شیخ لطف الله

با مسجد شیخ لطف الله اصفهان آشنا شوید / کشور ایران / شهر اصفهان

دسته‌ها: ایرانگردی

از نظر تاریخی کشور ایران شاید در میان کشورهای دنیا کشوری بی نظیر و یگانه باشد. به هر کجای این کشور زیبا که سفر کنید زیبایی هایی خواهید دید که شما را مسحور خود می کند. مسجد شیخ لطف الله اصفهان یکی از شاهکارهایی است که هر چند بار هم که آن را ببینید باز هم شما را در زیبایی خود غرق می کند. این مسجد در میدان زیبای نقش جهان، مانند نگینی است که از هر سو آن را نگاه کنید تلالو آن چشم شما را خیره می کند.

تاریخچه مسجدشیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله اصفهان در زمان صفویان و به دستور شاه عباس اول بنا شد. اگرچه ساخت آن 18 سال به طول انجامید اما این زمان باعث نشد تا در زیبایی های آن کاستی ایجاد شود. بنای آن در ضلع شرقی میدان نقش جهان و در روبروی آن عمارت زیبایی عالی قاپو واقع شده است. کاشی کاری های معرق درون مسجد آنچنان زیبا و باشکوه است که می توانید قدرت هنر اسلامی  و عشق به آن را در همه جای آن حس کنید.

به گفته کارشناسان فن دلیل بدون مناره بودن این مسجد اختصاصی بودن آن برای درباریان و خانواده شاه عباس بوده است. به دلیل استفاده از مناره برای دعوت مردم به نماز، این مسجد بدون مناره ساخته شده تا مردم برای نماز به آن نروند.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

اصفهان شهر زیبا و بی نظیر ایران

گردش در شهر اصفهان شما را با خود به تاریخ ناگفته در دل ایران می برد. با نگاه به هر سمت شهر بزرگ اصفهان خواهید دید که این شهر در گذر تاریخ شاهد چه حوادث شیرین و گاه تلخ بوده است. اما با نگاه به آثار و ابنیه تاریخی آن خواهید دانست که  چگونه این شهر به جلوه کنونی خود درآمده است. برای اینکه این شهر با اصالت و فرهنگ ایرانی را بهتر بشناسید باید به آن سفر کنید و زیبایی های بی بدیل آن را از نزدیک لمس کنید.

در میان آثار و بناهای تاریخی فراوانی که در شهر اصفهان وجود دارد میدان نقش جهان یک راز سر به مهر است.  چگونه در یک میدان چند اثر تاریخی سر به آسمان کشیده اند و چشم ها را به خود خیره کرده اند رازی است که باید آن را رمزگشایی نمود. در میان آثار تاریخی این میدان، مسجد شیخ لطف الله اصفهان یک اثر بلاشک بی نظیر و اعجاب انگیز است.

اصفهان شهر زیبا و بی نظیر ایران

ویژگی مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله اصفهان یک شاهکار معماری و زیبا در قلب شهر اصفهان است. میدان نقش جهان با دارا بودن چندین اثر تاریخی  خود نمادی از هنر اسلامی و دینی در کشور ایران است و با حضور چند مسجد در این میدان اوج هنر اسلامی را به رخ طرفداران دیگر ادیان می کشد. این مسجد در همسایگی مسجد امام در میدان نقش جهان است.

زیبایی این مسجد هنگامی به اوج خود می رسد که ببینید با وجود شباهت کمی که این مسجد به مساجد اسلامی دارد باز هم طرفداران اغلب ادیان الهی هنگام بازدید از آن متوجه عظمت نور الهی در مسجد می شوند. این اثر یکی از آثار ثبت شده در آثار ملی ایران است.

برای ورود به کشور هند، ابتدا فرم ورود به هند را باید دریافت کرده باشید.

نام مسجد شیخ لطف الله اصفهان از کجا نشات گرفته است

در زمان صفوی و مخصوصا شاه عباس بسیاری از علمای جبل عامل به سوی ایران مهاجرت نمودند. یکی از مهمترین شخصیت هایی که در آن زمان توسط شاه به ایران مهاجرت نمود شیخ لطف الله بن عبدالکریم بود. این شخص بعد از مهاجرت در شهر اصفهان ساکن شد. به علت توجه شاه صفوی به این شخصیت برجسته در محل زندگی وی مسجد و مدرسه ای به نام ایشان ساخته شد و شیخ در مدرسه به تدریس علم پرداخته و در مسجد ادای فریضه نماز می نمودند.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان به علت سبک در ساخت و استفاده از هنر معرق و کاشی کاری های بی نظیر یکی از  پرطرفدارترین مساجد ایران است که هر ساله هزاران بازدیده کننده از سراسر جهان را به سوی خود می کشاند.

 Isfahan Sheikh Lotfollah Mosque

چرا این مسجد مناره ندارد

در هنگام بازدید گردشگران خارجی و یا داخلی اولین پرسشی که معمولا ذهن مخاطبان را درگیر می کند این است که اگر مسجد شیخ لطف الله اصفهان  یک مسجد است پس چرا مناره ندارد. از گذشته های دور تاکنون مناره ها در هر مسجدی  یک نشانه و چراغ برای افرادی بوده و هست که راه مسجد را به نمازگزاران نشان دهد. اما مسجد شیخ لطف الله اصفهان فاقد مناره و شبستان ورودی است.

در پاسخ به این پرسش گفته شده است که مسجد شیخ لطف الله اصفهان به دلیل خصوصی بودن برای دریاریان، افراد عادی حق ادای نماز را در آن نداشتند. برای همین هم در ساخت مسجد از ساخت مناره برای آن اجتناب شده است. عدم وجود شبستان نیز برای این است که  ساخت این مسجد را به صورت منحصر به فرد و یگانه نشان دهد. حتی گنبدها و تزئینات آن به صورتی است که تمایز آشکار آن را نسبت به دیگر مساجد نشان دهد.

نام مسجد شیخ لطف الله اصفهان از کجا نشات گرفته است

چند ویژگی منحصر به فرد مسجد شیخ لطف الله

هنگامی که به داخل صحن مسجد وارد می شوید حالتی شبیه به چرخش انجام می شود و زاویه ای حدود 45 درجه را طی می کنید. این  چرخش به دلیل وجود ورودی مسجد  به سمت شرق میدان است. اگر بنای مسجد به همین سبک ساخته می شد جهت یابی قبله توسط افراد دچار مشکل می شد. برای همین معمار بزرگ این مسجد با فکر خلاقانه یک راهرو از ابتدای ورودی مسجد به سمت چپ و سپس به سمت راست طراحی نموده است.

این طراحی مشکل جهت یابی قبله را کاملا برطرف نموده و محراب مسجد شیخ لطف الله اصفهان درست به سمت قبله است. اما در بیرون مسجد شما اثری از کجی و زاویه داشتن نمی بینید. داشتن یک گنبد مدور نیز به پوشش این زاویه چرخش کمک نموده و مسجد درست در مکان مناسب خود قرار گرفته است. برای دیدن زیبایی های این مسجد باید حتما به اصفهان سفر کنید و از نزدیک این زیبایی ها را لمس نمایید.

چند ویژگی منحصر به فرد مسجد شیخ لطف الله 

چگونه به دیدن  مسجد شیخ لطف الله اصفهان در اصفهان بروید

برای اینکه یک سفر راحت و آسان را تجربه نمایید، می توانید با ثبت نام در آژانس های مسافرتی و یا تورهای گردشی اقدام به این کار کنید. اما اگر دوست داشته باشید که به همراه خانواده به این سفر بروید. چند راه برای رسیدن به این مکان وجود دارد.

  • استفاده از اتوبوس یکی از روش های رفتن به این مکان است. سوار اتوبوس های میدان امام حسین-  هشت بهشت ترمینال خوراسگان شوید و در ایستگاه میدان پیاده شوید.
  • با مترو نیز رفتن به این محل خالی از لطف نیست. بعد از پیاده شدن فقط 10 دقیقه تا مسجد فاصله است.
  • با تاکسی و یا وسیله شخصی هم رفتن به این محل بسیار ساده است. از خیابان استانداری به سمت میدان نقش جهان بروید.
  • ساعت بازدید از 9 صبح تا اذان ظهر و از ساعت 2 تا 6 بعد از ظهر است.

برای استفاده از تور ارزان اصفهان می توانید به سایت ما مراجعه و نسبت به ثبت نام در آن اقدام فرمایید.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو