آب انبار شش بادگیر شهر یزد  / ایران / یزد

دسته‌ها: جاذبه های یزد

شهر یزد

آب انبار شش بادگیر  شهر یزد از جمله دیدنی ترین مخزن های آب در کشور می باشد که با داشتن طراحی و معماری بسیار جالب و بی نظی از معروف ترین جاذبه های گردشگری و توریستی در این شهر می باشد. این آب انبار 180 سال پیش به دستور حاجی محمد حسین، بنا و تاسیس شده است.

قیمت تور لبنان

بازدید ازآب انبار شش بادگیر در یزد

شهر یزد از دیدنی ترین و قدیمی ترین شهرهای کشور می باشد که می توان آن را شهر آب انبارها قلمداد کرد. این شهر به دلیل داشتن شرایط اقلیمی منحصر به فرد دارای آب انبارهای متعددی می باشد چرا که به دلیل کم آب بودن شهر یزد به منظور ذخیره آب و جبران کم آبی به صورت قابل توجهی به آب انبارها نیاز بوده است.
این آب انبار در یزد از جمله معروف ترین آب انبارهای این شهر می باشد که با داشتن قدمتی طولانی در محله تپه یزد قرار گرفته است و دلیل نامگذاری این آب انبار، داشتن شش بادگیر می باشد که به عنوان زیباترین و جالب ترین مخازن آب در شهرستان یزد شناخته می شود.

آب انبار، مخزنی سرپوشیده است که در پایین ترین سطح زمین طراحی شده و برای ذخیره آب مصرفی مردم از قنات ها و رودخانه ها مورد استفاده و بهره برداری قرار می گرفت. آب انبار شش بادگیر در یزد از جمله مخازن آب اصیل در کشور ما می باشد که با داشتن معماری و طرحی منحصر به فرد و خاص نظر و توجه هر فردی را به خود جلب می کند.

این مخزن در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی شهر یزد شناخته شده و هر ساله مقصد بازدید بسیاری از گردشگران و توریست های ماجراجو واقع می شود. در ادامه مطلب اطلاعاتی در خصوص اهمیت و نقش این آب انبار یزد ارائه خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

تور لبنان

معماری آب انبار شش بادگیر در یزد

معماری آب انبار شش بادگیر در یزد به گونه ای می باشد که در وهله اول هر بیننده ای را مجذوب خود می سازد. این مخزن دو ورودی شمالی و جنوبی دارد.

بر اساس گفته ها درب جنوبی برای مسلمانان و درب شمالی را برای زرتشتی ها مورد استفاده و رفت و آمد در نظر گرفته بودند، البته این روایات در برخی منابع رد شده است و برخی بر این باور هستند که به دلیل شلوغی و ازدواج جمعیت در این مکان این آب انبار با دو ورودی ساخته و طراحی شده است.
طراحان و معماران این آب انبار در یزد برای بهره برداری هر چه بهتر از بادهای شهرستان یزد در طراحی بادگیرها، آنها را چند وجهی ساخته اند. این آب انبار یزد به دستور و همت حاجی محمد حسین فرزند نورالله یزدی بنا و تاسیس شده است که این مخزن برای استفاده مردم از آب ذخیره شده در یزد وقف شده و تا 10 سال پیش مردم از این آب انبار استفاده و بهره برداری می کردند.

تاریخچه و قدمت آب انبار شش بادگیر یزد

قدمت این آب انبار در یزد به سالیان بسیار دور و دراز برمی گردد که معماری و طراحی این بنا نشان از تاریخچه آن می باشد. این آب انبار یزد 180 سال پیش در دوره قاجار تاسیس و راه اندازی شد که به دلیل تخریب های صورت گرفته در سال 1371 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.
این مخزن آب با داشتن حجم بالغ بر 2000 متر مکعب گنجایش از وسعت بسیاری برخوردار بوده و ارتفاع مخزن آب آن 6.12 متر و ارتفاع بادگیرها 10 متر می باشد.
این آب انبار از جمله مخزن هایی بوده که برای بهره برداری در فصل تابستان در نظر گرفته شده بود. از جمله نکاتی که در خصوص طراحی و ساخت این می توان بیان کرد این است که سه بادگیر آن از ابتدا طراحی و ساخته شده و سه بادگیر دیگر پس از مدت ها به آن افزوده شده است.

ردپای آب انبار شش بادگیر یزد در دانشنامه آمریکا

همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم آب انبار شش بادگیر در یزد از جمله اصیل ترین و قدیمی ترین مخزن های آب مصرفی در ایران بوده و علاوه بر اینکه شهرت و آوازه ای در کشور دارد، بلکه آوازه این آب انبار به فراتر از مرزهای کشور نیز رسیده است.

به گونه ای که افراد سرشناس خارجی در خصوص شش بادگیر یزد چنین می نویسد: استفاده از بادگیر، به خصوص در شهر یزد به اوج کمال خود رسیده، به گونه ای که در آن چندین آب انبار با چهار بادگیر و آب انبار مشهور شش بادگیر خودنمایی می کند.

مخزن آب شش بادگیر شهرستان یزد با توجه به عظمت طراحی و معماری خود و قدمت طولانی در سال 1357 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از مهمترین و زیباترین دیدنی های تاریخی کشور می باشد.

قیمت تور شیراز

ویژگی آب انبار شش بادگیر یزد

شهر یزد از جمله شهرهایی می باشد که با داشتن آب انبارهای متعدد دارای بیش از 75 مخزن آب بوده و این آب انبار یزد از معروف ترین و زیباترین مخزن آب در این شهر می باشد. این مخزن دارای 55 پله می باشد، همچنین در قسمت جنوبی ورودی به آب انبار و بین پله های 25 و 26، یک هشتی با سنگ فرش آجری اجرا شده که طاق مخزن پس از هشتی شروع می شود.
گنبد این بنا به شکل تخم مرغ است و این طراحی از جالب ترین و خاص ترین معماری های اجرا شده در آب انبارها می باشد. مخزن آب از جمله تاسیساتی می باشد که برای شهرهای کویری چون یزد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، از این رو در این شهر شاهد آب انبارهای بسیاری با کاربردهای مختلف هستیم.

بهترین زمان بازدید از آب انبار شش بادگیر یزد

همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم این آب انبار در یزد از مهمترین مخزن های آب در این شهر بوده و افراد بسیاری به قصد بازدید از این بنا به این شهر سفر می کنند.
بهترین زمان بازدید از آب انبار شش بادگیر یزد با توجه به شرایط اقلیمی این منطقه تمامی فصول سال بوده و افراد می توانند با توجه به شرایط خود در هر فصل و ایامی از سال به یزد سفر کرده و فرصت بازدید از زیباترین آب انبار ایران را داشته باشند.

[foogallery id=”19611″]

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو