شهر بندری اودسا

اودسا مهمترین بندر کشور اکراین بر کرانه دریای سیاه می باشد . با جدا شدن شبه جزیره کریمه از اکراین در پی جنگ با روسیه ، اودسا موقعیت بسیار مهمی را از جهت صادرات و واردات به عنوان یک بندر استراتژیک در اوکراین پیدا کرده است . این شهر بندری از جهات تاریخی و تفریحی نیز بسیار حائز اهمیت است و جمعیت قابل توجهی در حدود یک میلیون و دویست هزار نفر در اودسا ساکن هستند . تاریخ سکونت در اودسا به عصر دیرینه سنگی میرسد .  شهر اودسا که یک بندر مهم در کشور اکراین می باشد تاریخی دیرینه دارد و روزگاری توسط عثمانی ها اداره می شد . در قرن هجدهم مردم روس تبار بر علیه دولت عثمانی قیام کردند و این بندر مهم به روسیه الحاق شد. این شهر تا قبل از سال 1792میلادی بندری مهم در امپراتوری عثمانی بود که در این سال با جنگ روسیه – عثمانی به روسیه ملحق شد .  اودسا مروارید دریای سیاه است حدود 5 ساعت زمینی تا کی یف پایتخت اکراین فاصله دارد . مرکز شهر اودسا با درختان منظم و ساختمان های با قدمت بیش از 100 سال منظر زیبایی را در جلوی چشمان هر بازدید کننده ای به نمایش می گذارد . این شهر یک بندر با آبهای گرم است . در روسیه تزاری بعد از شهرهای مسکو ، سنت پترزبورگ و ورشو مهمترین شهر امپراتوری روسیه می بود . معماری ساختمان ها بیشتر شبیه به سبک معماری ایتالیایی و فرانسوی است . از آنجاییکه این شهر میزبان تجار و بازرگانان از اقصی نقاط جهان بود به مرور گروه های جمعیتی از هر نقطه ای در این شهر جمع شدند . در حال حاضر بلوار فرانتزوسکی ( بلوار فرانسوی ها ) ، بلوار ایتالیانسکی ( بلوار ایتالیایی ها ) ، گرشیسکایا ( بلوار یونانی ها ) ، یوریسکایا ( بلوار یهودیان ) … از جمله نام های خیابان های اودسا است .

 پلکان پوتمکین و بلوار پریمورسکی

پله های پوتمکین ۱۹۲ پله و ده استراحتگاه  هستند که سمبل شهر اودسا محسوب میشود این پلکان بلوار تاریخی پریمورسکی را به ساحل اودسا وصل می کنند . پلکان پوتمکین در واقع دروازه ورود به شهر از دریای سیاه است مرکز شهر اودسا در ارتفاعی بالاتر از سطح دریا واقع شده است. ۱۴۲ متر ارتفاع کل پله هاست . زمانی که از بالاترین پله به پایین نگاه می کنید تنها انتهای پله ها دیده می شود گویی که اصلن پله ای وجود ندارد . بالای پلکان پوتمکین مجسمه یادبود ریچلیو اولین شهردار اودسا قرار دارد .  ریچلیو که بعد از وقایع انقلاب فرانسه به اودسا عزیمت کرد از طرف تزارینا کاترین کبیر تزار روسیه به سمت حکمران اودسا برگزیده شد و موجبات تعالی و ترقی این شهر را به همراه همکار خود لانگرین فراهم کرد .بیشتر جاذبه های فرهنگی اودسا در این منطقه واقع است . بلوار پریمورسکی منطقه ای با ساختمان های قدیمی و معماری اروپای شرقی است که درخت های منظم و زیبا جلوه بسیار زیبایی به آن داده است . در دو سوی  این بلوار جاذبه های فرهنگی بیشماری دیده می شود که می تواند مورد بازدید قرار بگیرد ازجمله آنها کاخ ورونتسف ، مجمسمه های یادبود پوشکین ، میدان یادبود ریچلیو و ساختمان تاریخی شهرداری اودسا می باشد.

سالن باله و اپرای اودسا

این سالن به جرات یکی از زیباترین سالن های اپرا و تئاتر در سراسر اروپاست . بنای اولیه آن به سال ۱۸۱۰ میلادی میرسد .  در ورودیه آن که از ایوانی به سبک معماری باروک الهام گرفته شده است تندیس هایی از شخصیت های برجسته روس الکساندر گریبایدوف ، نیکلای گوگول ، الکساندر پوشکین و میخاییل گلینکا قرار دارند .

کاخ ورونتسوف  Vorontsov Palace

این بنا در انتهای پیاده راه بلوار پریمورسکی قراردارد و در سال ۱۸۳۰ ساخته شده است . کاربری بنا در طول سالهای متمادی تغییرات فراوان داشته است . این کاخ به سفارش میخاییل سمیونوویچ ورونتسوف از سرداران ارتش تزاری که در جنگهای قفقاز و فرانسه سردار پیروز ارتش روسیه بود بنا نهاده شده است .

پارک های اودسا

اودسا دارای پارک ها و باغ های بسیار زیبایی است که شهر را در بر گرفته اند . پارک شوچنکو که سابقا پارک الکساندر نامیده می شد در ابعاد ۷۰۰ متر در ۹۰۰ متر در مرکز شهر قرار دارد و استادیوم بسیار مدرن اودسا را هم در بر می گیرد . همچنین باغ گیاه شناسی اودسا که به تازگی جشن دویستمین سال تاسیسش را جشن گرفتند . همچنین پارکهای شهر ، پارک گورکی و پارک پیروزی هم از دیگر مناطق سبزی هستند که می توانید در آنها اوقات بسیار با آرامشی را سپری کنید.

موزه های اودسا

موزه هنرهای غربی و شرقی ادسا مهمترین موزه شهر است که آثار ارزشمندی از قرون ۱۶ میلادی به بعد در آن جمع شده است . این موزه در خیابان پوشکین قرار دارد . همچنین در کنار این مجموعه  ، موزه پوشکین نیز که در واقع محل اقامت پوشکین شاعر بلند آوازه روس است در زمانی که به این شهر از مسکو  تبعید شده بود . در این موزه دست خط های پوشکین و نمونه کتابهایش قرار داده شده است . از جمله دیگر موزه های جالب توجه و دیدنی ادسا می توان به موزه های مردم شناسی و موزه ارتش در امتداد همین خیابان پوشکین اشاره کرد . در موزه مردم شناسی که از قدیمی ترین موزه های ادسا می باشد حدود ۱۶۰ هزار شی تاریخی گرد آوری شده است . همچنین کلکسیونی از ۵۰۰۰۰ قطعه سکه مربوط به دوره های تاریخی مختلف نیز در این موزه نگهداری می شود .

سواحل اودسا

خط ساحلی اودسا حدود ۲۰ کیلومتر امتداد دارد و در آن پلاژها و محوطه های بازی و سرگرمی های آبی و دریایی بیشماری دیده می شود . اودسا ساحل های عمومی متعددی دارد که در فصل گرما تعداد قابل توجهی از مسافران سراسر دنیا از آنها استفاده می کنند . به اختصار ساحل های اصلی و معروفتر اودسا به نام های آرکادیا ، اوترادا ، دلفین ،چایکا و لوزانووکا هستند . قدیمی ترین ساحل اودسا هم لانژرون یا لانگرون است قبل از ساحل اوترادا قرار دارد . در این ساحل یک دلفیناریوم قرار دارد که به غیر روزهای دوشنبه همه روزه برنامه های  نمایش دلفین ها در آن انجام می شود . ساحل دلفین از بقیه سواحل تمیزتر و خلوت تر است.