دیدنی های ایران

مریخ را در کنار آب های جنوب تماشا کنید

چند سال پیش که ناسا ثبت‌نام افراد علاقه‌مند به “سفر بی‌بازگشت مریخ” را شروع کرد، تعداد زیادی ایرانی برای حضور در این سفر درخواست دادند. این موضوع نشان از علاقه وافر ما ایرانی‌ها به حضور در فضا و کسب تجریبات منحصر‌به‌فرد دارد. بودن در جایی که تاکنون هیچکدام از اهالی زمین در آنجا حضور نداشته‌اند می‌تواند هر ذهن کاوشگری را به تفکر وادارد. اما بد نیست بدانید درست در نقطه‌ای روی کره زمین، در نزدیکی چابهار کوه‌هایی وجود دارند که شباهت‌شان به سطح مریخ بیشتر است تا به سطح زمین. این کوه‌ها به “کوه های مریخی چابهار” شهرت دارند و از جاهای دیدنی چابهار و ایران محسوب می‌شوند. اگر می‌خواهید درباره این کوه‌ها بیشتر بدانید، ما را همراهی کنید.

آشنایی با استان سیستان و بلوچستان

این استان کهن و زیبا در جنوب شرقی ایران واقع شده که از نظر وسعت دومین استان پهناور جنوب شرقی می باشد و حدود 11 درصد کشور ایران را در بر دارد. زاهدان که در قسمت سیستان قرار دارد به عنوان مرکز استان شناخته می شود. گرم ترین شهرهای این استان شهرستان های زابل و ایرانشهر می باشد. استان سیستان و بلوچستان با کشورهای پاکستان و افغانستان همسایه است. سیستان در قدیم سجستان یا سکستان نام داشته و بلوچستان از واژه ی بدروچ یا گدروچ گرفته شده است. این استان سرزمین افراد بسیاری از جمله رستم است که در شاهنامه فردوسی به آن ها اشاره شده است.

در این استان رودخانه هیرمند جریان دارد که بزرگترین رودخانه شیرین جهان محسوب می شود. مردم این استان به زبان فارسی و بلوچی صحبت می کنند و مذهب شیعه و سنی دارند. سیستان و بلوچستان دارای باغات بسیاری می باشد. این استان دارای فرهنگ غنی می باشد که آن را می توان در تمام مناطقش مشاهده نمود. این استان دارای 19 شهرستان است که جای جایش جاذبه های طبیعی و زیبایی دارد و هر ساله شاهد جذب مسافران و گردشگران از هر سوی جهان است.

کوه های مریخی چابهار

کوه های مریخی چابهار یا مینیاتوری چابهار از دیدنی های شگفت انگیز و منحصر به فرد این شهرستان زیباست. این کوه ها در مسیر گواتر ( یکی از زیباترین های جاده های استان سیستان و بلوچستان) و در فاصله 50 کیلومتری چابهار قرار دارند. کوه ها مریخی نامیده شده اند چون همانند سیاره مریخ، دارای پستی و بلندی هایی به دلیل فرسایش و رسوبی بودن زمین هستند.

قدمت کوه های مریخی چابهار

قدمت این کوه ها حدود 5 میلیون سال است که ادامه رشته کوه زاگرس می باشند و تا پاکستان کشیده شده اند. این کوه ها برخلاف مریخ که سرخ رنگ است؛ بین رنگ سفید و طوسی هستند و با تغییر نور رنگ های مختلفی از خود ساطع می کنند. نکته جالب آنست که در این منطقه فسیل ماهی و نهنگ بر جای مانده که زیبایی آن جا را صد چندان می کند. مواد اصلی این رسوبات آهک و باقی مانده جاندارانی مانند ماهی ها است که رس و ماسه به همراه دارند و آن ها جزو نمونه های بدبوم هستند. در کل جهان نظیر این کوه ها مشاهده نشده است.

علت پدید آمدن این کوه ها مسائل زمین شناسی، فرو رفتن پوسته دریای عمان به زیر مکران، فرسایش های زیاد و وجود باد و باران فراوان می باشد. این کوه ها ارتفاعات مختلفی از حدود 5 تا 100 متر را دارند و مثل یه رشته کوه واحد به نظر می آیند، برای همین به آن ها کوه های مینیاتوری نیز لقب داده اند.

کوه های مریخی شامل شیارهایی هستند که هیچ نوع گیاهی در آن جا رشد نمی کند و شکل نامأنوسی دارند که بیشتر از ماسه سنگ های کنگلومرا هستند. در این ناحیه هوا گرم و عمدتاً شرجی می باشد و آسمان در شب جلوه ی بسیار خاص و زیبایی دارد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. مسافران و گردشگران می توانند 14 صور فلکی را به راحتی در شب رصد کنند.

امکان صخره نوردی در صورتی که تجهیزات مورد نیاز در اختیار باشد می تواند تجربه ای دل انگیز را برای افرادی که به آن جا سفر می کنند به همراه داشته باشد. مهم ترین اهمیت این کوه ها جنبه اقتصادی آن ها می باشد، چرا که در ساخت سیمان و آجر کاربرد فراوانی دارند. در نزدیکی این کوه های زیبا و خارق العاده روستای زیبای تیس (روستای قدیمی که در منطقه ای کوهپایه ای در چابهار واقع شده است) و تالاب صورتی یا (تالاب لیپار) قرار دارند که بسیار زیبا و خاطره انگیز می باشند.

کوه های مریخی چابهار

دلایل سفر به کوه های مریخی

به چند دلیل باید به این منطقه سفر کنید؛ اولین دلیل، خود کوه‌های مریخی هستند. جلوه‌ای متفاوت از آنچه تاکنون دیده‌اید. شاید جنگل و کوه و دریا را بتوان در هر نقطه‌ای از زمین دید اما کوه‌هایی شبیه به این کوه‌ها را به ندرت می‌توان دید. جاده بسیار زیبایی که شما را از چابهار به این منطقه می‌رساند، می‌تواند دلیل دیگری باشد بر سفری خاطره‌انگیز. یک طرف جاده سواحل دریای عمان قرار دارند و سمت دیگر کوه‌هایی که شما را به سمت کوه‌های مریخی هدایت می‌کنند.

تماشای آسمان این منطقه هم یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعت در این نقطه از زمین است. علاوه بر این‌ دریاچه صورتی چابهار، روستای تاریخی تیس، روستا و سواحل بریس نیز فاصله کمی با کوه‌های مریخی داشته که پیشنهاد می‌کنیم بازدید از آن‌ها را از دست ندهید.

جاده زیبای چابهار به گواتر

برای رفتن به کوه‌های مریخی باید از شهر چابهار به سمت شهرک گواتر حرکت کنید. این جاده یکی از زیباترین جاده‌های ایران است و از منطقه‌ای بسیار آرام در کنار دریای عمان می‌گذرد. تماشای آب‌های آبی و زلال دریا و شنیدن صدای امواج روح انسان را جلا می‌دهد. اگر مسیر خود را ادامه دهید، به دریاچه صورتی چابهار می‌رسید. به این دریاچه لیپار می‌گویند. لیپار به دلیل وجود باکتری و پلانگتون‌های گیاهی به این رنگ در آمده است. تعداد بسیار کمی از این دست دریاچه‌ها در سراسر جهان وجود دارند. آب دریاچه لیپار به شدت شور بوده و به هیچ عنوان مناسب نوشیدن نیست.

بعد از قدم‌زدن و تفریح کنار این دریاچه، دوباره وارد جاده شده و راه خود را ادامه دهید. کم‌کم شکل مناظر تغییر می‌کند و چشم‌انداز کوه‌های مریخی چابهار در برابر چشمان‌تان خودنمایی خواهند کرد. به این منطقه که برسید احساس می‌کنید پا روی سیاره‌ای دیگر گذاشته‌اید. نگاهی به اطراف بیندازید. در یک سمت شما کوه‌های مریخی با شکل و رنگ‌های زیبای خود و در سمت دیگر ساحل زیبا دریای عمان با ماسه‌های سرخ و درختچه‌های بیابانی، چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند.

جاده زیبای چابهار به گواتر

کوه های مریخی چیست؟

کوه های مریخی چابهار که به آن کوه‌های مینیاتوری هم گفته می‌شود در فاصله ۳۵ تا ۴۰ کیلومتری شهر چابهار واقع شده‌اند. در زبان محلی به آن‌ها کالانی یا آریا گفته می‌شود. این کوه‌ها جزو حوزه دهستان کهیر در شهرستان ساحلی کنارک هستند. رنگ کوه‌ها چیزی بین سفید و طوسی بوده، اما با تغییر میزان نور در طول روز رنگ‌شان پررنگ‌تر می‌شود.

در سرتاسر این کوه‌ها می‌توانید آثاری از فسیل صدف، ماهی و نهنگ ببینید. این مشاهدات، نظریه زیر آب بودن منطقه در سال‌های دور را تایید می‌کند. با بررسی انجام شده مشخص شده قدمت محوطه به ۴ تا ۵ میلیون سال پیش برسد. کوه های مریخی چابهار که به صورت زنجیره‌وار به یکدیگر متصل هستند ده‌ها کیلومتر به سمت شرق امتداد پیدا کرده‌اند و در واقع ادامه رشته کوه‌های زاگرس محسوب می‌‍شوند. ارتفاع آن‌ها از ۵ تا ۱۰۰ متر متغیر است اما نکته جالب توجه جنس خاک و سنگ‌های این کوه‌ها است به طوری که اگر با صخره‌نوری آشنایی داشته باشید می‌توانید یک صخره‌نوردی مهیج را تجربه کنید.

نحوه شکل گیری کوه های مریخی چابهار

این کوه‌ها به لحاظ زمین‌شناسی جزو گروهی از زمین‌های فاقد پوشش گیاهی هستند که به آن بدبوم یا زمین بد یا Badland می‌گویند. این نوع زمین‌ها فاقد ارزش چراگاهی بوده و به دلیل باران‌های سنگین فرستایش پیدا کرده و در آن‌ها دره‌های عمیق بریده بریده ایجاد می‌شوند. هیچ نوع گیاهی، حتی گیاهان مقاوم در برابر کم آبی نیز در این منطقه رشد نمی‌کنند، چون میزان بارش باران به حدی محدود است که هیچ گیاهی نمی‌تواند در آن دوام بیاورد.

کوه‌های مریخی طی قرن‌ها فرسایش به این شکل درآمده‌اند. بافت این کوه‌ها از ماسه و مارن است و به دوره سوم زمین‌شناسی و ۴-۵ میلیون سال پیش بر می‌گردد.

کوه های مریخی چابهار

پوشش گیاهی و جانوری در کوه های مریخی

همانطور که گفتیم هیچ نوع گیاهی در محوطه کوه های مریخی چابهار دیده نمی‌شود، به همین دلیل جانوران نیز نمی‌توانند در آن زندگی کنند. اما به دلیل نزدیکی به سواحل دریای عمان، گاهی می‌توان به تماشای پرواز پرندگانی چون فلامینگو، عقاب دشتی، حواصیل و تیهو نشست.

وقت گذرانی در کوه های مریخی چابهار

در سفر به کوه های مریخی چابهار از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

1-گشت و گذار در فضای مریخی

سفر به کوه های مریخی چابهار مانند این است که قدم بر روی سیاره ای دیگر می گذارید. پس به جای جای این سیاره بروید و با ذهن کنجکاو خود همه جای آن را کشف کنید. مناظر مختلفی در گوشه و کنار آن منتظر شما هستند. خیال تان را پرواز دهید و دقایقی خود را بر روی مریخ تصور کنید. ذهن تان را پرواز دهید تا برای خودش قصه ببافد، اشکال تازه در میان کوه ها پیدا کند و رمز و رازهای تازه را بیابد.

2-عکاسی

در سفر به کوه های مریخی چابهار، دوربین یا گوشی هوشمندتان را فراموش نکنید. فکر می کنید چند جای دیگر، چنین منظره شگفت انگیزی وجود دارد و چه قدر ممکن است که چنین چیزی را دوباره ببینید. پس در این سفر تصاویر خوبی را ثبت کنید تا برای همیشه جلوه زیبای این مریخ زمینی را به خاطر بسپارید.

3-تماشای آسمان شب

اگر می توانید، به گونه ای برنامه ریزی کنید که شب را در حوالی این کوه ها به صبح برسانید یا حداقل دقایقی از شب را در آنجا حضور داشته باشید. کوه های مینیاتوری در منطقه ای واقع شده اند که افق وسیعی دارد و به گفته کارشناسان آسمان این نقطه به شما قابلیت رصد همزمان 14 صور فلکی را می دهد. پس اگر از علاقه مندان ستاره نگری هستید و یا می خواهید آسمان شب را زیباتر از همیشه ببینید بار و بندیل تان را همراه خود به کوه های مریخی ببرید و شب را در آنجا بگذرانید.

4-صخره نوردی

شاید دل تان بخواهد کوه های مریخی چابهار را فتح کنید؛ چرا که نه؟ اگر به اصول سنگ نوردی آشنایی و تجهیزات آن را نیز دارید می توانید این تجربه متفاوت را برای خود رقم بزنید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به منو