سن پترزبورگ / روسیه

شهر سن پترزبورگ

همیشه دیدار از نقاط جدید در روحیه افراد تاثیرات متفاوتی می گذارد. بعضی جذب آثار دیدنی و تفریحی می شوند؛ و بعضی دیگر شیفته تاریخ و تمدن آن می شوند. سن پترزبورگ می تواند برای هم افراد تبدیل به یک مکان فوق العاده شود که تمام چیزهایی که از یک تعطیلات فوق العاده انتظار دارید را برای شما برآورده نماید.

تور لحظه آخری لبنان

نکاتی در مورد سن پترزبورگ

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو است. این شهر در طول حیات خود چندین بار نامگذاری شده است. در ابتدا به دستور پتر کبیر ساخته و به آن پتروگراد گفته می شد. بعد از سرنگونی تزارها به آن لنینگراد اطلاق شد. ولی بعد از فروپاشی شوروی به نام سن پترزبورگ نامیده شد.

این شهر در کنار رود نوا قرار دارد. تابستان معتدل و زمستان بسیار سرد دارد و شب سفید از جذابیت های زیبای اوایل تابستان سن پترزبورگ است. در فارسی به آن فتل فرت گفته می شود که این واژه عنوان اصطلاحی است که برای دور ترین نقاط بکار می رود.

در این شهر شما می توانید از  موزه آرمیتاژ، قلعه پیتر و پاول؛ کلیسای سنت ایزاک، کلبه پتر کبیر، کلیسای ناجی خون، و غیره دیدن کنید و از زیباییهای این شهر تاریخی لذت ببرید. شهر سن پترزبورگ از شهرهای مهم در جذب توریست و گردش گر است که هر ساله از این منطقه دیدن می کنند. و از آثار تاریخی و فرهنگی آن که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است بازدید می نمایند.

در این شهر می توانید با تراموا، یا اتوبوس ویا حتی پای پیاده از محله

ای دیدنی آن دیدن کنید تا برایتان ارزان تمام شود. حتما می گویید مگر می شود که پیاده چند محله را دید؟ البته زیرا فواصل دیدنی در سن پترزبورگ کم است و شما می توانید با قدم زدن از محله های زیبای شهر نیز دیدن کنید. هزینه ها در این شهر زیاد نیست و شما می توانید هتل های متوسط، غذاخوری های ارزان قیمت و تمیز در هر محله از شهر پیدا کنید.

 

 مراسم های فرهنگی سن پترزبورگ

این شهر نیز مانند بسیاری از شهرهای دنیا مناسبت های ویژه ای دارد که این شهر را به شهری توریستی بدل کرده است. بسیاری از گردشگران خارجی سعی می کنند هنگام سفر خود به این شهر را با حداقل یکی از این رویدادها و مراسم های فرهنگی مقارن کنند و لذت دیدن آن را از دست ندهند. در اینجا ما به چند مورد اشاره ای کوتاه می کنیم.

فستیوال و جشن ماسلنیتسا

این مراسم که به نوروز روسها مشهور است حدود هفت هفته به جشن عید پاک مانده برگزار می شود. مراسمی که نماد استقبال از بهار و وداع با زمستان است. در این مراسم مردم با ساختن آدمک هایی از جنس کاه و لباسهای کهنه، گردش با سورتمه  و دید و بازدید از یک دیگر و بخشیدن گناه هان هم چند روز جشن را سپری می کنند و در آخرین روز جشن که همه همدیگر را بخشیده و برای رفتگان دعا می کنند آتشی درست کرده و عروسک هایشان را که به آن ماسلنیتسا می گویند در این آتش می سوزانند.

قیمت تور شیراز

آشنایی با شبهای سفید در

در این شهر به علت قرار گرفتن در نیمکره شمالی در ماه می تا حدود نیمه ژوئن زمان طلوع و غروب خورشید به دلیل بزرگی مدار عرضی به هم بسیار نزدیک می شود و برای همین خورشید غروب نمی کند و در این شهر شبها هم روشن است. به خاطر وجود این پدیده نادر در این منطقه از جهان فستیوال و جشنهای بزرگی با موسیقی و هنرمندی همه هنرمندان دنیا در این شهر برگزار می شود.

در این زمان در تالار مارینسکی بیش از صدها برنامه کنسرت و باله اجرا می شود. و یکی از کارناوال های ویژه این زمان کارناوالی است که در نزدیکی کاخ پترهوف انجام می شود  و در حین انجام آن بازیگران لباس زمان پتر کبیر را می پوشند و حوادث تاریخی را بازسازی می کنند.

 

جشن زمستانی در روسیه

شاید به دلیل قرار گرفتن کشور روسیه در منطقه سرد جهان و سردی بیش از حد آن در فصل زمستان شما زیاد علاقمند به سفر به این کشور نباشید اما گردشگران بسیاری جذب همین نکته کشور روسیه و البته شهر سن پترزبورگ می شوند.

از اواسط دسامبر تا اواسط ژانویه یکی از بهترین جشنواره ها در این شهر برگزار می شود. پارک ایزمایلوفسکی در این تاریخ میزبان فستیوال مجسمه های یخی بسیار زیبایی است که هنرمندان روسی ساخته اند و گردشگران در این زمان می توانند از صنایع دستی، شیرینی های خوشمزه که در میدان انقلاب این شهر وجود دارد استفاده کنند.

قیمت تور لبنان

جاذبه های دیدنی

با اینکه این شهر از مناطق دیدنی بسیار جذاب کشور روسیه است اما ما به ذکر همین چند مورد بسنده می کنیم و بقیه موارد را تیتر وار ذکر خواهیم کرد.

 1. جشنواره تئاتر بین المللی الکساندریسکی
 2. پارک سیصدمین سالگرد سن پترزبورگ
 3. اجرای آتش بازی در قلعه پیتر وپل
 4. اینگلیش ایمبنکمنت
 5. جشن مردمی نعنای وحشی
 6. روز ایوان کوپالا
 7. فستیوال ماهی سیمین سن پترزبورگ
 8. فستیوال بادبانهای قرمز
 9. مراسم بزرگ و دیدنی باز و بسته شدن آب نماهای کاخ پترهوف
 10. بازار سرپوشیده گستینی دوور

مواردی که گفته شد از مراسم های دیدنی در این شهر بود اما نکته مهم این است که در این شهر مناطق دیدنی بسیاری نیز وجود دارد که به ذکر آنها می پردازیم.

 • کلیسای جامع کازان
 •   کلیسای شاهزاده ولادیمیر
 • صومعه الکساندر نوسکی
 • کلیسای اسمولنی
 • قصر یوسوپف
 • کانستکامرا
 • کاخ و موزه پت هوف
 • کلبه پتر کبیر
 • موزه تاریخی سن پترزبورگ
 • کلیسای سنت ایزاک
 • کلیسای ناجی در خون
 • موزه عروسکها
 • میدان لنین
 • تندیس الکساندر پوشکین شاعر بزرگ روس
 • میدان کاخ
 • میدان سنا

 

در آخر چند نکته دانستنی و جالب درباره سن پترزبورگ

این شهر به خاطر گرامیداشت روحانی پیتر یا شمعون به این نام خوانده شد. او یکی از 12 حواری حضرت عیسی بود. این شهر دارای 42 جزیره و 40 رودخانه است. در این شهر حدود 130 روز از سال را برف می بارد. کلیسای اسحاق در این شهر به مدت طولانی 40 سال ساخته شده و گنبد بالای آن از طلای خالص است. متروی این شهر از عمیق ترین متروهای جهان است و عمق آن به حدود 90 متر می رسد.

در این شهر سالانه بیشتر از 20 فستیوال و 80 جشنواره برگزار می شود. واز این نگاه شهر سن پترزبورگ پایتخت فرهنگی روسیه است. موزه آرمیتاژ بیش از 350 سالن و 5 ساختمان دارد؛ که بازدید از آن به طور فقط با یک نگاه بیش از 8 سال زمان می برد.

[foogallery id=”13935″]

برگشت به منو