بهترین جاذبه های دیدنی ایران

غار دربند رشی رودبار

دربند رشی، کهن ترین غار با آثار سکونت انسان در ایران

از کهن ترین غارهای ایران، غار دربند رشی رودبار است که در بخش رحمت آباد و روستای رشی رودبار و در ارتقاع حدود ۷۵۰ متر از سطح دریا قرار دارد.این مکان باستانی جزء آثار ملی ایران محسوب می شود و در حال حاضر یکی از جاذبه های گردشگری معروف در رودبار می باشد که هر سال مردم زیادی برای بازدید از ان به اینجا سفر می کنند.

برای رسیدن به این غار دربند رشی رودبار بایستی در اتوبان قزوین- رشت، بعد از رودبار به سمت خروجی توتکان بروید.پس از حدود ۱۰ کیلومتر از جاده توتکان، راهی جاده ی دفراز، پلنگ دره و سی دشت شوید.مسیر اصلی را ادامه دهید تا پس از روستای رشی و قبا از سی دشت، به تابلوی غار دربندرشی در سمت راست جاده برسید.

شهر رودبار يك شهر ميان راهي و عبوري است. به همين دليل بسياري از مسافران ضمن توقف كوتاه در آن به خريد محصول عمده رودبار يعني زيتون و فراورده هاي آن مي پردازند. آب و هواي اين شهر كه در جنوب استان گيلان واقع شده از نوع آب و هواي مديترانه اي است كه داراي زمستانهاي معتدل و اندكي مرطوب و تابستانهاي گرم و خشك مي باشد.شهر رودبار رطوبت زیادی ندارد و اغلب مواقع گردشگران زیادی در فصل تابستان برای اوقات فراغت اشان به این شهر می‌روند تا از رطوبت هوا در امان باشند و احساس خستگی نکنند.

از دامنه کوه تا غار حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی در مسیر نسبتا هموار با شیب کم و بیش رو دارید که در کل دسترسی به غار چندان سخت نیست، اما ازآنجا که مسیر غار، چشمه یا منبع آب ندارد، آب آشامیدنی با خود ببرید.

همراه با تور لبنان از غار تاریخی بعلبک، کاخ بیت الدین، غار جعیتا و دیگر جاذبه های تفریحی و گردشگری بازدید نمایید.

بهترین زمان سفر

نیمه اول سال بهترین زمان سفر به ارتفاعات رودبار است چرا که طبیعت سرسبزی پیش چشمانتان قرار می گیرد و مه بهاری صورتتان را در فصل بهار می نوازد.

جاذبه های غار دربند رشی رودبار

این مکان باستانی شامل غار بزرگ کویل گرا با طول تقریبی ۶۰ متر و غار جوکویله با طول تقریبی ۳۰ کیلومتر است که دهانه ی هر دو در جهت جنوب قرار دارد.غار دربند رشی تنها غار شناخته شده با بقایای باستان شناختی دوره پارینه سنگی کهن در کشور به حساب می آید. داخل غار جاذبه خاص یا نقش و نگاری دیده نمی شود.

از ابتدا تا انتهای غار حدود دو دقیقه بیشتر طول نمی کشد.بیشتر جذابیت غار در بند رشی به زیبایی منطقه و مسیر آن ست و البته داخل شدن به غارها همیشه برای افراد جذابیت ویژه ای داشته اند.از درون غار نیز منظره زیبایی مقابلتان است، به طوری که دلتان می خواهد برای چند دقیقه روی تخته سنگی به روبرو بنگریدتا نظاره گر بهشتی رویایی باشید.

غار

پس از بازدید از غار دربند رشی رودبار می توانید از سایر جاذبه های شهرستان رودبار هم دیدن کنید.نظیر رودخانه سفید رود، دریاچه سد سفید رود یا منجیل، روستای بسیارزیبای استخرگاه، روستای داماش، چشمه آبگرم ماست خور، چشمه آب گرم لویه،پارک جنگلی سد تاریک کندلایت،ییلاق سلانسر، منطقه حفاظت شده سیاهرود، چشمه آب معدنی سنگرو… غار دربند رشی در سال ۱۳۸۴ توسط باستان شناس ایرانی دکتر جهانی شناسایی شد و بررسی های چندین باره نشان داد که تمدنی دیرینه در این محل ساکن بوده و قدمت آن به دوره پارینه سنگی بر میگردد و جالب است که بدانید که طی مطالعات اخیر اعلام شده که غار دربند رشی رودبار از ۲۰۰ هزار سال پیش محل سکونت شکارچیان عصر سنگ بوده است.

همیشه سفر مجری تخصصی تورهای ایرانگردی به همراه گشت های ویژه شهری و خدمات منحصر به فرد در تمام شهرهای ایران قصد دارد در مجله گردشگری خود اطلاعات جامع و کاملی را درباره شهرای ایران در اختیار مسافران گرامی قرار دهد.با مجله گردشگری همیشه سفر همراه باشید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو