند سالیست برای تردد خودرو بسته شده و به یک پیاده راه جذاب و رویایی تبدیل شده است،می توانید تاریخ را نفس بکشید و در میان سنگفرش های آن ردی از گذشته را بیابید.

خیابان تربیت تبریز-پیاده راه تربیت : تاریخ را نفس بکشید

جنگل ارسباران

جاهای دیدنی تبریز،تنها به بناهای سنتی،خانه های تاریخی و موزه های تماشایی ختم نمی شوند.جنگل ارسباران در شهر زیبای تبریز را می توان یکی از تکه های بهشت ایران دانست که در این شهر خود نمایی می کند.جنگل زیبای ارسباران،شاهکار طبیعت است که با سرسبزی و زیبایی بی حد و اندازه اش،عده زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به خودش جذب کرده است.این جنگل بی نظیر با تاریخ هزاران ساله اش،جزو جنگل های هیرکانی به شمار می رود و با نام های دیگری همچون قره داغ،آزاربار و قراچه داغ نیز شناخته می شود.

طبیعت بکر و جذاب این جنگل،چشمتان را به خودش خیره می کندو مطمءن باشید که با دیدن آن،در برابر این حجم از زیبایی و شگفتی،انگشت به دهان می متنید.پوشش گیاهی این منطقه انبوه،متنوع و کمیاب است ودر آن می توانید انواع گیاهان زیبا و سرسبز مانند ممرز،گردو، بلوط و سرخدار را به فراوانی ببینید.این جنگل تاریخی و ور رمز و راز،زیستگاه انواع حیوانات نادر نیز به شمار میرود.جایی که می توانید تنوع جالبی از حیوانات و پرندگان را ببینید که به دلیل اهمیت هر یک،برخی شکارچیان به کشتار و صید آن ها روی آوردند و همین مساله باعث شد که در سال ۱۳۵۰ به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شود.

حیواناتی که زیستگاه آن ها جنگل تاریخی ارسباران است شامل روباه، گرگ، خرس قهوه ای، شغال و…و پرنده هایی مثا عقاب، شاهین، کبک و… است.شاید برایتان جالب باشد که بدانید،در میان جنگل های ارسباران، بناهای ارزشمند تاریخی همچون قلعه بابک، دژطوماسیاش و کلیسایی قدیمی نیز وجود داردکه در میان طبیعت گردی و جنگل گردی ماجراجویانه تان می توانید از ان بازدیدکنید.

جنگل ارسباران

روستای زنوزق تبریز (بزرگترین روستای پلکانی ایران)

استان آذربایجان شرقی،آنقدر غرق در زیبایی و شگفتی است که تماشای هر تکه از آن،شما را به حیرت و تعجب وا می دارد.روستای زنوزق یکی از جاهای دیدنی تبریز است که هر گردشگری را در بدو ورود ترغیب می کند تا برای یک بار هم که شده آنجا را ببیند.این روستای کوهستانی و شگفت انگیز در فاصله یک و نیم کیلومتری شهر زنور در شهرستان مرند قرار دارد.زیبایی و جلوه بی پایان این روستای تاریخی،با سنگفرش های منظم خانه ها و در و پنجره های چوبی به رنگ های آبی،سبز وقرمز کامل می شود.

معماری روستایی در زنوزق به گونه ای است که آن را به چهار محله مجزا و مهم با نام های بدیر،آقابابا،سیدی و کوده لر تقسم کرده و دیدن هر یک از این محله ها با خانه های پلیکانی،شما را با بافت سنتی روستا و مردم میهمان نواز آنجا آشنا کند.از جمله دیدنی های روستا می توان به گورستان قدیمی آن،با قدمتی در زمان قرن نهم هجری،قلعه زنوزق و مسجد زونوزق اشاره کرد که مورد توجه بسیاری از گردشگری نیز هستند.سوغاتی های زیبا،یادگاری و یا خوشمزه زیادی از روستای زنوزق می توانید تهیه کنید که از جمله آن ها می توان به زردآلو،قیصی،برگه زردآلو،لواشک و گردو و همچنین انواع سبزی کوهی اشاره کرد.

صنایع دستی زیبا و هنرمندانه ای که در زنوزق تهیه می شود و برای یک سوغات به یادماندنی مناسب است،گلیم،جاجیم و جوراب های دست بافت هستند.سفر به شهر اصیل تبریز و بازدید از زوستای تاریخی زنوزق ،شما را به کوچه باغ های خشت و گلی با درختان سرافراز می برد که بیشتر شبیه به راه رفتن در یک تابلوی نقاشی است.

روستای زنوزق تبریز:بزرگترین روستای پلکانی ایران

دره سعیدآباد

منطقه تبریز زیباترین مناظر طبیعی تمام ایران را در خود جای داده است و در گوشه به گوشه آن،می توانید شاهد مناظر بسیار بکر و بی نظیر کوهستانی باشید.دره سعید آباد یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز است که در دو کیلومتری جاده ترانزیتی قرار دارد.در این دره سبز و دیدنی، رودخانه و آب وهوایی کوهستانی، صدها کشتزار و باغ میوه در این منطقه به وجود آمده اند.بازدید از این دره زیبا در تابستان اکیدا توصیه می شود و می توانید از نسیم خنکی که از روی آب رودخانه بر می خیزد،لذت ببرید.

دره سعیدآباد

روستای کندوان

کندوان تبریز به آثار مجسمه سازان است. کندوان یک روستای سنگی و حفر شده طبیعی است که ۲ ساعت با تبریز فاصله دارد.خانواده های بزرگی در داخل این مخروطه های توخالی زندگی می کنند.پایین ترین مخروط ها به عنوان اصطبل و آنهایی که در بالای محوطه وجود داردبرای زندگی انسان استفاده می شود.فضای داخلی منازل که معمولا به یک اتاق نشمین و اتاق نشمین و اتاق خواب تقسیم می شود.راهروهای بهم پیوسته بسیار باریک هستند.ازبیرون،خانه های مسکونی آنقدر به یکدیگر شبیه هستند که ممکن است در روستا به راحتی گم شوید.

مسیرها و پله های شیب دار از قطعات سنگی برای حیوانات و همچنین انسان ساخته شده است.با توجه به افسانه ها،اولین افرادی که در اینجا اقامت گزیدند،سربازانی بودند که تقریبا ۸۰۰ سال پیش در گیر عملیات نظامی بودند،که به طور اتفاقی مخروطها را پیدا کردند و از آنها به عنوان استتار و اسکان موقت خود استفاده کردند.روستای کندوان در 50 کیلومتری جنوب تبریز، اسکو در دامنه های شمالی یک دره در کوهپایه کوه سهند واقع شده است.

روستای کندوان تبریز

پارک مینیاتور (تبریز کوچک)

پارک مینیاتور از دیگر جاهای دیدنی تریز است که از محبوبیت و شهرت در میان گردشگران برخوردار است.این پارک جذاب و دیدنی را می توان تبریز کوچک نامید،چرا که ماکت بسیاری از جاهای دیدنی شهر را با هنرمندی و زیبایی بی نظیری در خودش جای داده است.

از جمله مکان هایی که ماکت زیبا و تماشایی آن ها در پارک مینیاتور وجو داردمی توان به ارگ علیشاه،مقبره الشعرا،عمارت،عمارت ائل گلی،مسجد کبود،کلیسای مریم مقدس،برج یانقین،کاخ استانداری،پل کابلب،ساختمان شهرداری و غیره اشاره کرد.این پارک،اولین بوستان موضوعی در تبریز شناخته می شود که علاوه بر زیباسازی شهر،کمک بزرگی به حفظ تاریخ،فرهنگ و معماری این شهر اصیل کرده است.

پارک مینیاتور:تبریز کوچک

روستای دستکند حیله ور

در فاصله سه کیلومتری روستای کندوان که در همین مقاله آن را به عنوان یک از جاهای دیدنی تبریز به شما معرفی کردیم،روستای دیگری با نام روستای تاریخی حیله ور وجود دارد.این روستا از نظر شیوه معماری جزء روستاهای بسیار منحصر به فرد در ایران به شمار می آید.در این روستا بر خلاف شیوه سنتی ساخت خانه،خانه ها نه روی زمین بلکه در دل زمین ساخته شده اند.به این شکل خانه ها استتار کامل داشتند و از گزند دشمنان در امان می ماندند.جالب است بدانید که دقیقا به همین خاطر آن را روستای حیله ور نام گذاری کرده اند.

روستای دستکند حیله ور

کویر قوم تپه تبریز

یکی از زیباترین پدیده ای طبیعت در شمال غرب ایران،کویر قوم تپه تبریز است که در میان سرسبزی های این خطه،خودنمایی می کند.این کویر دیدنی،حاصل سال ها فعالیت زمین،باد و خاک است که امروزه به شکل تپه های ماسه ای و نمکزار خود نمایی می کند.اگر به کویر گردی،کمپینگ و.. علاقه دارید،می توانید در فصل بهار و اواسط تابستان به کویر منحصر به فرد قوم تپه بروید.

کویر قوم تپه تبریز

موزه ارامنه تبریز

از معروفترین دیدنی های تبریز ی توان به آثار باقیمانده از ارامنه آذربایجان اشاره کرد.برای مثال موزه ارامنه تبریز که تحت نظارت شورای خلیفه گری آذربایجان اداره می شودآثار ارزشمندی را در خود جای داده است.صندلی منبت کاری که در سال ۱۷۲۸ در ارمنستان برای اسقف اعظم ساخته و طی حوادثی به کلیسای مقدس تبریز منتقل شده است در حال حاضر به همراه اشیای ارزشمند و تاریخی دیگر در موزه ارامنه تبریز موجود هستند.

موزه ارامنه تبریز

موزه تاریخ طبیعی تبریز

یکی از جاهای دیدنی تبریز موزه تاریخ طبیعی تبریز است که مهم ترین و کاملترین مجموعه آثار طبیعی می باشد. این موزه در سال ۱۳۷۲ دایر شد و درآن پیکره تاکسیدرمی حیوانات،پرندگان،چرندگان و حشراتی که در منطقه آذربایجان و ایران زندگی می کنند،نگهداری می شود در کنار پیکره تاکسیدرمی، نقاشی ها و دکوراسیونی وجود دارند که محیط طبیعی زندگی این جانوران را نشان می دهند.

موزه تاریخ طبیعی تبریز

خانه سفال تبریز

یکی از جاهای دیدنی تبریز،خانه سفال تبریز است که ساختمان آن خانه ای متعلق به دوران قاجار و خانواده صرافلار می باشد.در این مجموعه علاوه بر یک خانه تاریخی باشکوه،می توانید آثار سفالی از استادان مطرح کشور را مشاهده نمایید همچنین با مراحل ساخت سفال آشنا خواهید شد.

خانه سفال تبریز

کلیسای ننه مریم جلفا

کلیسای ننه مریم در محله مارالان تبریز و ما بین کوچه های خان و ارمنی قرار گرفته است. این کلیسا از جمله مکان های مذهبی و جاهای دیدنی تبریز مختص ارامنه بوده و در زمان حکومت قاجار ساخته شد.در محوطه این کلیسا قبرستان ارامنه به نام قبرستان باغی دقیقا روبروی روس باغی است.

امامزاده جمال تبریز

یکی از مکان های مذهبی و جاهای دیدنی تبریز امامزاده جمال است که مردم آن را با نام های امامزاده کهنه،امامزاده موسی و صاحب طوق می شناسند.این امامزاده از فرزندان امام موسی کاظم (َع) بوده و مقبره او زیر یک گنبد بلند و مقرنس قرار گرفته است همچنین چند آرامگاه دیگر از افراد مشهور و مذهبی در زیر گنبد وجود دارند.

کلیسای ننه مریم جلفا

کلیسای کاتولیک ها

کلیسای کاتولیک ها در تبریز قرار دارد و برای اجرای مراسم مسیحیان کاتولیک ساخته شده است.این کلیسا در سال ۱۲۹۱ شمسی احداث گردید.کلسای کاتولیک ها دارای نمای آجری و ناقوسی در بالکن است. این بنا جزو مکان های مذهبی و جاهای دیدنی تبریز ویژه مسیحیان بوده و جزو کلیسای بزرگ ایران می باشد.

کلیسای کاتولیک ها

خانه حریری تبریز

خانه حریری تبریز از جاهای دیدنی تبریز بازمانده از دوران قاجار است.خانه توسط یکی از اعضای خاندان حریری ساخته شده است.این خانه زیبا دارای ۲۵۰۰ مترمربع مساحت زیر بنا و ۴۵۰۰ متر مساحت کلی است.در بسیاری از اتاق های آن از شیشه های رنگی و نقاشی های مینیاتوری استفاده شده و معماری منحصر به فردی دارد.خانه حریری تبریز در سال ۱۳۷۷ شمسی به عنوان میراث ملی ایران ثبت شده است و اکنون برای بازدید عموم باز است.

خانه حریری تبریز

خانه حیدرزاده تبریز

خانه حیدرزاده تبریز در زمان حکومت قاجار توسط شخصی به نام حاجی حبیب لک ساخته شد و در سال ۱۳۷۸ به عنوان میراث ملی ایران ثبت گردید.این خانه زیبا و منحصر به فرد یکی از جاهای دیدنی تبریز است و به خاطر معماری بی نظیر همواره مورد توجه قرار گرفته است.نهایتا در سال ۱۳۸۰ مرمت و بازسازی شده و از آن پس تاکنون به عنوان سازمان اطلاع رسانی گردشگری آذربایجان شرقی مورد استفاده قرار می گیرد.

خانه حیدرزاده تبریز

مکان های تفریحی تبریز

مکان های تفریحی تبریز شامل شهربازی ها،کلاب هی بازی … هستند که برای رده های سنی مختلف ساخته شده و جزو جاهای دیدنی تبریز محسوب می شود.شاید شما تبریز را با آثار تاریخی و طبیعی بشناسید ولی واقعیت این است که مکان های تفریحی زیادی در این شهر زیبا وجود دارند که برای جمع های خانوادگی یا دوستانه مناسب می باشند.

شهربازی تبریز

تله کابین و تفرجگاه عون بن علی

کوه عینالی یا تفرجگاه عینالی از بلندترین قله های شهر و جاهای دیدنی تبریز به شمار می رود.چند سالی است بر روی این کوه تله کابین هم راه انداخته اند.از آن بالا می توان منظره کل جاهای دیدنی تبریز را تماشا کرد.این منطقه برای کوهنوردی و تماشای غروب آفتاب فوق العاده است.در آنجا یک دریاچه مصنوعی به نام داغ گلی هم وجود دارد که طبیعت و کوه های قرمز رنگش را زیباتر کرده است.

گُلی در زبان ترکی به معنای دریاچه است.گُلی هم از مهمترین جاهای دیدنی تبریز محسوب می شوند.در این منطقه گردشگری یک بقعه به اسم عون بن علی قرار دارد که به گفته مردم دو نفر از پسرهای امام علی (ع) به نام عون و زید آنجا به خاک سپرده شده اند.اهالی منطقه خیلی قبل از اینکه اینجا به منطقه گردشگری تبدیل شود برای زیارت به انجا می رفته اند.

تله کابین و تفرجگاه عون بن علی

سورتمه تبریز

سورتمه تبریز،سورتمه ریلی در ارتفاعات پارک ائل باغی است که شامل کابین های تک نفره و دو نفره می باشد.این مجموعه می تواند یکی از جاهای دیدنی تبریز باشد و تفریح هیجان انگیزی مخصوصا برای جوانان است.طول مسیر سواری ۴۵۰ متر بوده و در طول مسیر، منظره زیبایی از شهر تبریز قابل مشاهده است.

سورتمه تبریز

شهربازی باغلار باغی

در مجموعه پارک باغلار باغی،شهربازی باغلار باغی قرار دارد که دستگاه های زیادی برای بزرگسالان و کودکان در آن قرار گرفته است.از جمله دستگاه های این شهربازی می توان به رنجر،قطار خانواده،مونوریل،یوفو،آکروجت،موج سواری،چرخ و فلک،کشتی صبا اشاره کرده همچنین تفریح های دیگری مانند سینما چند بعدی،کلبه وحشت،زیپ لاین و …. در شهربازی باغلار باغی وجود دارند.

مراکز خرید تبریز

زمانی که به سفر می رویددوست داریم حتما به مراکز خرید آن شهر هم سر بزنیم و حسابی خرید کنیم.در این بین قطعا کسانی را نیز داریم که بخواهیم برای آن ها هدیه و یا سوغاتی به عنوان یادگاری بخریم. تبریز به عنوان یکی از زیباترین و توریستی ترین شهر های ایران که در شمال غربی کشور قرار گرفته است دارای جاذبه تاریخی و توریستس فراوانی می باشد که باعث جذب گردشگران بسیاری به تبریز شده است. مراکز خرید و بازارهای قدیمی زیادی وجود دارد،اگر شهر تبریز را برای سفر خود انتخاب کرده اید و می خواهید با مراکز خرید تبریز،پاساژهای آن ویژگی های آن آشنا شوید با ما همراه باشید.

مرکز خرید لاله پارک تبریز (برندهای اصلی)

اگر از کسانی هستید که به دنبال برندهای معروف ترک هستید و می خواهید با رفتن به تبریز به مرکز خریدی بروید که معروفترین برندهای بین المللی را داشته باشد حتما به مجتمع تجاری لاله پارک بروید.چون بسیاری از برندهای معروف مثل کوتون،ال سی وایکیکی ،دیفکتو،ماوی،جیوانی جنتیله،دریمود،ادل و برندهایی از کشورهای دیگر مثل برند مانگو،بلیزا،تراست و فندی در این مجتمع نمایندگی دارند.
یکی از شیک ترین و به روزترین مراکز تجاری ایران می باشد. این مرکز خرید بزرگترین و مدرن ترین و به روزترین مراکز تجاری شمال غرب کشور نیز می باشد. این مرکز خرید 6 طبقه و 120 فروشگاه دارد و هتلی به همین نام در کنار آن قرار گرفته است.این مجتمع دارای واحدهای تجاری،هایپرمارکت،پارک شادی کودکان،سرویس بهداشتی مختص بانوان،آقایان و افراد معلول و همچنین سرویس بهداشتی مخصوص نوزادان همراه با فضای شیردهی می باشد.همچنین لاله پارک پارکینگ روباز و سرپوشیده هم دارد.

بخش دوم مجتمع لاله پارک،مختص به هتل کابا می باشد که این هتل 5 ستاره ی کایا لاله پارک دهمین شعبه از هتل کایای ترکیه می باشد که از بزرگترین و لوکس ترین هتل های تبریز نیز به شمار می رود.همچنین در بالاترین طبقه این مجتمع یک فودکورت بزرگ با بیش از 20 رستوران با انواع غذاهای سنتی،بین المللی و فست فود قرار دارد که شما می توانید بعد از خرید کردن به طبقه بالا این مجموعه رفته و با امتحان کردن این غذاای خوشمزه و با کیفیت،خستگی را از تن به در کنید.

مرکز خرید ستاره باران تبریز

مرکز خرید ستاره باران تبریز،دارای سه طبقه تجاری و هشت طبقه اداری بوده و یک پارکینگ دوطبقه نیز دارد.همچنین دارای طبقات فود،کورت،طبقه مادر و کودک،شهربازی سرپوشیده،رستوران و کافه نیز می باشد.ویژگی های منحصر به فردی که باعث شده ستاره باران از دیگر مراکز خرید متمایز گردد طبقه کودک و مادر آن می باشد.در طبقه کودک و مادر انواع فروشگاه های سیسمونی،پوشاک کودک،وسایل بهداشتی نوزاد و همچنین آتلیه کودک و شهربازی سرپوشیده و… وجود دارد.

مرکز خرید اطلس تبریز

مرکز خرید اطلس از مدرن ترین و جذاب ترین مجتمع های تجاری کشور می باشد که در یکی از بهترین مناطق تبریز قرار گرفته است.این مجتمع در هجده طبقه ساخته شده است که نه طبقه آن تجاری ،پنج طبقه اداری و چهار طبقه دیگر پارکینگ می باشد. امکانات دیگر این مرکز خرید شامل شهربازی سرپوشیده،هایپرمارکت،کافی شاپ،رستوران و فودکورت می باشد.قسمت تجاری مرکز خرید اطلس دارای 160 فروشگاه می باشد که شامل فروش انواع پوشاک،زیورآلات،لوازم خانگی،لوازم آرایشی و … می باشد.همچنین در این مرکز خرید،رستوران،فودکورت،هایپرمارکت،کافی شاپ،شهربازی سرپوشیده و سالن مراسم نیز وجود دارد.

مرکز خرید برج بلور تبریز

مرکز خرید بلور در یکی از قشنگترین برج های کشور قرار گرفته است.این برج،برجی است 25 طبقه که سه طبقه آن مرکز خرید می باشد.در این مرکز می توانید کالاهای مد روز را با قیمت مناسب خریداری کنید.همچنین دارای یک فود کورت و یک رستوران گردان در طبقه چهارم می باشد.

مرکز خرید جواهر تبریز

این مرکز خرید اولین پل پاساژ ایران و زیباترین مراکز خرید تبریز می باشد و به صورت پل روی دو بلوار 29 بهمن و استاد شهریار و رودخانه میدان چایی ساخته شده است.جواهر تبریز دارای 60 مغازه،رستوران،کافی شاپ،شهربازی و هایپرمارکت می باشد.

مرکز خرید برج شهر تبریز

مرکز خرید برج شهر به صورت مارپیچ ساخته شده و زمانی که شما در حال تماشا مغازه ها و اجناسشون هستید در طول مارپیچ بالا و بالاتر می روید.این برج علاوه بر معماریش،اجناس جذابی هم دارد.

مرکز خرید رویال

مرکز خرید رویال یک مجتمع تجاری،تفریحی می باشد که جز پر رفت و آمدترین مراکز خرید تبریز نیز می باشد.در این مرکز علاوه بر خرید می توانید به تفریح و خوش گذرانی هم بپردازید،شهربازی و سالن بولینگ آن از امکانات خوبی برخوردار هستند.

مرکز خرید رشدیه تبریز

مرکز خرید رشدیه،هرمی برای زنان می باشد.رشدیه ساختمان هرمی شکلی است که دارای امکاناتی همچون شاپ و رستوران می باشد و مرکزی مناسب برای خرید پوشاک مجلسی زنانه،لوازم آرایشی،زیورآلات و… می باشد.

مرکز خرید والمان تبریز

این مرکز خرید فرهنگی که به فکر دوستداران کتاب هم بوده به صورت یک زیرزمینی ساخته شده است و معماری جالبی دارد.همچنین با داشتن اجناس متنوع و زیبا دارای امکاناتی مثل هایپرمارکت،رستوران،کافی شاپ،کافی نت و کتابخانه نیز می باشد و از بزرگترین مراکز خرید تبریز نیز به شمار می رود.

مرکز خرید بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز که به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده و آجری جهان در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده و یکی از خارق العاده ترین مراکز خرید جهان به شمار می رود. این مرکز خرید از بازارچه ها،دالان ها،سراها و کاروانسراها زیادی تشکیل شده که شما با رفتن و بازدید ازآن علاوه بر اینکه فرصت خرید پیدا کرده اید سفری به تاریخ برای خود فراهم نموده اید اگر برند بودن کالایی که خریداری می کنید برایتان مهم نیست و صرفا قصد خرید کالاهایی با قیمت مناسب را دارید حتما به این بازار سری بزنید.در این بازار هر چیزی را که بخواهید می توانید پیدا کنید و بخرید.

هتل های تبریز و تنوع آنها

مکان اصلی برای مهمان های معمولی در تبریز خیابان فردوسی و خیابان امین است.برخی از ترکهای ثروتمند غالبا هتل داریا را در خیابان راه آهن ترجیح می دهند.تبریز شهری زیبا با معماری اندکی بجا مانده از دوره عثمانی است و علاوه بر آثار تاریخی،با خوراک ها و تجارت و هوای تبریز عالی شناخته شده است.به همین دلیل هتل های تبریز از محبوبیت خوبی برخوردار است.برخی از هتل های تبریز همچون هتل کایا از جمله هتل های زیر مجموعه شرکت زنجره ای کایا در ترکیه است که با پرشین هتل می توانید رزرو خود را انجام دهید.

هتل پارس ایل گلی تبریز

هتل پارس ایل گلی تبریز با چشم انداز وسیع به شهر تبریز در ارتفاعات قرار دارد و هتلی پنج ستاره است.هتل پارس ایل گلی تبریز رستورانی فوق العاده دوست داشتنی دارد که نور خورشید را از طریق شیشه ها وسسع سراسری در بام به داخل انتقال می دهد و منظره ای جذاب به نمایش می گذارد.

هتل پارس ایل گلی تبریز با وجود کتابخانه،کافی شاپ،اتاق های بزرگ و استاندارد،فضایی نورگیر و آرام و دوست داشتنی میزبان گردشگران شهر تبریز می باشد.هتل پارس ایل گلی تبریز با وجود دوری از مرکز شهر اما نزدیک به اماکن تفریحی و تجاری همچون پارک،باغ وحش،تله کابین،مجتمع تجاری می باشد.این هتل با دارا بودن استخر و سالن ورزشی، همایش و جشن، فضای سبز وسیع و زیبا اقامتی راحت و به یاد ماندنی را به تمام مسافران با نیازهای متفاوت ارائه می دهد.

هتل پارس ایل گلی تبریز

هتل آزادی تبریز

هتل آزادی تبریز هتل مقرون به صرفه در شهر تاریخی تبریز با سه ستاره و نزدیک به خطوط حمل و نقل عمومی درون شهری می باشد.این هتل با فاصله اندک نسبت به آثار تاریخی و تفریحی و بازار بسیار مناسب گشت های درون شهری ارزان می باشد.هتل آزادی تبریز کنار پارک گلستان و موزه کارتون یا کاریکاتور قرار گرفته که مکانی است بسیار دیدنی همچنین ارگ علیشاهی و ساختمان های تاریخی دیگر در خیابان های اطراف مشهدود هستند.

هتل آزادی تبریز هتلی نوساز در چهار طبقه می باشد.فضای اتاق ها مناسب و نه چندان بزرگ است اما به زیبایی مبله شده اند و تمیز هستند.رستوران مجموعه نیز نسبتا مدرن و زیباست و کیفیت غذا هم ایده آل می باشد.بازار قدیمی تبریز بزرگ که از نظر مبادلات تجاری و تاریخی اهمیت زیادی دارد هم در فاصله اندکی از این هتل قرار دارد.

هتل آزادی تبریز

هتل بین المللی تبریز

هتل بین المللی تبریز با انکه هتلی با استاندارهای جهانی است اما دارای چهار ستاره است.این هتل با اتاق های نورگیر و تمیز و چیدمانی متناسب با فضا یکوچک اتاق ها در مرکز شهر و نزدیک به ایستگاه مترو قرار دارد.بنابراین مکان مناسبی است برای افرادی مه بدون خودرو شخصی سفر کرده اند.مترو تبریز در نزدیکی این هتل گزینه خوبی برای گشت های درون شهری ارزان است.این هتل برای خدمات رسانی بهتر در سال 1394 بازسازی شد.هتل بین الملی تبریز نزدیک به دانشگاه تبریز و دانشگاه پزشکی و صدا و سیما می باشد از این زپ محل بسیار مناسبی برای اقامت های تحصیلی و کاری می باشد.

هتل بین المللی تبریز

هتل شهریار تبریز

هتل پنج ستاره در بهترین منطقه مرفه نشین تبریز است. این منطقه ائل گلی یا شهید باکری نام دارد که خوش آب و هواترین منطقه شهر است.هتل شهریار تبریز در سال 1386 افتتاح شده است و در سال 1396 بازسازی و در حال حاضر با ظاهری آراسته و بروز همچنان به فعالیت مشغول است.هتل شهریار تبریز با رعایت استانداردهای هتل داری بین المللی ساخته شده است و با وجود تمام امکانات همچون استخر سونا،جکوزی،ماساژ،اتاق بازی کودک و…. از بهترین هتل های تبریز محسوب می شود این هتل مکان خوبی برای گذران ییلاق می باشد.

هتل شهریار تبریز

هتل صخره ای لاله کندوان تبریز

هتل صخره ای لاله کندوان تبریز معروفترین هتل در غرب ایران است که حتی توسط گردشگران خارجی نیز رزرو می شود این هتل پنج ستاره و خاص در دل صخره های سنگی اسکو و روستای کندوان می باشد.هتل کندوان یکی از دو هتل خاص در ایران است که به هتل سبز شهرت دارند.هتل صخره ای لاله کندوان تبریز جلوه ای بی نظیر از معماری طبیعت با دوکوراسیون طبیعی است که ارزش پرداخت هزینه اقامت در آن را دارد.

هتل صخره ای لاله کندوان تبریز

بهترین سوغات تبریز

سوغات تبریز بسیار متنوع ست.اگر شهرستان های اطراف تبریز را هم در نظر بگیریم،معرفی این سوغات در یک مطلب نمی گنجد.به همین دلیل قصد داریم تنها به معرفی بهترین و محبوب ترین سوغات تبریز بپردازیم.این معرفی را در دو دسته بندی صنایع دستی و خوراکی ها انجام می دهیم.

خوراکی های سوغات تبریز

خوراکی های سوغات تبریز دارای پیشینه طولانی هستندالبته برخی از این خوراکی ها با ترکیب جدیدی هم تولید می شوند.شیرینی هایی که در تبریز امتحان خواهید کرد بسیار خوشمزه هستند و غالبا در آن ها از آجیل با کیفیت استفاده شده است.تعدادی از انواع سوغات تبریز را در ادامه ببینید.

باقلوای تبریز

باقلوای تبریز شبیه به باقلوای استانبولی تهیه می شود.برای باقلوای تبریز نیاز به خمیر هزار لا می باشد که توسط قنادان ماهر تبریزی به بهترین شکل عمل می آید.پس از پخت باقلوا آن را در شهد مخصوص قرار می دهند و با موادی مانند خلال پسته،خلال بادام،پودر نارگیل وپودر گردو تزیین می کنند.باقلوا را می توان با چای یا یک لیوان دوغ محلی میل کرد.در بازار های سنتی تبریز می توانید بهترین باقلوا را تهیه کنید.

باقلوای تبریز

نوفا تبریز

در زبان ترکی نوقا را لوکا تلفظ می کنند.نوقا تا حدی شبیه گز اصفهان است ولی با آن تفاوت دارد.همان موادی که برای تهیه ماده گز استفاده می شود برای نوقا تبریز هم به کار می رود.در مرحله بعدی از گردو،پسته ویا بادام استفاده شده و در آخر این مواد بین نان میکادو قرار می گیرند.نوقا را می توان به عنوان شیرینی عید استفاده کرد.

نوفا تبریز

شکلات تسبیحی تبریز

شکلات تسبیحی نوعی شکلات شیری است که در قالب تسبیح تولید می شوند.طعم این شکلات ها مطبوع می باشد اما بیشتر به خاطر اینکه شبیه تسبیح هستند محبوب شده اند.شکلات تسبیحی تبریز در بسته بندی های مناسبی عرضه می گردد که از شکستن آن ها جلوگیری می کند.شکلات تسبیحی را می توانید در تمام قنادی های تبریز بیابید.

شکلات تسبیحی تبریز

اریس تبریز

اریس مواد اولیه و طعمی دقیقا مانند شکلات تسبیحی دارد و تنها شکل آن متفاوت است.در تبریز اریس را با نام سوت شیرینی سی می شناسند که به معنای شیرینی شیر می باشد.اریس یکی از سوغات تبریز است که طرفداران زیادی دارد.

اریس تبریز

قرابیه تبریز

نوبتی هم باشد نوبت به یکی ازگران ترین شیرینی های تبریز می رسد.قرابیه یکی از شیرینی های سنتی تبریز است که طرفداران زیادی دارد.ازآنجایی که برای تهیه قرابیه نیاز به آجیل های با کیفیت داریم قیمت این شیرینی بالا می باشد.برای پختن قرابیه باید از آرد پسته یا گردو استفاده کرد.در آخر شیرینی شبیه به کلوچه به دست می آید که با پسته یا گردو کاملا تزئین شده است.قرابیه را در مهمانی های رسمی و مهم برای پذیرایی استفاده می کنند.

قرابیه تبریز

حلوا برزک تبریز

حلوا برزک تبریز یک حلوای تیره رنگ است که در بسیار ی از بازار های سنتی تبریز خواهید دید.این حلوا از آرد یک دانه روغنی به نام برزک سیاه تهیه می شود و به همین دلیل رنگ آن تیره است.حلوای برزک از جمله خوراکی های سنتی و قدیمی تبریز می باشد که بسیار مقوی است.

حلوا برزک تبریز

رشته ختایی تبریز

رشته ختایی نوعی باقلوا است که خمیر آن به جای اینکه هزارلا باشد به صورت رشته ای درآمده است.رشته ها به چسبیده و حالتی شبیه به دایره به وجود می
آید و در روغن سرخ می شود.در مرحله بعدی رشته های سرخ شده در شهد قرار می گیرند.این باقلوا ها با انواع مغزها ی آجیل تزئین می شود.رشته ختایی در کشور ترکیه هم طرفداران زیادی دارد ولی معمولا به عنوان شیرینی ماه رمضان مصرف می گردد.

رشته ختایی تبریز

لبنیات تبریز

دیگر نیازی نیست که درباره طعم لبنیات با کیفیت تبریز صحبت کنیم.بهترین نوع پنیر ایرانی به نام پنیر لیقوان را می توانید در تبریز تهیه کنید.همچنین سرشیر سنتی هم یکی دیگر از محصولات لبنی محبوب در تبریز است.این محصولات از شیر دام هایی تهیه می شوند که در مراتع سرسبز آذربایجان به چرا می روند.

لبنیات تبریز

عسل طبیعی تبریز

عسل طبیعی تبریز که از کندو های کوهستانی به دست می آیدبهترین عسل در ایران است.البته این عسل در محدوده شهر تبریز تولید نمی شود و در واقع به شهرستان مراغه تعلق دارد.می توانید عسل طبیعی مراغه را در شهر تبریز بیابید.این عسل از دامنه کوه های سهند جمع آوری می گردد.

عسل طبیعی تبریز

صنایع دستی تبریز

تبریز علاوه بر انواع شیرینی ها و خوراکی های خوشمزه،صنایع دستی بسیار زیبایی دارد که برخی از آن ها شهرت جهانی دارد.در ادامه تعدای از سوغات تبریز را در این دسته بندی معرفی خواهیم کرد.

چرم تبریز

عبارت چرم تبریز خود به عنوان یک برند شناخته شده در ایران کافی است تا به کیفیت محصولات چرمی پی ببریم.تجارت چرم از قرن ها پیش در تبریز رونق داشته و تاکنون حفظ شده است.در شهر تبریز می توانید محصولات چرمی بی نظیری مانند کفش،کیف،چمدان و …بیابید.این محصولات در دو نوع دست دوز و کارخانه ای در شهر تبریز عرضه می شوند.یکی از بهترین سوغات تبریز چرم است.

چرم تبریز

قالی و گلیم تبریز

قالیبافی در شهر تبریز و به طور کلی منطقه تبریز پیشینه طولانی دارد.بهترین تابلو فرش های ایران در مشکین شهر بافته می شوند که می توانید این آثار هنری را در گالری های معتبر شهر تبریز جستجو کنید.نوعی گلیم هم در تبریز و شهرهای آن بافته می شود که به ورنی یا سوماک شهرت دارد.این گلیم های یک رو صنایع دستی متعلق به ایل شاهسون می باشند.با کیفیت ترین نوع ورنی ها از موی بز،پشم گوسفند ویا ابریشم بافته می شوند.

قالی و گلیم تبریز

سفال و سرامیک تبریز

در تبریز و شهرهای اطراف آن خاک رس مرغوبی یافت می شود که برای ساخت ظروف سفالی و سرامیک مناسب است.به عنوان سوغات تبریز می توانید این ظروف زیبا را از بازارهای تبریز خریداری کرده و برای دوستان یا خانواده خود هدیه ببرید.

سفال و سرامیک تبریز

قلم زنی تبریز

قلم زنی تبریز بر روی ظروف یا تابلوهایی از جنس نقره انجام می شود و شبیه به قلم زنی اصفهان است.نقوش قلم زنی تبریز دارای عمق کمتری نسبت به قلم زنی اصفهان می باشد.برای اخت آن،استاد قلم زن از فشار مچ دست استفاده می کند.ظروف و تابلو های قلم زنی از جمله ارزشمندترین سوغات تبریز می باشند.

قلم زنی تبریز

عادات غذایی مردم تبریز

تبریز را می توان به عنوان شهری قدرتمند در زمینه صنایع غذایی در نظر گرفت.نصف بیشتر شکلات ها و شیرینی های بسیار خوشمزه و لذیذ که در سوپر مارکت ها به چشم می خورند در کارخانه های شکلات سازی تبریز تولید می شوند و همین امر باعث شده که ایران یکی از کشور های قدرتمند در زمینه تولید شکلات در خاورمیانه باشد.

شاید بتوان گفت تبریز شهر خوشمزه هاست و طیف گسترده ای از مزه های شور،شیرین و ترش را در بر می گیرد که شامل انواع شیرینی ،لواشک،آش ها،کوفته هاو… می شود.غذاهایی که از حوزه جغرافیایی قفقاز تاثیر بسیار زیادی گرفته اند و ویژگی های غذاهای روسی،آذربایجانی و … را در بر میگرند.

در تبریز حس اتحاد،هماهنگی و خانواده دوستی بسیار قوی است و همین سبب می شود که در کلیه فعالیت های خانوادگی دور هم باشند،از این نوع فعالیت ها می توان به غذا خوردن در کنار یکدیگر اشاره کرد.درسفره تبریزی ها نان جایگاه ویژه ای دارد و وجودش بسیار لازم و ضروری است.در کنار آن جزو جدا ناپذیر و عده های غذایی تبریزی ها انواع آش ها ی خوشمزه ای است که با میوه ها و حبوبات درجه یک استان آذربایجان شرقی پخته می شود.

غذاهای معروف تبریز

در این مطلب قصد داریم بهترین و معروفترین غذا های تبریز را به شما معرفی کنیم،از کوکوی معروف تبریز یهنی کوکوی لوبیا سبز گرفته تا شوربای خوشمزه که در گذشته زینت بخش سفره تبریزی ها بود و نقش پر رنگ تری در وعده های غذایی شان داشت.با ما همراه باشید تا شما را با نام غذاهای محلی تبریز آشنا کنیم و گشتی در میان سفره رنگین اهالی این شهر داشته باشیم.

کوفته تبریزی

بی برو و برگرد معروف ترین غذای شهر تبریز کوفته های درشت و خوشمزه اش است. دستور پخت این غذای لذیذ به مروز زمان با تغییراتی مواجه شد؛ اما هنوز هم از بهترین غذاهای شهر تبریز به شمار می رود و همتایی ندارد. جالب است بدانید که در گذشته برای تهیه کوفته از گوشت راسته کوبیده شده استفاده می شد؛ اما امروزه استفاده از گوشت چرخ شده رایج شده است.

کوفته تبریزی


برای تهیه کوفته تبریزی از موادی مثل لپه، گوشت چرخ شده، پیاز، تخم مرغ، تره و گشنیز و برنج استفاده می شود. برای محتویات داخل کوفته هم از انواع آل، زرشک، پیاز سرخ شده، تخم مرغ آب پز، مغز بادام و گردو و گاهی جوجه درسته استفاده می کنند و در سسی از گوجه فرنگی و زعفران می پزند.

کباب بناب

در کنار کوفته تبریزی، این شهر به خاطر کباب لذیذ و خوشمزه اش یعنی کباب بناب بسیار شهره است. در همه جای ایران بیشتر کباب ها با پلو هم سرو می شوند اما در تبریز کباب بناب را حتما با نان می خورند. برای تهیه این کباب بسیار ویژه از گوشت گوسفندی تازه، پیاز نگینی و ساطوری شده، نمک و فلفل استفاده می شود. بعد از تهیه مخلوطی از این مواد اولیه، آن را داخل یخچال تا 2 ساعت استراحت می دهند و سپس کباب می کنند.

کباب بناب تبریز

دیزی سنگی

دیزی سنگی از غذاهای بسیار لذیذی محسوب می شود که نوع تبریزی آن بسیار معروف و پر طرفدار است. دیزی سنگی به دلیل آن که در گذشته بیشتر در ظروف سنگی درست می شد به این نام شهرت یافت. برای تهیه این غذای خوش طعم از گوشت گوسفندی، دنبه، نخود، لپه، پیاز و سایر ادویه جات استفاده می کنند. پخت دیزی بسیار آسان است، طوری که همه مواد را در ظرف های سنگی موسوم به دوگوله می ریزند و چند ساعت روی آتش به آن زمان می دهند تا پخته شود. سپس با انواع ترشی جات، نان تازه، دوغ و پیاز قرمز تبریزی نوش جان می کنند.

دیزی سنگی

کوکوی تره

یکی از پر طرفدارترین کوکوهای تبریزی، کوکوی تره است که از موادی مثل تره تازه (بهتر است تره کوهی باشد)، تخم مرغ، ادویه جات، گردو و زرشک تهیه می شود. برای درست کردن این کوکوی خوشمزه که شباهت زیادی هم به کوکوسبزی دارد، مواد بالا را با هم ترکیب کرده و سپس این آن ها را به اشکال دلخواه سرخ و سرو می کنند. تبریزی ها بیشتر غذاهای شان را با گردو تزیین می کنند که کوکوی تره هم شامل آن می شود.

کوکوی تره

کوکوی لوبیا سبز

غذاهای نانی از جمله کوکوها در تبریز بسیار پرطرفدار هستند و انواع آن ها در این شهر طبخ می شوند. یکی دیگر از کوکوهای تبریزی خوشمزه و پرطرفدار، کوکوی لوبیا سبز است که بیشتر در مراسمی مثل افطار یا سحری سرو می شود.

مواد اولیه کوکوی لوبیا سبز از سیب زمینی، گوشت چرخ کرده، لوبیا سبز خرد شده، سیر، پیاز، هویج، تخم مرغ، گردو و زرشک تشکیل می شود. برای تهیه این غذا دو روش وجود دارد؛ برخی مواد را با هم مخلوط کرده و سرخ می کنند و برخی سیب زمینی ها را پس از خرد و سرخ کردن به باقی مواد می افزایند. کوکوی لوبیا سبز در کنار سوپ جز جدایی ناپذیر سفره تبریزی هاست که در اکثر مهمانی ها سرو می شود و به آن غذای مجلسی خودمانی می گویند.

خورشت هویج آلو

یکی از غذاهای خوشمزه و برنجی شهر تبریز خورشت خوشمزه و لذیذ هویج آلو است که طرفداران زیادی دارد. گوشت گوسفندی یا مرغ یکی از مواد اولیه برای تهیه این غذا است و هویج، آلو خورشتی، رب گوجه فرنگی، کمی آبلیمو، پیاز سرخ شده، زعفران و سایر ادویه جات مواد دیگر آن را شامل می شوند.

خورشت هویج آلو

شیرپلو یا سوتی پلو

شیر پلو، سوتی پلو یا سوت پلو غذای خوشمزه و اعیانی تبریزی است. سوت در زبان آذری معنای شیر می دهد و از آنجا که در تهیه این غذا، شیر بیشتر از آب استفاده می شود به آن سوتی پلو می گویند. برای تهیه این پلو از برنج، زعفران، گلاب، مرغ، شیر، کشمش، خلال بادام و خلال پسته استفاده می کنند. برای درست کردن این پلو برنج را با شیر، آب، گلاب، زعفران و نمک می جوشانند و پس از دم کشیدن در کنار مرغ مزه دار شده و کشمش سرو می کنند. خلال بادام و پسته برای تزیین استفاده می شوند.

شیرپلو یا سوتی پلو

دلمه برگ (پیراخ دلماسی)

دلمه خوشمزه برگ مو که در زبان آذری به آن پیراخ دلماسی گفته می شود از غذاهای خوشمزه شهر تبریز است. پیراخ در زبان آذری به معنای برگ درخت انگور است و دلماسی هم دلمه معنا می دهد.
برای تهیه این غذای خوشمزه از برگ درخت مو، لپه، برنج، بلغور، سبزی های معطر (شوید، تره ،مرزه )، ساری یاغ (روغن زرد یا روغن حیوانی) و گوشت چرخ شده استفاده می کنند و برای چاشنی آن سرکه، شکر و نمک را باهم جوشانده و روی غذا می ریزند.

دلمه برگ (پیراخ دلماسی)

جزبز و جگر بارساخ | جیز بیز یا جغور بغور و خوش گوشت

جزبز یا همان جغور بغور از دیگر غذاهای خوشمزه تبریزی است که شباهت زیادی به واویشکای رشتی دارد. البته دور از ذهن نیست که این دو غذا را یکی در نظر بگیریم چرا که هر دو شهر یعنی تبریز و رشت از غذاهای روسی تاثیر گرفته اند و واویشکا در اصل یک نوع غذای روسی است. این غذای خوشمزه از ترکیب چرخ شده جگر سفید و روده گوسفند تهیه می شود؛ به این صورت که ابتدا پیاز را سرخ کرده و جگر، ادویه جات و گوجه خرد شده را به آن می افزایند.

جگر بارساق هم که خوارکی کاملا مشابه جزبز بوده و از مخلوط جگر و روده گوسفند به همراه پیاز، گوجه و فلفل تهیه می شود. این غذای خوشمزه را تبریزی ها با نوشیدنی جدانشدنی از سفره های شان یعنی دوغ امتحان می کنند.

جزبز و جگر بارساخ | جیز بیز یا جغور بغور و خوش گوشت

شوربای تره تبریز/سوزی شورباشی

شورباها معمولا غذاهای ساده ای هستند که در گذشته بیشتر تهیه می شدند و امروزه رو به فراموشی رفته اند. یکی از این غذاها شوربای تره تبریز است. غذایی بسیار مقوی و حاوی کلسیم بسیار بالا که از موادی مثل تره، برنج، سیب زمینی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، روغن و رب گوجه فرنگی تهیه می شود. این غذا را با نان و انواع سبزی و ترشی جات می خورند.

شوربای تره تبریز/سوزی شورباشی

دویماج

شاید نتوان این غذا را به عنوان یک وعده کامل به حساب آورد و تبریزی ها اغلب آن را به عنوان میان وعده یا عصرانه استفاده می کنند. دویماج غذایی سبک و کم هزینه است که می توانید به راحتی آن را تهیه کنید. برای تهیه این غذای خوشمزه از نان خشک تبریزی، گردو، پنیر محلی، دوغ و سبزی خوردن استفاده می شود. پس از نرم کردن نان با دوغ، مواد را روی آن می ریزند. سپس مخلوط را به شکل بیضی یا گرد در آورده درون ظرفی می گذارند.

دویماج

قورما شورباسی/شوربای گوشت قرمه

نوع دیگری از شوربا در میان تبریزی ها وجود دارد که به آن قورما شورباشی گفته می شود و به دلیل قورمه شدن گوشت آن، این نام را به خود گرفته است. برای تهیه این غذا از گوشت سر دست، لپه، سیب زمینی، رب، تخم مرغ و تره استفاده می کنند.

قورما شورباسی/شوربای گوشت قرمه

دلمه کلم برگ

این غذای لذیذ یکی دیگر از خوراک های خوشمزه تبریز است که بیشتر به عنوان پیش غذا در سفره مردم جای دارد و در میهمانی ها طبخ می شود. برای تهیه این دلمه به موادی مانند کلم برگ، لپه، گوشت چرخ شده، پیاز، ادویه جات، رب گوجه، سبزی دلمه، برنج نیاز است و چاشنی آن را شکر و سرکه تشکیل می دهد.

دلمه کلم برگ

قارنی یاریخ (بادمجان شکم پر)

در گویش آذری، به بادمجان شکم پر، قارنی یاریخ گفته می شود. این غذای بسیار خوشمزه را با موادی مثل بادمجان، گوشت چرخ شده، سیر، پیاز، ادویه جات، جعفری خرد شده و گوجه فرنگی طبخ می کنند و معمولا هنگام سرو در کنار آن، نان، ماست و سبزی یا ترشی می گذارند.

قارنی یاریخ (بادمجان شکم پر)
برگشت به منو