بهترین جاذبه های دیدنی ایران

معرفی شهر اهواز

اهواز مرکز استان خوزستان و یکی از کلان شهرهای ایران است که به لحاظ وسعت سومین شهر و به لحاظ جمعیت هفتمین شهر پرجمعیت ایران است .شهر اهواز یکی از شهرهای گردشگری و منحصر به فرد در استان خوزستان است که از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی در این استان بهره مند است.

وجود فرهنگ ها و قومیت های مختلف در کنار جاذبه های گردشگری و تنوع غدایی موقعیتی را فراهم کرده است که به یکی از شهرهای مهم این استان تبدیل شود.کارون پرآب ترین رود ایران با سرچشمه گرفتن از کوه های بختیاری،با ورود به اهواز،شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم نموده و جلوه زیبایی به شهر داده است.

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب که بزرگترین تولیدکننده نفت ایران به شمار می آید، در اهواز مستقر می باشد،همچنین شرکت ملی حفاری ایران که بزرگترین شرکت حفاری کشور محسوب می شود نیز در اهواز متمرکز می باشد

راه های دسترسی به اهواز

اهواز چون از مرکز کشور دور است از بیشتر شهرهای بزرگ کشور فاصله زیادی دارد.به شکلی که نزدیکترین مرکز به استان اهواز خرم آباد است.همچنین وجود رشته کوه زاگرس در شمال شرقی استان باعث شده است مسیر زمینی اهواز بسیار پر پیچ و خم باشد.مثلا اگرچه فاصله مستقیم اهواز تا شهرکرد خیلی زیادنیست اما نزدیکترین راه زمینی اهواز به شهرکرد حدود 460 کیلومتر است.

دیگر مرکز استانی که حدودا نزدیک به اهواز،بوشهر است.فاصله بوشهر تا اهواز از نزدیکترین مسیر زمینی 440 کیلومتر است که با ماشین شخصی 5.5 ساعت طول میکشد.در واقع به جز بوشهر و یاسوج و شهرکرد و ایلام و خرم آباد بقیه مراکز استان فاصله ی 500 کیلومتر یا بیشتر با اهواز دارندفاصله تهران تا اهواز نیز 817 کیلومتر است و با ماشین حداقل 9.5 زمان می خواهدالبته اگر زمان برای شما مهم است بهتر است به فکر رزرو بلیط هواپیما اهواز تهران باشید.

تاریخچه اهواز

برخی مورخین گذشته عنوان کردهاند که نام اهواز در دوران باستان اوکسین بوده است. برخی مورخین معتقداند که تاریخ بنای اهواز را مربوط به دوره ساسانیان و برخی نیز آن را از شهرهای دوره ایلامی می دانند که توسط اردشیر فقط بازسازی شده است .داریوش کبیر در کتیبه بیستون خوزستان را هوج یا خوز نام برده است.خوز به معنی نیشکر و خوزستان به زبان ایلامی به معنای شکرستان است.

ناصر الدین شاه قاجار برای بندرگاهی به نام بندر ناصری احداث کرد.در پی گسترش تجارت و کشتیرانی بر روی رود کارون در کنار احداث این بندر نام اهواز به ((ناصریه)) تبدیل شد تا اینکه در دوره پهلوی و به تبع سیاست قاجار زدائی رضا شاه نام باستانی اهواز احیا شده و جای ناصری را گرفت.

اگر قصد سفر به چابهار را دارید، همراه با تور چابهار سفری خوش و به یادماندنی را تجربه نمایید.

آب و هوای اهواز

استان خوزستان از نظر پستی و بلندی می توان به دو منطقه کوهستانی و جلگه ای تقسیم کرد. منطقه کوهستانی در شمال و شرق استان قرار گرفته و قسمت های جلگه ای شامل مناطق جنوبی این استان است.این باعث شده شهرهای این استان دارای آبو هوای مختلفی باشند.اهواز یکی از شهرهای چهارفصل است که هر فصل آن زیبایی مخصوص به خود را دارد. به طور کلی زمستان و بهار بهترین فصل های اهواز هستند که از آب و هوای بسیار مطبوع برخوردار است.

آلودگی هوای اهواز

براساس آماررسمی،اهواز پس از اصفهان و تهران،بیشترین آلودگی هوا را دارد. میزان آلودگی هوا در این شهر روزبه روز افزایش یافته و شدیدتر می شود.مهمترین علت آلودگی هوای اهواز،گردوغبار و حمل ونقل درون شهری است و دیگر عامل آلودگی ها گسترش افسار گسیخته بافت شهری و رسیدن آن به کارخانه هایی مانند ایران کربن و فولاد خوزستان است.

بارها از طرف سازمان های مختلف همچون سازمان حفاظت محیط محیط زیست استان خوزستان اعلام شده که اهواز 8 برابر بیش از حد مجاز آلوده است،به همین دلیل بیشتر پروازها لغو و مدارس و کودکستانهای این شهر تعطیل می شوند،برخی سازمان های دولتی دلیل این گردو غبار را آلودگی ناشی از گرد و غبار صحرای عربستان و جنوب عراق و همچنین نبود بارش باران و نیود پوشش گیاهی در برخی مناطق خوزستان دانسته اند.

دامنه گسترش این آلودگی به استان های ایلام، لرستان و برخی از شهرهای استان فارس و بوشهر نیز بروز کرده است.بر اساس برنامه های سازمان محیط زیست،در صورت افزایش 500 هکتاری پوشش در شهراهواز و انجام پروژه کمربندسبز،بین چهار تا شش درجه از گرمای هوا در اهواز کاسته خواهد شد و آلودگی هوا نیز تا حد چشمگیری پایین خواهد آمد.

وانگهی از پاییز 1385 کل استان خوزستان درگیر پدیده توفان خاک شده است که زیان های مالی و جانی فراوانی به بار آورده است و گمان نمیرود با این برنامه ها بتوان آن را ناپدید یا کم نمود.در سال 2011 بر پایه گزارش سازمان بهداشت جهانی شهر اهواز آلوده ترین شهر جهان شناخته شده است.

آلودگی هوای اهواز

جمعیت و قومیت اهواز

اهواز بزرگترین شهر استان خوزستان است که علاوه بر وسعت زیاد خود قومیت های متفاوتی را در خود جای داده است.طبق آخرین سرشماری ها این شهر دارای جمعیتی بالغ بر 2.000.000 نفر است و تقریبا 5 درصد جمعیت کل این استان را به خود اختصاص داده است. با گذری در بازارها و کوچه و خیابان های اهواز شاهد طایفه ها و ایل های مختلفی می شوید که به طور کلی در سه دسته ترک،لرو عرب قرار می گیرند.بختیاری ها و عرب ها بیشترین آمار افراد این شهر هستند.

منطقه های معروف اهواز

رود کارون یکی از رودهای بزرگ ایران است که شهر اهواز را به دو قسمت تقسیم می کند. این تقسیم بندی باعث شده منطقه ها و محله های مختلفی در شهر اهواز ایجاد شوند.به طور کلی بخش غربی این شهر شامل منطقه هایی پرجمعیت تر مانند کیان آباد،گلستانو کیانپارس است.

فلکه ساعت یکی از فلکه های معروف اهواز است که به عنوان هسته مرکزی بخش غربی به شمار می رود.بخش شرقی شهر اهواز بیشتر شامل مراکز خرید و بازارهای مختلف است البته منطقه های مسکونی معرونی نظیر زیتون کارمندی،شهرک نفت و کوروش نیز در این قسمت قرار دارند.برای خرید در اهواز قطعا ناچار خواهید بود به بخش های غربی مانند شریعتی ،خیابان نادری (معروفترین خیابان و بازارشهر اهواز)،آزادگان و خیابان امام مراجعه کنید.

حمل ونقل عمومی اهواز

سیستم حمل و نقل عمومی اهواز در بخش اتوبوس های علاوه بر کم بودن تعداد آن ها با مشکل دیگری روبه رو است که ناشی از شرایط خاص جوی اهواز است وآن عدم وجود سیستم تهویه مطبوع در اکثر اتوبوس ها است که در تابستان فاجعه است.البته به تازگی اتوبوس های جدید با سیستم تهویه وارد ناوگان اتوبوس رانی اهواز شده اند،ولی متاسفانه تعداد آن ها معدود است. در زمینه مترو شاید بتوان انکی با اغماض نگریست،زیرا شرایط احداث مترو در سراسر ایران کم و بیش به همین نحو است.

جهت اخذ ویزای هند با کارشناسان ما در هیشه سفر در ارتباط باشید و به راحتی ویزای خود را اخذ نمایید.

فرهنگ و آداب و رسوم

ویژگی های آب و هوایی محل زندگی اقوام مختلفی همچون فارس و عرب و اهواز به دلیل وجود رود پر آب کارون بختیاری بوده است. در کنار رودخانه های این شهر اقوام دیگری ساکن هستند که به آنان مندایی گفته می شود که آب یکی از ارکان مهم در آیین مذهبی این قوم محسوب می شود.گرگیعان،دله قهوه،قهوه خوریو بازی محیبس از جمله رسوم خاص و مهم،برای مردم اهواز است.

اقامت در اهواز

برای اقامت در اهواز گزینه های مختلفی از جمله هتل و اجاره سوئیت و خانه مسافر و حتی اقامتگاه های سنتی و بومگردی دارید.در ادامه به وضعیت اقامتگاه و قیمت ها هرکدام از این گزینه ها می پردازیم.

هتل های اهواز

که مکان مناسبی برای اقامت در این شهر محسوب می شوند و دسترسی مناسبی به داخل شهر و سایر هتل های اهواز مکان های دیدنی و چشم انداز خوبی به رود زیبای کارون دارند.در واقع بیشتر هتل های اهواز در اطراف رود کارون متمرکز شده اند و شما با اقامت در یکی از هتل های اهواز می توانید به راحتی به رود کارون و جاذبه های اطراف آن نظیر پل سفید ،پل طبیعت و … دسترسی داشته باشید.برای اقامت در هتل های اهواز شما میتوانید با توجه به بودجه و دیگر اولویت هایتان مثل خدمات و دسترسی،یکی از آنها را انتخاب کنید.نمونه ای از هتل های برگزیده اهواز شامل:

هتل پارس اهواز

هتل پنچ ستاره و لوکس اهواز است که دسترسی بسیار مناسبی به رود کارون و جاذبه های اطراف دارد.قیمت رزرو اتاق در این هتل از 514 هزار تومان شروع می شود.

هتل پارس اهواز

هتل نادری اهواز

این هتل دسترسیب مناسبی به مکان های دیدنی اهواز داردو امکان رزرو اتاق و سوئیت در این هتل فراهم است و به همین دلیل برای سفرهای خانوادگی مناسب است.قیمت رزرو اتاق در هتل نادری از 211 هزار تومان شروع می شود.

هتل ایران اهواز

هتلی مناسب برای سفر اقتصادی به اهواز است که هزینه ها و خدمات آن با هم مطابقت دارد. و شما با اقامت در این هتل می توانید متناسب با هزینه ای که میکنید و چندان زیاد هم نیست خدمات قابل قبولی دریافت کنید.قیمت رزرو اتاق در هتل دو ستاره ایران از 191 هزار تومان شروع می شود.

اقامتگاه های سنتی و بومگردی

با وجود خانه های سنتی و اقامتگاه های متعددی که در اهواز وجود دارد متاسفانه تعداد اقامتگاه های سنتی و بومگردی که پذیرای مهمان باشند در اهواز کم است. باتوجه به کم بودن تعداد و حتی سختی نسبی پیدا کردن بومگردی بهتر است بین رزرو هتل در اهواز یا پیدا کردن خانه و سوئیت مبله در اهواز یکی را انتخاب کنید. البته اگر در شهرهای دیگر استان خوزستان اقامت دارید مثل شوش،ایذه،شیمبارو … شانس پیدا کردن اقامتگاه های خوبی را خواهید داشت .مثل اقامتگاه سنتی سرابی شوشتر،لامردون گتوند،قلعه سرد ایذه و …

خانه و سوئیت

یکی از اتفاقات خوب در گردشگری کشور ما این بوده است که در سالهای اخیر تعداد کسانی که خانه های خود را برای استفاده ی مسافران و گردشگران اجاره می دهند بیشتر شده است . اگرچه قبلا این اتفاق بیشتر محدود به مشهد و ویلاهای شمال بوده است اما امروزه در هر شهر ایران که بخواهید می توانید به راحتی خانه،واحد و سوئیت برای اجاره پیدا کنید.توسعه ی سایت های رزرو اقامتگاه و خانه مسافر به سبک ایربی ان بی در ایران هم به توسعه بیشت این موضوع کمک کرده است.

اهواز هم مثل بیشتر شهر هایی که گردشگرو مسافر جذب می کنند از این موضوع مستثنی نیست.شما به راحتی می توانید برای مدت اقامت خود در اهواز یک خانه یا سوئیت اجاره کنید.بدین شکل معمولا هزینه بسیار کمتری متقبل خواهید شد.معمولا برای محل اقامتگاه هم محدودیت کمتری نسبت به هتل دارید.چون هتل های اهواز در همهی محله های آن نیستند اما خانه ی مبله و سوئیت می توانند در هر محله ای باشند.شما می توانید با هزینه ای بین 200 تا 500 هزار تومن برای هر شب یک آپارتمان تمیز برای اقامت حداقل 4 نفر پیدا کنید.

برای اینکه سفر خود به اهواز را بهتر مدیریت و برنامه ریزی کنید بهتر است قبل از رسیدن به اهواز از طریق سایت رزرو آنلاین خانه و سوئیت واحد اقامتی مدنظر خود را پیدا کرده و اجاره کنید.یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید توجه داشته باشید امتیاز و نظر مسافران قبلی آن واحد اقامتی در اهواز است.معمولا امتیاز و نظری که مسافران قبلی داده اند به خوبی نشان می دهد که می توان چه انتظاری از واحد اقامتی داشت.

مکان دیدنی و تفریحی اهواز

رود کارون

زمانی کارون بزرگترین و پرآب ترین رودخانه ی ایران بود و برای جنوبی های کشورمان مکانی خاطره ساز محسوب می شود اما امروزه این رودخانه در معرض خطر کم آبی و خشکی قرار دارد. رود کارون با 950 کیلومتر طول، طولانی ترین رود ایران است که سرچشمه ی اصلی آن زردکوه بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری است.

کارون که آب آشامیدنی اهواز از آن تامین می شود،گنجایش آن را دارد که به مکانی تفریحی بسیار پررونقی تبدیل شودو میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشد. این رود در 20 بهمن سال 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید.

رود کارون اهواز

بازار عبدالحمید

بازار عبدالحمید بازار اهواز است که در خیابان نظامی یا نظری پور،بین خیابان نادری و امام خمینی قراردارد. کاروان سرای شیخ خز عل در این بازار قرار دارد . این بازار زمانی بازار اصلی و مرکز خرید شهر بود. در آن دوران بیشتر اهالی ثروتمند شهر و اشراف زادگان بیشتر از بازار عبدالحمید خرید می کردند اما امروزه جزو بازارهای ارزان شهر شده و دیگر خبری از زرق و برق قبلی آن نیست. قدمت این بازار به بیش از یک قرن می رسد.

بازار کاوه اهواز

بازار کاوه متعلق به دوران پهلوی استو علاوه بر میوه و سبزی تازه ،سوغاتی های اهواز را هم می توانید از آنجا بخرید.ماهی و میگوی تازه،کلوچه،خرما،رطب،شیره های خرما،ارده،حلواشکریو حلوا ارده اجناسی هستند که به وفور در این بازار پیدا می شود. بوی ترشی های خوشمزه ی جنوبی هم به مشام تان خواهد رسید. حتی می توانید به عنوان سوغاتی از ادویه های خوش عطر این بازار تهیه کنید.

موزه هنرهای معاصر اهواز

موزه ی هنرهای معاصر اهواز در سال 1338 ،در 2 طبقه و با 5 گالری شروع به کارکرد. در گنجینهی این موزه 70 اثر نگهداری می شود که 60 اثر آن متعلق به هنرمندان استان خوزستان و 10 اثر آن متعلق به هنرمندان دیگر استان ها است. در این موزه همایش ها،کارگروه ها،دوره های آموزشی هنری مختلف و سمینارهای هنری برگزار می شود.

بنای معین التجار اهواز

این بنا در زمان ناصرالدین شاه قاجار در اهواز بنا شده است.در واقع این سازه کاروان سرایی در نزدیکی پل سفید است که در بافت قدیمی شهر اهواز قراردارد.سرای معینالتجار،سرای بازرگان برجسته ی بوشهری،حاج محمدتقی معین التجارر بوده و امروزه به مکانی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. این بنا در تاریخ 20آبان 1377 با شمارهی 2158 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل سفید اهواز

پل معلق یا پل سفید یکی از مهمترین نمادهای اهواز است و شاید بسیاری از ما تصویر ی که از اهواز داریم،تصویر رودخانه ای بزرگ است که پلی معلقروی آن قرار دارد. این پل در سال 1315 روی رودخانه ی کارون ساخته شدو گفته می شودنخستین پل معلق ایران است.از این پل می توانید عکس های بسیار زیبایی از کارون بگیرید و یادگاری خوبی از سفر به اهواز داشته باشید.پل سفید در 26 آبان ماه 1378 با شماره 2493 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دانشگاه سه گوش اهواز

دانشگاه سه گوش در کرنه رود کارون قرار دارد.ساختمان این دانشگاه در سال 1308 به عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی در اهواز افتتاح شدو 3 سال بعد ،آن را به استانداری تبدیل کردند. در طول جنگ جهانی دوم که اهواز به اشغال متفقین در آمد،این ساختمان به مقر ارتش آن ها تبدیل شد.

در نهایت در سال 1336این بنا به دانشکده ی پزشکی دانشگاه جندی شاپور بدل شدو از همان دوران ،کاربردی فرهنگی داشته است. در سال 13650 تا 1389 از این ساختمان به عنوان دانشکده ی ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه جندی شاپور استفاده می شد اما در حال حاضر در حال تعمیر و مرمت است.

ساختمان سه گوش حدود 3 هزار متر مساحت دارد و شکل مثلثی آن سبب شده که آن را سه گوش بنامند.شما می توانید ویژگی های خاص معماری دوره های پهلوی،یعنی قوس های دایره ای شکل ایوان و رواق حیاط مرکزی را در این سازه مشاهده کنید.طرح کاشی کاری ایوان با آجر دقیقا تکرار شده که این را هم می توان از برجسته ترین ویژگی های معماری آن محسوب کرد.

جهت رزرو بلیط از بهترین ایرلاین ها، رزرو بلیط چارتر و امکان مقایسه بلیط های مختلف وارد صفحه “رزرو بلیط هواپیما” شوید.

کلیسای سورت مسروپ

کلیسای سورت مسروپ یکی از جاذبه های گردشگری اهواز است که در محله های مرکزی اهواز قرار دارد. این کلیسا در سال 1347 توسط ترداد داویدیان ساخته شد که از کارمندان شرکت نفت بود.

حرم علی ابن مهزیار

مقبره ی آرامگاه علی ابن مهزیار یکی از قدیمی ترین و مهم ترین بناهای شهر اهواز است.علی ابن مهزیار یکی از دانشمندان و فقهای شعیه و از مرگ علی ابن مهزیار او را در این مسجد دفن کردند. امروزه این آرامگاه مکانی است که مردم برای زیارت و دعا سری به آن می زنند.

پل رنگین کمان

پل رنگین کمان یا پل هفتم اهواز یکی از مکان های مورد عاقه مسافران و ساکنان این شهر است. طولانی ترین و زیبا ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه بر روی این پل جریان داردو تلفیق نورهای رنگی با‌ آب رود کارون نمای منحصر به فردی به این پل داده استالبته به علت مصرف بالای انرژی توسط این آبشار در ایام تعطیلات و یا مناسبات های خاص و آخر هفته ها فعال است و امکان لذت بردن از آن را بر روی پل هفتم خواهید داشت.

پل طبیعت کیانپارس

پل طبیعت کیانپارس اهواز دو پارک مهم این شهر را به هم وصل کرده استو نمای بسیار زیبایی دارد.

خانه ماپار

خانه ماپار یک خانه قدیمی مربوط به دوره اول پهلوی است که به عنوان یکی ازآثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.ساختمان بنا در دو طبقه بنا شده است که امروزه استفاده های مختلفی ازآن می شودو دو حیاط در دو سمت خانه واقع شده که یکی از آنها قابل استفاده است و فضای حیاط با حوض و دو درخت خمیده و کاشی های رنگارنگ بسیار زیبا و دلنواز است. این خانه مکانی برای تجمع انجمن های ادبی و برگزاری نمایشگاه عکس و صنایع دستی تبدیل شده و در شربتخانه آن امکان سفارش غذا و نوشیدنی را دارید.

لشکر آباد (بازار فلافل اهواز)

بازار فلافل اهواز در خیابان انوشه،محله عرب نشین لشکر آباد قرار دارد. این بازار مرکز فروش فلافل در شهر است : اگر به اهواز رفتید و جزو آن دسته افرادی بودید که عاشق فلافل و ترشیجاتی هستید که کنار این ساندویج خوشمزه سرو می شود،حتما بخشی از سفر خود را به بازدید از این بازار و تست کردن فلافل های آن اختصاص دهید.

غذاهای اهواز

استان خوزستان تنوع غذایی بسیار بالایی دارد به طوریکه می تواند یکی از نمایندگان گردشگری غذایی در کشور باشد.به خصوص شهر اهواز،که اقوام مختلف فارسی و عرب در آن ساکن هستندو این تنوع قومی باعث شکل گیری تنوع در غذاهای محلی آن شده است و در این غذا های محلی ادویه های بسیار متنوعی با ذائقه مردم این شهر استفاده شده است و مکان مخصوصی نیز برای عرضه این غذاها و همچنین مواد غذایی را در هم جای داده که این موضوع بهترین گزینه باعث استقبال فراوان مسافران از این بخش در شهر اهواز شده است.

برای خوردن غذاهای محلی اهواز هم سفره شدن با خانواده های خونگرم و مهمان نواز اهوازی است اما اگر این شانس را نداشتید نگران نباشید. رستوران های اهواز مثل رستوران امپراطور و خوشه و… در سطح خوبی از ارائه خدمات هستندو تنها با یک جستجوی ساده و یا پرس و جو از مردم شهر می توانید به یکی از این رستوران ها بروید و انواع غذاهای بین المللی تا فست فود و غذاهای دریایی و همچنین غذاهای محلی شهر اهواز را امتحان کنید.

همچنین شهر اهواز کافه های زیادی دارد که بهترین گزینه برای گذراندن وقت در عصر هستند. از آنجائیکه اهواز شهر شب های زنده است و شور زندگی و حس سرزندگی در شب های آن جاری است بهترین زمان برای صرف شام در خیابان معروف و محبوب لشگرآباد است که بهترین فلافل های اهواز را در آنجا میشود خورد. اما فلافل تنها یکی از غذاهای محلی و محبوب اهوازی است.

غذاهای معروف اهواز

ماهی صبور

ماهی یکی از موادغذایی اصلی در شهر اهواز و به طور کلی استان خوزستان است.این شهر دارای تنوع بسیار بالایی از ماهی های مختلف است که هر کدام طعم و عطری خاص خود را دارد و برای پخت یک غذای خاص مورد استفاده قرار می گیرند. ماهی صبوریکی از ماهی های معروف اهواز است که به صورت تنوری طبخ می شود و در داخل شکم آن سبزی،تمرهندی و ادویه های مختلف قرار داده می شود.این ماهی طعم بسیار لذیذی داردو به صورت های مختلفی سرو می شود.

قلیه ماهی

یکی از غذاهای محبوب اهواز قلیه است که از دیرباز تاکنون به عنوان یکی از غذاهای سنتی و لذیذ استان خوزستان شناخته می شود. این غذا نوعی خورشت است و در کنار برنج سفید سرو می شود.برای تهیه قلیه ماهی می توان از ماهی های مختلفی نظیر شیر و شوریده استفاده کرد. این غذا نیز با سبزی تازه،تمرهندی،ادویه و رب گوجه تهیه می شو.معمولا این غذا به صورت تند سرو می شود.

فلافل

همانطور که می دانید فلافل یکی از غذاهای استان خوزستان است که این روزها در شهرهای مختلف تهیه می شود. ماده اصلی تهیه این غذا نخود است که به دلیل پروتئین بالایی که دارد به عنوان یکی از غذاهای ارزشمند مورد استفاده قرار می گیرد.سایر موادی که برای تهیه فلافل استفاده می شوند شامل تخم مرغ،سیب زمینی،جعفری وادوه های مخصوص هستند . این غذا را می توانید در اکثر خیابان های شهر اهواز تهیه کنید.

غذاهای اهواز

حمیس توله

حمیس توله یکی از غذاهای محبوب اهواز که شباهت زیادی به بورانی دارد و طعم بسیار لذیذی دارد.برای تهیه این غذا از گیاه پنیرک استفاده می شودکه از گیاهان محلی استان خوزستان است.این گیاه خواص بسیار زیادی دارد و برای طبخ آن از ادویه های مختلف،رب انار و گاهی اوقات نارنج استفاده می شود.مهمترین خواص دارویی حمیس توله شامل افزایش ترشح شیر،باز کردن مجاری کبد و همچنین درمان بیماری های تنفسی است.

قلیه تخم مرغ

قلیه تخم مرغ یکی دیگر از غذاهای آسان و محبوب اهواز است که در بین غذاهای سنتی این شهر قرار می گیرد.برای تهیه این غذا از سبزی قلیه،تمرهندی،رب گوجه،روغن،تخم مرغ و آرد گندم استفاده می شود.

پاکورا

پاکورا یکی دیگر از غذاهای محبوب در میان مردم استان خوزستان است که در شهر اهواز نیز به وفور یافت می شود.پاکورا ظاهری شبیه به کوکو که برای تهیه این غذا استفاده می شوند شامل تخم مرغ،ادویه،آرد نخودو سبزی مخصوص هستند.

سوغات و صنایع دستی اهواز

خوراکی

خوراکی هایی چون کایچه،خرما،حلواشکری و شیره خرما به همراه صنایع دستی این شهر مثل:عبا،گلیم،حصیر،کپو جزو سوغاتی های این شهر زیبا محسوب می شود که از مکان های مختلفی هم چون بازارهای اهواز می توان آنها را تهیه کرد. اهواز سه بازار به اسم بازار امام خمینی،بازار عبدالحمید و بازار ماهی فروشان دارد که علاوه بر جنبه تاریخی و قدمت طولانی که با قدم زدن درآن و دیدن اجناس و خوراکی ها با رنگ و بوی دلنشین حس دلچسبی را به مسافران القا می کند.

بازار کاوه یکی از بازارهای معروف اهواز است و دارای تنوع بالایی از محصولات خوراکی و همچنین البسه می باشد. این بازار در نزدیکی رودخانه کارون قرار دارد و دارای فست فودهای مختلفی از فلافل و سمبوسه است. اما اگر به دنبال مراکز خرید لوکس و مدرن هستید بهتر است از مرکز خرید زیتون،مرکز خرید مهزیار،مرکز خرید کارون در خیابان نادری دیدن کنید.سایر مراکز خرید این شهر شامل مرکز خرید زهره،سیتی سنتر هیراد،مجتمع تجاری اداری برج ،بازار امام رضا و پاساژ نخل هستند.

صنایع دستی شهر

عبا بافی

بافت عبا در استان خوزستان سابقه ای 500 ساله دارد و در حال حاضر تولید عبا بیشتر در شهرهای سوسنگرد و بهبهان انجام می شود.

بوریا بافی یا حصیر بافی

هنر بوریا بافی در اکثر شهرهای خوزستان به واسطه وجود درخت نخل وجود دارد.از نی های باتلاقی نیز برای یافتن حصیر استفاده می کنند.

کپو بافی

کپو بافی در سالهای گذشته در استان خوزستان رونق بسیاری پیدا کرده است.مواد اولیه مصرفی در بافت کپو را برگهای خشک نخل که در اصطلاح محلی به آن کرتک می گویند و یا ساقه های نازک گندم که هلفه نام دارد تشکیل می دهد و از کامواهای رنگی برای تزئین آن استفاده می شود.

گلیم بافی

هر دست عرب و بختیاری استان خوزستان که به گلیم معروف است روی دارهای عمودی و افقی بافته می شود. این نوع گلیم پودهای پشمی زبر و تارهای پنبه ای دارد و رنگ های محدودی در آن به کار برده می شود.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو