حمام وکیل شیراز و بخش های دیدنی آن / ایران / شیراز

آشنایی با حمام وکیل شیراز

حمام وکیل شیراز ، تور شیراز یکی از متنوع ترین و پرطرفدارترین تورهای گردشگری داخل کشور محسوبمی شود .
حمام وکیل شیراز یکی از زیباترین جاذبه های توریستی و تاریخی شیراز است که یکی از مهمترین مکان های گردشگری این شهر بوده و افراد بسیار زیادی را به خود فرا می خواند.
هر ساله در فصول مختلف سال گردشگران و توریست بسیاری به این شهر مسافرت نموده و از دیدنی های بی نظیر آن لذت می برند.
شیراز از جمله شهرهای بزرگ و دیدنی جنوب ایران است که دارای جاذبه های توریستی فراوانی بوده و از مجموعه ها گردشگری بسیار زیادی برخوردار می باشد.

شهر زیبای شیراز

شیراز از جمله شهرهای زیبا و دیدنی ایران است که اقلیمی گرم و خشک داشته و بهترین مقصد گردشگری داخلی و خارجی به ویژه در فصول پاییز و بهار به شمار می آید.
شهر شیراز دارای مکان های گردشگری تاریخی، طبیعی، فرهنگی و هنری بسیار زیادی بوده و بازدید از آرامگاه ها، ارگ ها و مکان های دیدنی از اصلی ترین برنامه های گردشگری در این شهر زیبا محسوب می گردد.

تور بالی

تاریخچه حمام وکیل شیراز

کریم خان یکی از بزرگترین و مهمترین پادشاهان حاکم بر ایران بویژه شهر شیراز بوده و بناهای دیدنی و شگفت انگیز بسیار زیادی از خود به یادگار گذاشته است.
ارگ کریم خان و حمام زیبای وکیل شیراز از اصلی ترین بناهای تاسیس شده به دست کریم خان بوده و از معماری و نگارگری خاصی برخوردار می باشند.
حمام وکیل شیراز یکی از بزرگ ترین و بی نظیرترین بناهای دوره زندیه بوده و با مساحتی 11 هزار متری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

تاسیس حمام زیبای وکیل در شیراز

این بنای زیبا در سال 1187 هجری قمری بنا گردیده و از معماری بی نظیر و منحصر به فردی برخوردار است.
این بنا چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و پس از کریم خان مرکز پادشاهی افراد بسیار زیادی بوده است.

حمام وکیل شیراز در دوران پهلوی به عنوان حمام عمومی و زورخانه مورد استفاده عموم مردم شیراز قرار گرفته و از آثار ارزشمند و منحصر به فرد آن دوران به شمار می آمد.

نگارگری های این حمام از ویژگی های بسیار ارزشمند و منحصر به فرد این بنا بوده  و تمامی گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می نماید.
حمام وکیل شیراز دارای مجسمه های بسیار طبیعی و زیبا در جای جای خود بوده و تماشای آنها بسیار لذت بخش و سرگرم کننده می باشد.

مراسمات حمام شیراز

کریم خان علاقه فراوانی به هنر و تاریخ ایران داشته و مجموعه زندیه در آن کریم خان با الهام از هنر، معماری و سبک ایرانی تاسیس و بنا نهاده شده اند.
تمامی بناها و یادگاری های دوران زندیه بویژه حمام وکیل  از زیباترین و منحصر به فردترین آثار این دوره بوده و هنر، معماری و تاریخ ایران را به خوبی به تصویر می کشد.

تور بیروت

حمام وکیل  در زمان های گذشته علاوه بر مکانی به منظور شست و شو، جایی برای برگزاری مراسمات حنابندان، عروسی و مراسم چله و نامگذاری نوزادان بوده است.
رختکن حمام وکیل شیراز جایگاه اصلی درمان ها و طب سنتی ایران در این شهر زیبا در دوره زندیه بوده و تمامی امورات مختلف مانند سوزن زنی ها، حجامت، خالکوبی، دندان کشیدن و مشت و مال ها نیز  در آن جا انجام می گرفته و طراحی ساختمان آن برای انجام این مراسم بسیار مناسب بوده است.

معماری حمام وکیل شیراز

معماری و بافت این حمام، بسیار پیشرفته تر و گسترده تر از زمان خود انجام شده و پس از ورود به حمام و گذر از درب ورودی، نخستین جایی که دیده می شود، رختکن است.
رختکن یکی از اصلی ترین قسمت های این حمام بسیار زیبا است و
در زمان زندیه و حتی حکومت پهلوی نیز مکانی برای تعدیل آب و هوای داخل و خارج حمام تلقی می گردید.

ساختار ویژه حمام وکیل

این قسمت از حمام، ساختاری هشت ضلعی داشته و آهک بری یکی از زیباترین و منحصر به فردترین تزئینات این بنا به شمار می آید.
یکی از خوش فکری ها و تجارب معمارهای زمان زندیه استفاده از آهک در ساختار رختکن به جای گچ و سفال است.

آهک در برابر رطوبت، مقاومت بسیار زیادی داشته و در فضای نمناک حمام تخریب نخواهد شد. باید خاطر نشان کرد،
نقاشی ها و تزئینات بسیار زیادی مانند داستان ها و نقاشی های اساطیری به

شکل کاشی کاری و تزئینات آهک بری در زمان قاجاریه بر دیوارهای این حمام نقش بسته و از جمله مهمترین تزئینات حمام به شمار می آید
دالان های موجود در قسمت زیرین سنگ فرش های خزینه، مسئول گرم کردن فضا و آب حمام وکیل شیراز در زمان زندیه بودند.

ستون های داخل حمام توسط چاهی معروف به گاو چاه در ضلع غربی حمام تامین شده و توسط دالان ها گرم می گردید.
با گذشت زمان حمام وکیل شیراز به مکانی دیدنی مبدل شده و سفره خانه ها، رستوران ها و موزه ها در آن جای گرفته اند.

مجسمه های حمام وکیل شیراز

موزه ها و مجسمه های حمام وکیل از جمله جاذبه های اصلی و بسیار مهم این بنا بوده و گردشگران بسیاری را به خود جلب می نمایند.
مجسمه های حمام وکیل شیراز از جنس موم بوده و بیانگر آداب و رسوم، فرهنگ و سنت های دیرینه مردم قدیم شیراز هستند.
مجسمه های حمام تهران نشانگر آداب، سنت و رسومات سنتی زمان زندیه بوده و نحوه انجام این مراسمات را به خوبی به تصویر می کشند.
در این بخش از حمام ترانه های شیرازی و سنتی به گوش رسیده و اکثر عکس ها و فیلم های خاطره ساز در بازدید از حمام در این نقطه گرفته می شود.
مجسمه های این حمام 30 عدد بوده و بوسیله سازمان میراث فرهنگی شیراز و مجسمه سازان این شهر ساخته شده و جلوه مضاعفی بهاین حمام بخشیده است.
ما به شما توصیه می کنیم در سر به شیراز، بازدید از حمام وکیل شیراز را در برنامه های اصلی خود قرار داده و از فضای حیرت انگیز، موزه ها و مجسمه های زیبای این بنا لذت ببرید.

تورشیراز

حمام بسیار دیدنی و شگفت انگیز شیراز به خوبی می تواند، عظمت، زیبایی، تجربه، معماری و هنر بی نظیر ایرانی را به تصویر کشیده
و نقوش بی نظیر و منحصر به فرد آن در ورودی شهر و سقف ها و گنبدهای حمام بسیار منحصر به فرد خواهد بود.

بازدید کامل از این بنا نیاز به یک زمان نصف روزه داشته و قرار دادن آن در برنامه گردشگری تور شیراز خالی از لطف نخواهد بود.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو