پارک ملی چیتوان / /

پارک ملی چیتوان، یکی از ذخایر طبیعی بسیار با اهمیت، در کشور نپال می باشد. این پارک دارای جنگل های متعددی بوده و گیاهان و جانوران در حال انقراض در آن زندگی می کنند. به همین دلیل چیتوان به صورت یک منطقه حفاظت شده در آمده است. البته بازدید از این منطقه برای عموم آزاد می باشد.

پارک ملی چیتوان

پارک ملی چیتوان، یکی از پارک های تحت حفاظت و بسیار پر جاذبه در کشور نپال است که هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. در گذشته پارک چیتوان، به عنوان پارک سلطنتی شناخته می شد؛ اما امروزه این پارک به عنوان پارک های ملی کشور نپال شناخته شده است. در گذشته خانواده های سلطنتی برای شکار و بازی به جنگل های چیتوان می رفتند. اما در سال 1984 جنگل های چیتوان به عنوان پارک ملی چیتوان در لیست آثار یونسکو قرار گرفت. وسعت پارک ملی چیتوان در حدود 932 کیلومتر مربع می باشد.

شاید در گذشته شکارچیان بسیاری در این منطقه به شکار حیواناتی همچون کرگدن، پلنگ و … می پرداختند؛ اما پس از ثبت این مجموعه در آثار یونسکو، هرگونه شکار حیوانات در این منطقه ممنوع شد. بازدید از این پارک برای گردشگران و افرادی که قصد گردش در جنگل های چیتوان را دارند، آزاد بوده و شما با تهیه بلیط می توانید از این مجموعه گردشگری و طبیعی بازدید نمایید.

برای سفر به پارک چیتوان، شما می توانید از شهر کاتماندو با اتوبوس به پارک ملی چیتوان بروید. معمولا سفر با اتوبوس از کاتماندو به چیتوان حدود 5 الی 6 ساعت به طول می انجامد. البته شما می توانید با اتومبیل شخصی نیز به چیتوان بروید و قطعا در مدت زمان کمتری به چیتوان خواهید رسید. توجه داشته باشید که در جنگل های چیتوان، گونه های جانوری وجود داشته که در خطر انقراض هستند و به سبب اهمیت این موضوع به یکی از مناطق حفاظت شده در نپال تبدیل گردیده است.

برای سفر به کشور هند ابتدا باید فرم ورود به هند را در سایت این کشور تکمیل نمایید.

تفریحات پارک ملی چیتوان

در پارک ملی چیتوان، تفریحات بسیار زیادی وجود دارد که شما می توانید علاوه بر بازدید از پارک، از این تفریحات نیز لذت ببرید. جنگل های چیتوان، یکی از بخش های اصلی در چیتوان است که علاوه بر پوشش های گیاهی بسیار، دارای گونه های جانوری متعددی نیز می باشد. شما می توانید در طول مسیر از دیدن این طبیعت لذت ببرید. یکی دیگر از تفریحات جذاب در پارک ملی چیتوان، سافاری در بین جنگل های چیتوان می باشد.

معمولا ماشین های مخصوصی، برای این لذت هیجان انگیز در نظر گرفته شده اند و شما می توانید از آن ها استفاده نمایید. در برخی مناطق پارک ملی چیتوان، رودخانه های کوچکی وجود داشته و امکانات قایق سوای نیز برای گردشگران تعبیه شده است. از این رو شما می توانید به راحتی از این تفریح جذاب نیز استفاده نمایید. بخش اعظمی از پارک ملی چیتوان، شامل جنگل های انبوهی می باشد. شما می توانید ساعت ها در این جنگل های قدم زده و از طبیعت موجود در جنگل های چیتوان بهره مند شوید.

بهترین زمان بازدید از پارک چیتوان

اگر می خواهید در بهترین زمان ممکن به چیتوان سفر کنید که بتوانید گونه های مختلف جانوری در حال انقراض را ببینید و علاوه بر این شرایط آب و هوایی و طبیعی مساعد باشد، باید اطلاعات بسیاری در خصوص شرایط آب و هوایی در این منطقه و بهترین زمان برای سفر به چیتوان به دست بیاورید. همان طور که می دانید ببر بنگال، یکی از گونه های بسیار مهم در چیتوان است که بسیاری از افراد تنها به قصد دیدن این گونه جانوری به چیتوان سفر می کنند. از این رو باید بدانید، در چه فصلی از سال شانس بیشتری برای دیدن ببرهای بنگال خواهید داشت.

معمولا شما باید در فصل سرد سال؛ یعنی بین ماه های اکتبر و دسامبر به چیتوان سفر کنید. در این موقع از سال می توانید ببرهای زیبای بنگال را مشاهده نمایید. اگر می خواهید از نظر شرایط آب و هوایی نیز زمان مناسبی را برای سفر به نپال و چیتوان انتخاب کنید، توصیه ما سفر به چیتوان در نوامبر تا دسامبر می باشد. در این مواقع از سال معمولا بر تعداد گردشگران افزوده شده و افراد بیشتری تقاضای بازدید از پارک ملی چیتوان را دارند.

بازی با فیل ها در پارک چیتوان

یکی از هیجان انگیزترین کارهایی که می توانید در پارک ملی چیتوان انجام دهید، بازی با فیل ها است. این موضوع خود به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است و بسیاری از گردشگران برای بازی با فیل ها هزینه پرداخت کرده و ساعاتی را با بازی با فیل ها می گذرانند. معمولا فیل ها ساعاتی در روز را به استحمام می پردازند.

شما در این مواقع می توانید با فیل ها آب بازی کنید. حتی برخی گردشگران بر پشت فیل ها سوار شده و با آن ها آب بازی می کنند و یا از روی فیل ها بر رودخانه شیرجه می زنند. البته بسیاری از گردشگران هم فرصت را از دست نداده و در این مواقع به عکاسی و ثبت تصاویر به یادماندنی می پردازند. البته سوار شدن بر پشت فیل ها بسیار لذت بخش است و به شما هم توصیه می کنیم در سفر به پارک ملی لذت بازی با فیل ها را از دست ندهید.

نکاتی که در بازدید از پارک ملی چیتوان باید در نظر داشت

پیش از این که برای سفر به این پارک ملی تصمیم بگیرید و بخواهید از این منطقه بازدید داشته باشید، بهتر است با چند نکته بسیار مهم درباره این منطقه و نحوه بازدید از آن آشنا شوید. اگر قصد بازدید از پارک ملی را دارید، باید برای بازدید هزینه پرداخت کنید و بلیط آن را تهیه نمایید. هزینه خرید بلیط بازدید از چیتوان به صورت نقدی و با ارز کشور نپال یعنی روپیه باید پرداخت شود.

پس باید به این موضوع توجه داشته و ارز مورد نیاز برای خرید بلیط جنگل های این پارک ملی را به همراه داشته باشید. البته هزینه ورودی برای کودکان زیر 10 سال رایگان است. شما برای ورود به پارک ملی باید از طریق شهر کاتماندو؛ مرکز کشور نپال اقدام کنید. البته علاوه بر اتوبوس، پروازهایی نیز همه روزه به مقصد چیتوان انجام می شود و شما از طریق هوایی نیز می توانید در مدت زمان کمتری خود را به چیتوان برسانید. اگر با فضای منطقه آشنایی ندارید، توصیه می کنیم از راهنمایی های تورلیدر ها استفاده کرده و بدون هماهنگی به منطقه ای وارد نشوید.

با آژانس مسافرتی همیشه سفر باشید تا بتوانید لحظاتی به یادماندنی را در بهترین و دیدنی ترین مناطق ثبت کنید.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو