کلیسا سنت نورک ارمنستان

کلیسا سنت نورک ایروان / کشور ارمنستان / شهر ایروان

کلیسای سنت نورک ایروان یکی از بهترین و مهمترین کلیسا های کشور ارمنستان است که به صورت سالانه بیش از میلیون ها مسافر از آن دیدن می کنند. سنت نورک به عنوان یکی از قدیمی ترین سازه های ارمنی به شمار می رود و جز یک از جاذبه های دیدنی ارمنستان است و به همین دلیل از جایگاه ویژه ای در ایروان برخوردار است.

ساخت کلیسا سنت نورک ایروان به قرن هجدهم برمی گردد و از همان زمان تاکنون مراسم مذهبی در آن به انجام می رسید. در زمان تاسیس، آن را با نام کلیسای مادر شناخته و کتاب مقدس مادر را نیز در آن قرار داده و نگهداری می کردند که بعد از سالها این کتاب را به موزه انتقال دادند. این کلیسا در قرن هجدهم به صورت کامل ساخته نشد چرا که سرمایه گذار آن در حین ساخت کلیسا بود که جان خود را از دست داد. در صورتی که به همراه تور ارمنستان به شهر ایروان سفر کرده باشید قطعا بازدید از کلیسا سنت نورک ایروان در برنامه تور قرار خواهد گرفت.

کلیسا سنت نورک ایروان

معرفی کشور ارمنستان

ارمنستان از جمله کشور های پرتردد از نظر گردشگری است و هر ساله خیل عظیمی از ایرانیان این کشور را به عنوان هدف انتخاب می کنند. توجه داشته باشید که در این کشور جاذبه های منحصر به فرد زیادی قرار گرفته اند که هریک از آنها ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته و هر فردی با هر نوع سلیقه ای که دارد از گشت و گذار در آن نهایت لذت را خواهد برد.

دقت داشته باشید که هر یک از شهر های ارمنستان از جنبه ای حائز اهمیت خواهند بود و یکی از مهمترین شهر های آن که پایتخت ارمنستان نیز هست یعنی ایروان بیشترین دیدنی ها را در دل خود جای داده است. در سطح شهر ایروان موزه ها، کلیسا ها، بازارها، مراکز تفریحی و تاریخی و… به قدری هستند که شاید نتوانید کلیه آنها را با یکبار سفر مورد بازدید قرار دهید. کلیسا های متعددی در ارمنستان فعالیت می کنند و دلیل آن استوار بودن مردم این کشور بر دین ارمنی است. در ادامه سعی داریم که یکی از کلیسا های معروف ارمنستان یعنی سنت نورک را مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه کلیسا سنت نورک ایروان

کلیسای سنت نورک تاریخچه ای پرماجرا را بر خود دیده است. اول اینکه کلیسا به صورت ناتمام ساخته شد و در زمان حاکمیت سکولار ها بر ارمنستان بود که مورد تخریب قرار گرفت. در ابتدای ساخت، این کلیسا علاوه بر محلی برای عبادت به عنوان یک پناهگاه نیز شناخته می شد که مشهوریت بسیاری پیدا کرده و افراد بسیاری را در خود جای می داد.

سنت نورک یک مدرسه راهبانی نیز داشت که راهبان خوبی را پرورش می داد اما طی یک زلزله این صومعه نیز مورد تخریب قرار گرفت. بعد از سالها که تنها خرابه ای از کلیسای اول باقی مانده بود کلیسای سنت نورک ساخته شد. امروزه نیز همان سازه مورد استفاده قرار گرفته و افراد بسیاری هنوز هم در آن مشغول به عبادت می شوند.

تاریخچه کلیسا سنت نورک ایروان

معماری خاص کلیسا سنت نورک ایروان

معماری خاص کلیسا هر بیننده ای را مجذوب خود خواهد ساخت. کلیسا سنت نورک ایروان از سنگ توفا ساخته شده است. توفا سنگی بومی و زیبایی است که از جمله کاربردی ترین مصالح ساختمانی در ارمنستان به شمار می رود. علاوه بر سنگ های زیبا، حکاکی ها و نقش و نگار هایی که بر روی دیوار های کلیسا اجرا شده اند به زیبایی هرچه تمام تر آن افزوده اند و امروزه به عنوان یکی از میراث ارمنستان شناخته می شود.

این حکاکی های سنتی بر روی سنگ ها انجام شده و به همین دلیل قدرت داشته و تاکنون برجای مانده اند. معماری این کلیسا نیز به مانند سایر کلیسا ها تو در تو است به گونه ای که در بخش شرقی آن تالار عبادت قرار گرفته و در گوشه شمالی و جنوبی شاهد محراب هستیم. اصلی ترین دلیل محبوبیت این کلیسا قدیمی بودن و ساختار زیبای معماری است که در آن بکار گرفته شده است.

کلیسا سنت نورک ایروان

دلایل اهمیت کلیسا سنت نورک ایروان

کلیسا سنت نورک ایروان از اهمیت ویژه ای برای ارمنی ها برخوردار است. همانطور که می دانید آیین ارمنی ها به گونه ای است که در کلیسا ها به عبادت می پردازند و به دلیل قدمت سنت نورک، از آن به مانند گنجی محافظت می کنند. این کلیسا در میان آپارتمان ها به خوبی محصور شده و شاید از دور موفق به دیدن آن نشوید اما زمانی که به کلیسا رسیدید شاهد شاهکار معماری زیبای آن خواهید بود. علاوه بر جنبه تاریخی، کلیسا سنت نورک سمبلی از استوار بودن مردم ارمنستان بر روی آیین خودشان است و این مورد را نمایان می کند که مردم این کشور هنوز هم به صورت کاملا استوار آیین ارمنی را دنبال می کنند.

دلایل اهمیت کلیسا سنت نورک ایروان

دسترسی به کلیسا سنت نورک ایروان

کلیسا سنت نورک در نزدیکی مرکز شهر ایروان واقع شده و به همین دلیل دسترسی به آن ساده خواهد بود. در صورتی که هتل های نزدیک به این کلیسا را برای اقامت انتخاب کرده باشید هیچگونه نیازی به وسیله نقلیه نخواهید داشت و می توانید در عرض چند دقیقه خود را به این محل برسانید. از مرکز شهر نیز راه چندانی تا کلیسا وجود نداشته و خواهید توانست قدم زنان به سنت نورک برسید.

این کلیسا در منطقه آمنک آمنا کیان واقع شده و دارای ایستگاه مترو نیز هست. با استفاده از مترو از هر نقطه شهر ایروان خواهید توانست با هزینه اندک خودتان را به سنت نورک برسانید. اتوبوس ها و مینی بوس ها نیز در اختیارتان خواهند بود اما در صورت سوار شدن به تاکسی ممکن است هزینه بیشتری پرداخت کنید.

بهترین زمان بازدید از کلیسا سنت نورک ایروان

در هر زمان از سال می توانید کلیسا سنت نورک ایروان را به عنوان هدف گردشگری خود انتخاب کنید اما بهترین مواقع به دو فصل بهار و پاییز اختصاص پیدا می کنند چرا که در این فصول شرایط جوی مطلوبی بر ایروان حاکم بوده و بدون هیچگونه نگرانی خواهید توانست از گشت و گذار لذت ببرید. لازم به ذکر است که در این مواقع میزان هزینه های سفر مقداری افزایش پیدا خواهد کرد و با سفر در فصول تابستان و زمستان می توانید در میزان هزینه های مسافرت صرفه جویی کنید.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو