تالاب لیپار در چابهار

تالاب لیپار در چابهار یکی از بهترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد و بی شک یکی از مقاصد در برنامه سفر به چابهار با تور خواهد بود. توجه داشته باشید که این تالاب محل زندگی گونه های مختلف جانوری بوده و پوشش گیاهی آن را می توان به بلوس و گزنه نسبت داد. صورتی بودن آب این تالاب نیز به دلیل وجود پلانکتون های گیاهی بسیار می باشد. در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه نموده ایم:

تالاب لیپار در چابهار

تالاب لیپار در چابهار را می توان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران دانست که هر ساله مورد توجه خیل عظیمی از گردشگران قرار می گیرد چابهار یکی از شهرهای بندری ایران می باشد و یکی از دلایل محبوبیت آن را می توان به داشتن سواحل زیبا اشاره نمود. این شهر در اکثر اوقات سال قابلیت بازدید خواهد داشت و آب و هوای بهاری بر مناطق شهر حاکم خواهد بود. علاوه بر اهمیت گردشگری، چابهار از نظر اقتصادی نیز حائز اهمیت می باشد. تالاب لیبار در چابهار یکی از جاذبه های دیدنی و همچنین عجیب این شهر به شمار می رود. تالاب لیپار در چابهار طبیعت بسیار زیبایی داشته و به همین دلیل شاهد پیک نیک خیل عظیمی از گردشگران در اطراف این تالاب خواهید بود. این تالاب یکی از 4 تالابی است که ویژگی های یکسانی در جهان دارند. از جمله مهمترین ویژگی های تالاب لیپار در چابهار می توان به قرمز بودن آب آن اشاره کرد که جلوه تالاب را به کلی تفییر داده است. این تالاب از جمله بهترین جاذبه های این شهر می باشد و بی شک در تور چابهار نیز یکی از مقاصد گردشگران خواهد بود. این تالاب محل زندگی انواع گونه های جانوری می باشد و از نظر زیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

پوشش گیاهی تالاب لیپار در چابهار

موقعیت جغرافیایی تالاب لیپار در چابهار به گونه ایست که پوشش گیاهی وسیعی در اطراف تالاب به چشم می خورد. از جمله گیاهانی که بیشتر در این ناحیه می رویند می توان به بلوط و گزنه اشاره کرد. رشد کردن این گیاهان در آب این تالاب سبب پدید آوردن صحنه های بسیار زیبا شده است و بی شک توجه همگان را به خود جلب خواهد نمود. نمونه این تالاب در جهان بسیار کم دیده شده است و تنها تالاب با این ویژگی ها در ایران می باشد. عروس چابهار که یک دشت وسیع در کنار این تالاب می باشد نیز از اهمیت ویژه ای برای مردم چابهار و همچنین گردشگران برخوردار می باشد. دشتان به معنی دختران جوانی می باشد که هنوز ازدواج نکرده اند و یکی از دلایلی که سبب نامگذاری این منطقه شده را می توان وجود درختان سرسبز و جوان دانست. در اطراف این تالاب می توانید درختان بزرگ را نیز مشاهده نمایید و بهترین منطقه برای نشستن و استراحت کردن به شمار می رود و به همین دلیل از جمله بخش های شلوغ در چابهار به شمار می رود.

گونه های جانوری در تالاب لیپار چابهار

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد پوشش های گیاهی متنوعی در این تالاب به چشم می خورد و علاوه بر تنوع گیاهی می توانید گونه های جانوری مختلفی را در تالاب لیپار در چابهار مشاهده نمایید. از جمله حیواناتی که در این تالاب زندگی می کنند می توان به پرندگانی مانند چنگر، حواصیل، فلامینگو، باقرقره، عقاب دشتی، طاووسکن، تیهو و… اشاره کرد. یکی از برداشت هایی که از این تالاب صورت می گیرد می توان به گیاه پنبه اشاره کرد و مردم محلی از این گیاهان، پنبه برداشت کرده و از آنها برای تهیه بالش و تشک استفاده می نمایند. این تالاب از نظر زیست محیطی جانوران نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد چرا که بیش از 300 موجود در این تالاب زندگی می نمایند که هر یک از این گونه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. توجه داشته باشید که آب این تالاب به هیچ وجه نباید خورده شود چرا که به صورت شدیدی شور می باشد.

امکانات رفاهی تالاب لیپار چابهار

به دلیل اهمیت ویژه گردشگری که این تالاب دارد مسئولین امکانات رفاهی متعددی برای گردشگران در نظر گرفته اند که از جمله مهمترین آنها می توان به مجتمعی اشاره کرد که در اطراف تالاب بنا شده و دارای دو سالن مخصوص برای اردو های دانش آموزی، فضای سبز، 6 سوئیت، آلاچیق، سرویس های بهداشتی و… می باشد. از این مجتمع می توانید اقدام به رصد ستارگان نمایید چرا که بخش ویژه ای به همین منظور تعبیه شده است. مجتمعی که در کنار تالاب لیپار در چابهار بنا شده است 7 هکتار بوده و به همین دلیل فضای بسیاری برای استراحت خواهید داشت.

دلیل رنگ آب تالاب لیپار چابهار

صورتی بودن آب لیپار چابهار دلیل خاصی دارد که طبق بررسی های انجام شده تنها دلیل صورتی بودن آب آن را می توان وجود پلانکتون های گیاهی دانست. توجه داشته باشید که رودهای حاوی مواد آلی بسیاری به این تالاب منتهی می شوند و ورود مواد آلی به این تالاب از دیگر مواردی است که سبب سرخ تر شدن آب تالاب خواهد شد. طبق بررسی های انجام شده بیش از 90 درصد پلانکتون های گیاهی در این تالاب قرار گرفته اند. از جمله مواردی که سبب افزایش میزان پلانکتون ها در تالاب می شود می توان به وزش بادهای موسمی دریای عمان اشاره نمود که تولیدات بیولوژیک را افزایش خواهد داد. طی ماه های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر در این بخش جزر و مد سرخ به چشم می خورد و تنها عامل آن را می توان وجود گونه نوکتیلوکامیلیاروس دانست. در ماه های بهمن و اسفند بیشترین پدیده جزر و مد اتفاق خواهد افتاد و به همین دلیل بهترین زمان بازدید از منطقه نیز این ماه ها به شمار می روند.

اکوسیستم تالاب لیپار چابهار

اکوسیستم در تالاب لیپار در چابهار به شکل جذر و مد قرمز انجام می شود و بی شک یکی از مواردی که سبب جلب توجه این منطقه برای گردشگران شده است وجود این جزر و مد های زیبا خواهد بود. هر گردشگری با تماشای این حد جزر و مد به حیرت خواهد آمد. دره لیپار اوج این جزر و مد را به تصویر خواهد کشید و می تواند به عنوان بهترین مرکز برای مشاهده جذر و مد به شمار آید.

بازدید از این تالاب به تمامی کسانی که به چابهار سفر می کنند توصیه می شود چرا که می تواند به عنوان یکی از معدود تجربه های زندگی یک فرد باشد.

برای دریافت اطلاعات در خصوص قیمت این تور به سایت زیر مراجعه کنید.

 

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: