ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

درباره ویزا

ویزای توریستی آمریکا همانطور که از نام آن پیداست به منظور گشت و گذار و تفریح در این کشور دریافت می شود. ویزای توریستی آمریکا به عنوان یک ویزای کوتاه مدت شناخته شده و باید در مدت زمان کوتاهی و قبل از اتمام مدت ویزا به کشور خود بازگشته باشید. البته برای اخذ این ویزا باید حتما واجد شرایط بوده و مراحلی را پشت سر بگذارید. شرایط و مدارک لازم جهت رزرو بلیت و هتل برای سفارت یکی از مهمترین دلایلی که سبب عدم ارائه ویزای آمریکا به افراد می شود را می توان عدم امکان متقاعد کردن سفارت یا کنسولگری این کشور برای برگشت به کشور دانست. به همین منظور باید مدارکی را ارائه نمایید که نشانگر تمکن مالی و همچنین وابستگی شما به کشور مبدا باشد. رزرو سوری بلیط هواپیما جهت ارائه به سفارت در این صورت می توانید نسبت به اخذ این ویزا در مدت زمان کوتاهی اقدام نمایید. اما قبل از درخواست ویزا  اطلاع داشتن از مواردی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید. در ادامه به برخی از مهمترین آنها پرداخته ایم:

انواع ویزا

ویزای توریستی آمریکا به دو نوع دسته بندی می شود که هر یک از آنها ویژگی های منحصر به فرد خود را خواهند داشت. انتخاب هر یک از این نوع ویزا ها بستگی به هدف متقاضی از سفرش خواهد داشت. در ادامه به بررسی هر یک از انواع ویزای توریستی آمریکا پرداخته ایم:

ویزای توریستی B1:

این ویزا به افرادی تعلق می گیرد که به قصد تجارت و فعالیت های اقتصادی  خاصی به کشور آمریکا قدم می گذارند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرکت در سمینار های علمی
 • شرکت کردن در گردهمایی های تحصیلی و علمی
 • همایش های علمی تجاری و انواع نمایشگاه ها
 • دریافت مشاوره در زمینه تجارت
 • تنظیم قرارداد یا مذاکرات
 • شرکت در مجامع تحقیقاتی، صنعتی، علمی، پژوهشی و…

ویزای توریستی B2:

این ویزا به افرادی تعلق خواهد گرفت که به منظور گشت و گذار به کشور آمریکا سفر می کنند. از دیگر دلایلی که می تواند دریافت این ویزا داشته باشد می توان به: بهره مندی از خدمات درمانی، شرکت کردن در برنامه های انسان دوستانه، دید و بازدید از آشنایان، تفریح و… اشاره کرد. باید بدانید که این ویزا اجازه کار و تحصیل در این کشور را به شما نخواهد داد و تنها می توانید از گشت و گذار در آن لذت ببرید.

شرایط اخذ

برای اخذ این ویزا راه دشواری پیش رو نخواهید داشت اما اینکه بتوانید مسئولان کنسولگری را برای برگشت به کشور متقاعد کنید کار ساده ای نخواهد بود. پس مهمترین شرط اخذ ویزای توریستی آمریکا را می توان همین ارائه مدارک مالی دانست. توجه داشته باشید که در صورت درخواست انفرادی ویزای توریستی شانس شما برای پذیرش افزایش خواهد یافت و توصیه می کنیم هر یک از اعضای خانواده درخواست جداگانه ای بدهند. در صورتی که از طرف یکی از آشنایان دعوتنامه ای داشته باشید شانس دریافت ویزای توریستی بالاتری خواهید داشت.

نحوه اقدام ویزای توریستی آمریکا

توجه داشته باشید که سفارت آمریکا در ایران تعطیل بوده و برای ثبت درخواست ویزا باید به یکی از کشور های همسایه سفر کرده و درخواست خود را به ثبت برسانید. از جمله مهمترین سفارت هایی که برای درخواست ویزا می توانید به آنها مراجعه کنید می توان به: سفارت آمریکا در آنکارا ، ایروان و دبی اشاره کرد. اما توجه داشته باشید که هر یک از این مراکز ممکن است هزینه متفاوتی با یکدیگر داشته و شانس قبول شدن آنها نیز یکسان نباشد. پس از مراجعه به سفارت ممکن است از شما برای مصاحبه دعوت به عمل آید و در این روز عمل انگشت نگاری به انجام خواهد رسید. همچنین می توانید ویزای توریستی را به همراه گرین کارت نیز دریافت نمایید و البته اخذ ویزای کار نیز در صورت واجد شرایط بودن، به صورت همزمان با ویزای توریستی آمریکا وجود خواهد داشت.

مدارک لازم

ارائه کلیه مدارک مورد نیاز سفر از جمله ضروریات خواهد بود و قبل از درخواست، باید نسبت به آماده کردن مدارک اقدام نمایید. مهمترین مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی آمریکا از قرار زیر خواهند بود:
done ارائه مدارک احراز هویت مانند کارت ملی و پاسپورت
done ارائه اصل و کپی شناسنامه به صورت ترجمه شده
done ارائه گردش حساب بانکی 3 ماهه اخیر که اثبات حقوق بگیری فرد متقاضی باشد.
done ارائه یک برنامه جامع برای هدف از سفر
done تقاضای معافیت از حکم ترامپ
done ارائه نامه اشتغال به کار
done ارائه سند ملکی مانند زمین و خانه
done برای دانش آموزان ارائه نامه اشتغال به تحصیل
done ارائه پاسپورت های قدیمی آمریکا و سند های مربوط به آن
done تکمیل فرم درخواست ویزا

تعرفه خدمات

یکی از مهمترین مواردی که حتما باید به آن توجه داشته باشید را می توان میزان قیمت ویزا دانست. هزینه اخذ ویزای توریستی آمریکا حدود 300 دلار می باشد که البته این قیمت در سفارت کشور های مختلف می تواند متفاوت باشد. در همان ابتدای ثبت درخواست ویزای توریستی آمریکا این هزینه از شما دریافت خواهد شد که 185 دلار آن متعلق به سفارت می باشد و به هیچ عنوان عودت داده نخواهد شد.

پیگیری و ریجکت

خوشبختانه در صورت کامل بودن مدارک و متقاعد کردن افسر کنسولگری ، می توانید ویزای توریستی آمریکا را در عرض 3 روز دریافت نمایید اما در صورت وجود ابهامات ممکن است این پروسه تا 6 ماه نیز ادامه داشته باشد.

امکان ریجکت شدن ویزای توریستی آمریکا نیز وجود خواهد داشت که البته دلایل ریجکتی پرونده را می توان به انواع مختلف دسته بندی نمود. البته در صورتی که کلیه مدارک خود را به درستی ارائه کرده و با صداقت در مصاحبه حضور داشته باشید امکان ریجکتی را به حداقل خواهید رساند. مهمترین دلایل ریجکت ویزای توریستی آمریکا موارد زیر خواهند بود:

 • عدم تمکن مالی
 • عدم صادق بودن در زمان مصاحبه
 • بارداری خود و یا همسر فرد متقاضی
 • در صورت داشتن یک پرونده مهاجرتی، درخواست ویزای توریستی آمریکا لغو شده و امکان اخذ آن وجود نخواهد داشت.
 • عدم متقاعد شدن افسر پرونده برای بازگشت متقاضی به کشور.
برگشت به منو