جزیره هرمز قشم / ایران / قشم

قشم

جزیره هرمز قشم از زیباترین جزایر خلیج فارس است که با وجود داشتن وسعت کم توانسته جاذبه های گردشگری فراوان و شگفت انگیزی مانند کوه برفی، جنگل حرا، دره مجسمه، غار نمکی، معدن خاک سرخ و… را در خود جای دهد. این جزیره علاوه بر موزه نادعلیان و قلعه پرتغالی ها توانسته مناظر طبیعی فوق العاده ای مانند گنبد نمکی، دشت آهوان قرمز را داشته باشد.

تور بالی

جزیره هرمز قشم

هرمز جزیره ای کوچک در خلیج فارس است که به شکل بیضی بوده و از دور به گنبدی نمکی شبیه می باشد. این جزیره از شهر بندرعباس به اندازه ۱۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل قرار گرفتنش در کنار تنگه هرمز به کلید خلیج فارس شهرت یافته است. به جرأت می توان گفت که جزیره هرمز از جمله جزایر بی نظیر و شگفت انگیز می باشد که در تور قشم می توان از آن بازدید نمود.

رنگارنگی خاک های این جزیره معماری های فوق العاده و دیدنی های عجیبی را آفریده است به طوری که خاک هرمز به هفتاد رنگ دیده شده است. برخی از این خاک ها در هرمز خوراکی بوده و مانند نمک جزء مواد خوراکی مردم هرمز به حساب می آید. این منطقه تنها یک جزیره نیست بلکه موزه ای از رنگ ها و شگفتی های آفرینش است.

تور لبنان

جغرافیای جزیره زیبای هرمز 

جزیره هرمز در مساحتی به اندازه ۴۲ کیلومتر مربع از جمله جزایر مسکونی ایران به حساب می آید که در کناره شمالی خود ویرانه قلعه پرتغالی ها را جای داده است. البته خوب است بدانید تنها یک روستای کوچک در این جزیره قابل سکونت می باشد که دارای یک مسجد و کوچه های خاکی و پر پیچ و خم می باشد و دیگر مساحت جزیره هرمز خالی از سکنه است.

طبق آخرین سرشماری این جزیره کوچک دارای۷۰۰۰ نفر جمعیت است. بیشتر پوشش جزیره هرمز را سنگ های آتشفشانی و آذرین تشکیل داده که در کنار حیات وحش منطقه و پوشش گیاهی بومی همچنین غارهای دریایی و آبسنگ های مرجانی توانسته محل مناسبی برای گردشگری به شمار آید.

آب و هوای جزیره هرمز قشم 

از آنجایی که این جزیره کوچک در نزدیکی بندرعباس بوده و از نظر موقعیت جغرافیایی تقریبا در عرض خط استوا قرار گرفته است، لذا دارای آب و هوایی گرم و مرطوب می باشد به طوری که تابستان هایی با درجه حرارت بالا و پاییز و زمستانی، بهاری را شامل شده است. لزوما در فصل تابستان و بهار تنها مردم بومی هرمزگان تحمل دمای جزیره هرمز قشم دارند اما هوایی مطبوع و لطیف در فصل زمستان و پاییز بر این جزیره حاکم می شود که می تواند موقعیت مناسبی را برای هر فردی فراهم آورد.

قیمت تور لبنان

بازار جزیره هرمز قشم

زیباترین بازار جزیره هرمز در قسمت ورودی قلعه پرتغالی ها جای گرفته است با نام بازار ساحلی شهر دارد. در این بازار، زنان جزیره سعی کرده صنایع دستی مشهور هرمزگان نظیر نقاشی روی شیشه، نقاب های زنانه، لباس های محلی که با زیباترین طرح ها سوزن دوزی شده، ریسه هایی از مروارید و صدف های رنگارنگ که به صورت زیور آلات زنانه و دخترانه در آمده، لوازم تزیینی ساخته از سنگ های رنگارنگ دریای خلیج فارس و….را به فروش برسانند. در حقیقت یکی از دیدنی ترین مکان های زیبا در جزیره هرمز قشم همین بازار ساحلی هرمز می باشد.

اقامت در جزیره هرمز قشم

این جزیره جزء توابع شهرستان قشم به حساب می آید که بیشتر مسافران قشم تمایل دارند در یک بازه زمانی کوتاه از آن دیدن فرمایند به همین دلیل مکان اقامتی لوکسی در این جزیره وجود ندارد، بلکه بیشتر خانه های مردم ساکن آنجا به عنوان محل مناسبی برای اقامت مورد استفاده قرار می گیرند.

اما در هر صورت وجود جاذبه های گردشگری فراوان و بی نظیر در این جزیره سبب شده است تا افراد بسیاری هر ساله با استفاده از چادرهای مسافرتی و یا انتخاب یکی از خانه های محلی در جزیره دیدنی هرمز چند روزی را در این جزیره اقامت داشته باشند و از خوردن انواع غذاهای محلی خصوصا غذاهای دریایی لذت کافی را ببرند. البته در این جزیره اقامتگاه های اندکی وجود دارد ، اگر چه چندان شیک و لوکس نمی باشند اما این قابلیت را دارند تا امکانات رفاهی مناسبی را برای میهمانان خود فراهم آورند.

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز قشم

بدون شک جزیره تنها از نظر وجود جاذبه های گردشگری بی نظیر توانسته تعداد بیشماری از افراد را به سمت خود بکشاند که در این میان می توان به معدن خاک سرخ هرمز اشاره نمود. هرمز در تمام جهان با نام جزیره خاک سرخ شهرت یافته است اما باید گفت ۷۰ نوع کانی دیگر در این جزیره وجود یافته است. یکی از کوه های این جزیره خوراکی بوده و به زبان محلی به آن گلک گفته می شود.

یکی دیگر از دیدنی های این جزیره کوچک جنگل حرا است که قدمت زمین شناسی این مکان به حدود میلیون ها سال پیش می رسد. جنگل دریایی حرا از گیاهانی تشکیل شده که برخی از آنها ریشه در آب دارند و تنها از آب دریا تغذیه می کنند. جالب است بدانید با بالا آمدن آب دریا قسمت هایی از این جنگل به زیر آب فرو رفته و با پایین آمدن آب دریا دوباره همانند یک فیلم تخیلی سر از آب بیرون می آورند.

غار نمکی

غار نمکی یکی از طولانی ترین غارهای نمکی در جهان است که از دور رگه هایی از نمک در لابه لای دیواره این غار منظره ای شگفت انگیز را نمایان ساخته است. در صد متری سواحل جزیره دره ای وجود دارد با نام دره مجسمه که با سنگ های شگفت انگیز اشکال مختلفی به وجود آمده است، در این دره هر کس با قدرت تخیل خود شکلی از سنگ را تماشا خواهد نمود. زیباترین مکان دیدنی هرمز کوهی سفید پوش است که با نام کوه برفی شهرت دارد. این کوه که پوشیده شده از بلورهای نمک می باشد در تابستان های داغ این جزیره نمایی دلنشین را ایجاد نموده است.

جزیره ساحل فرش

جالب است بدانید فوق العاده ترین مکان دیدنی جزیره زیبای هرمز جزیره ساحل فرش به شمار می رود. این جزیره به دلیل شن های رنگینی با هفتاد نوع تنوع رنگ در سواحل خود سبب شده است تا گردشگران و توریست ها در کنار ساحل، اقدام به طرح ریزی نقش های فرش کنند، لذا همیشه طرحی از یک فرش در این سواحل دیده می شود و سواحل جزیره ساحل فرش شهرت یافته است. در سفر به هرمز به یاد داشته باشید خود را از قایق سواری در اطراف جزیره و تماشای دشت آهوان قرمز بی نصیب نگذارید.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو